Oh dear, the violence continues... this time ahead of #GER v #UKR in Lille - pic.twitter.com/jkXx4AOCgc (via @Rafanelli) #EURO2016
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) June 12, 2016
"Tako nesprejemljivo vedenje tako imenovanih navijačev reprezentanc Anglije in Rusije nima mesta v nogometu. Šport moramo zaščititi in braniti,'' je začela Uefa v sporočilu za javnost. "Močno priporočamo tako angleški kot ruski nogometni zvezi, naj pozoveta navijače k normalnemu in odgovornemu vedenju," so še zapisali pri Uefi in dodali, "izvršni odbor Uefe je posvaril obe zvezi – neodvisno od vseh disciplinskih komisij, ki so obravnavale incidente na stadionu po tekmi med omenjenima reprezentancama – da v nadaljevanju prvenstva ne bo oklevala pri dodatnih sankcijah tako Angleški nogometni zvezi kot Ruski nogometni uniji, vključno s potencialno diskvalifikacijo obeh ekip iz Eura 2016, če se takšno nasilje znova zgodi."
Sramotni prizoru na Velodromu
Dramatične scene na tribunah Stade Velodroma, ko so ob koncu tekme ruski huligani napadli angleške navijače, so vrgle senco na evropsko prvenstvo. Med tistimi, ki so jo skupili s solzivcem, je bila tudi Rebekah Vardy, žena angleškega reprezentanta Jamieja. Ranjenih je bilo najmanj 44 ljudi, Uefa je odprla disciplinski postopek proti ruski nogometni zvezi (RFS).
Stvari so ušle izpod nadzora, ko so se ruski huligani spravili na gledalce in navijače angleške reprezentance takoj po tekmi med Anglijo in Rusijo (1:1). Javnost in mediji se sprašujejo, kako se je to lahko zgodilo ob takšni varnosti, kot jo je predpisala Evropska nogometna zveza (Uefa), in zakaj ni bilo v bližini dovolj varnostnikov in policije. Sicer se je nekaj takega napovedovalo že nekaj dni, saj je Marseille, ko so se tja "priselili" ruski in angleški navijači, praktično vojno območje. Nenehni navijaški spopadi s policijo, razdejanje po vsaki akciji, policija je velikokrat posredovala tudi s solzivcem, kar nekaj huliganov je končalo za rešetkami. A to ni bilo dovolj, vrhunec je bil ob koncu tekme na Stade Velodromu.
Russian fans charging England fans after the final whistle. Scary.https://t.co/KtZpS35DPP
— Adam Sweeney (@AdamWSweeney) June 11, 2016
Angleški mediji so poročali, da naj bi ruski ultrasi hoteli vdreti na igrišče že med tekmo, a so jih ustavili. Ne pa tudi po tekmi, in angleški navijači so v paniki skakali kar čez ograjo, da se rešijo. Med tistimi, ki so bili "ujeti" na tribunah, je bila tudi Rebekah Vardy, žena angleškega reprezentanta Jamieja, ki je bil sicer na klopi za rezervne igralce. Na Twitterju je zapisala: "To je med najbolj groznimi izkušnjami kadarkoli na gostujoči tekmi. Solzivec brez razloga, spravili so nas v kletko, z nami so ravnali kot z živalmi. Šokantno! To sem videla z lastnimi očmi, grozno in nikoli videno."
The rush of fans behind goal. See bottom-right of stand, England supporters jumping over perimeter fence in panic pic.twitter.com/4u0GRU3MdR
— Dan Roan (@danroan) 11 June 2016
Ranjenih je bilo najmanj 44 ljudi, eden v smrtni nevarnosti
Bilanca sobotnega dogajanja še ni narejena, saj so se posamezni izgredi nadaljevali tudi po tekmi. Francoska tiskovna agencija AFP poroča o 44 ranjenih, notranji minister Bernard Cazeneuve pa je potrdil, da je eden od angleških navijačev huje ranjen in v smrtni nevarnosti. Aretiranih je bilo 15 ljudi.
Pri Evropski nogometni zvezi se pripravljajo na nove varnostne ukrepe, prva pa je na potezi disciplinska komisija, saj je bilo na stadionu videti tudi, kot da posamezne navijaške skupine niso dovolj dobro ločene med seboj. "Uefa obsoja dogodke v Marseillu. Za ljudi, ki se udeležujejo tega nasilja, v nogometu ni prostora," pa je bilo po tekmi prvo jasno sporočilo, da si pri Uefi želijo narediti red. Uefa je sprožila disciplinsko preiskavo proti ruski nogometni zvezi (RFS), ne pa tudi proti angleški (FA), je poročala agencija AP. Uefa preiskuje obtožbe o rasističnem vedenju ruskih navijačev, neredih na stadionu in uporabljeni pirotehniki. Odločitev bo znana na zasedanju disciplinske komisije v torek.
Kakšne bodo kazni zoper Rusijo, je težko uganiti. Pravilnik ponuja številne možnosti od običajnega opomina do izključitve s turnirja. V preteklosti se je Uefa navadno odločala za denarne kazni. Od francoskih prirediteljev je zahtevala tudi, da se poostrijo varnostni ukrepi. Tudi pri Uefi priznavajo, da angleški in ruski navijači na samem stadionu niso bili ločeno tako, kot bi se to lahko uredilo.
"Vsekakor morajo dogodke najprej analizirati v lokalnem organizacijskem komiteju," je na to odgovoril Aleksej Sorokin, prvi mož organizacije nogometnega SP v Rusiji 2018. Divjanje ruskih navijačev pa že zdaj odpira tudi vprašanje okrog SP v Rusiji. "Kaj ima s tem SP 2018?" je ruskega ministra za šport Vitalija Mutka v zvezi s tem povzela ameriška agencija AP.
Angleži so izgrede v Marseillu začeli že v četrtek in petek. Najhuje je bilo v predelu starega pristanišča, kjer je policija uporabila tudi solzivec. A tudi ruski navijači jim niso ostali dolžni, in televizijske kamere so ujele trenutke hudih spopadov, v katerih sta obe strani uporabili vsa sredstva, ki so se znašla pri roki. A Marseille, v katerem so za tekmo mobilizirali 1200 policistov, ni osamljen primer. Časnik Nice Matin je včeraj poročal o spopadih navijačev Severne Irske z domačini, kjer pa je pravi izgred preprečila policija, vseeno je bilanca sedem ranjenih.
Vodja združenja angleških navijačev Kevin Miles poudarja, da je treba umiriti le peščico divjakov. "Večina tukaj preživlja čudovite dni. Res je veliko glasnih, a ti uživajo v rajanju in lepem vremenu na jugu Francije," je Miles dejal za televizijo Sky News. Še več, Miles trdi, da so bili številni mirni angleški navijači žrtve napadov ruskih in domačih huliganov in da je šlo v nekaterih primerih zgolj za samoobrambo, priznava pa, da je pri enih in drugih svoje dodal tudi alkohol.
KOMENTARJI (694)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.