Navijači oziroma bolje rečeno huligani nizozemskega velikana so namreč še pred tekmo pijani uprizorili vse možne vidike nedostojnega in ne-športnega vedenja, pustošili po mestu, lomili in uničevali vse kar jim je prišlo pod roko, večkrat so se se tudi spopadli z italijansko policijo. V Rimu so pričakovali, da bodo navijače na Nizozemskem ustrezno obravnavali ter da bodo plačali za škodo, ki je presegla milijon evrov. Vsega skupaj je bilo takrat najbolj glasnih in nasilnih 44 huliganov kluba iz Rotterdama, ki jih še vedno čaka sodni postopek zaradi netenja spopadov z italijansko policijo, kaljenja javnega reda in miru, eden izmed navijačev pa je celo obtožen poskusa umora, ker je policiste obmetaval s pirotehničnimi sredstvi. Sodni postopek se bo po napovedih začel še pred koncem leta. Skupno je bilo sicer tako ali drugače ranjenih sedemnajst policistov, ki so skušali manj oziroma bolj uspešno obvladati ter umiriti množico pijanih huliganov.
"Žal nismo uspeli identificirati tistih, ki so bili odgovorni za poškodovanje vodnjaka, tako da nismo uspeli postreči z dokazom, ki bi obremenil storilce," je za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnil nizozemska državna tožilka iz Rotterdama Jeichien de Graaf. Vodnjak je bil sicer tik pred tekmo restavriran, meščani Rima pa so bili še zlasti zgroženi, ker so Nizozemci vodnjak uporabili za javno stranišče ter smetnjak, saj so ga napolnili s praznimi pločevinkami, vanj pa so metali tudi steklenice, kozarce in ostale smeti. Omenjeni primer je dobil diplomatske razsežnosti, nizozemski premier Mark Rutte se je namreč zaradi škandala v imenu nizozemskega naroda opravičil italijanskemu predsedniku vlade Matteu Renziju.
Navijaški vandalski pohod po Rimu pa ni pomagal nogometašem na igrišču, tekma v Rimu se je končala z remijem 1:1, v osmino finala pa je napredovala Roma, ko je povratno tekmo v Rotterdamu dobila z 2:1.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.