V skladu z napovedmi so obračun podjetneje odprli Španci, ki so imeli – predvsem to velja za prvih 20 minut – vse niti igre v svojih nogah. Angleži so bili potisnjeni pred svoja vrata in so se večinoma samo branili, a to počeli z odliko. Furija si v prvem polčasu namreč ni priigrala niti ene omembe vredne priložnosti. Še najbolj je završalo, ko je z leve strani poskušal Nico Williams, a se je z drsečim startom proslavil John Stones.
Angleži so v obrambi igrali v sistemu s štirimi branilci, ki se je v napadu spremenil v 3-4-3, Walker se je namreč z desnega bočnega položaja premaknil bolj proti sredini, Shaw pa je na levi strani stopil višje. In prav omenjena sta odlično delovala v obrambi, saj tako opevana Williams in Yamal namreč nista prišla do izraza, zato sta proti koncu prvega dela tudi zamenjala strani, a to ni obrodilo sadov.
Angleži so bolj kot ne prežali na protinapade. V zaključku prvega polčasa so po prostem strelu z desne strani prišli do edinega resnega strela v tem delu igre, ko je iz težkega položaja poskušal Phil Foden, Unai Simon pa je bil priseben in je njegov strel brez težav ujel.
Med polčasom ostali brez ključnega posameznika, a ekspresno povedli
Tik pred odhodom v garderobo so Španci doživeli hud udarec, saj je Laporte pri poskusu blokiranja strela Harryja Kana neugodno naletel na Rodrija, ki je bil po tekmi izbran za najboljšega posameznika Eura. Vezist Manchester Cityja je stisnil zobe do konca prvega polčasa, a potem ni več mogel nadaljevati. Namesto njega je v nadaljevanju vstopil Martin Zubimendi.
Če so si angleški branilci za prikazano v prvem delu zaslužili najvišjo možno oceno, pa so zaspali že v prvi akciji Špancev v drugem delu. Akcijo je na desni strani začel Yamal, žogo popeljal na sredino, kjer je našel vtekajočega Williamsa, ta pa je s slabšo levico premagal Pickforda. Zadetek gre vsaj delno na dušo Walkerja, ki ni pravočasno pokril napadalca Athletica Bilbaa.
Španci premoči niso uspeli kronati še drugič
Tudi po prvem golu se stanje na zelenici ni spremenilo. Olmo je naslednji nevarno zapretil, njegov strel je v 49. minuti švignil mimo desne vratnice. Še bližje je bil sedem minut kasneje Williams. Anglija je ostala v igri, a nevarno visela, saj bi drugi zadetek Špancev verjetno že pomenil končno odločitev.
Po uri igre je Southgate videl dovolj, z igrišča je presenetljivo potegnil kapetana in najboljšega strelca v zgodovini reprezentance Kana ter ga nadomestil z junakom polfinala Olliejem Watkinsonom. Šele v 64. minuti so Angleži prišli do prvega strela v nadaljevanju, ko je po sijajnem obratu v slogu svojega vzornika Zidana streljal Bellingham, a premalo natančno. Tik zatem je imel žogo za odločitev zmagovalca Yamal, ko se je z refleksno parado izkazal Pickford.
Cole Palmer joker iz rokava Garetha Southgata
20 minut pred koncem je Southgate v igro poslal še Cola Palmerja, ki je vstopil namesto Kobbieja Mainooja. Zvezdnik Chelseaja se je za zaupanje zahvalil že v svoji prvi akciji. Po desni strani je žogo v kazenski prostor povedel Saka, jo nato oddal Bellinghamu, ki jo je zavrnil za vtekajočega Palmerja. Ta pa je z roba kazenskega prostora sijajno zaključil na daljšo vratnico.
Tudi de la Fuente je imel svojega asa ...
Kazalo je, da se tehtnica obrača na stran Angležev, a so trije levi storili usodno napako in se preveč povlekli nazaj. Kar naenkrat je bilo vse znova v znamenju Špancev. V 82. minuti je Yamalu še enkrat veselje preprečil izjemni Pickford.
Angleška obramba je bila na prepihu, kot že celoten drugi del je imel obilo težav na desni stran Walker, ki mu je vse manj pomagal tudi vidno izmučeni Saka. In na koncu je bilo prav to odločilno. Štiri minute pred koncem rednega dela se je na nasprotnikovo polovico prikradel Marc Cucurella, ki je imel na levi strani dovolj časa za natančno podajo. V zadetek jo je pretvoril dobro postavljeni rezervist Mikel Oyarzabal. V igro je vstopil na polovici drugega polčasa namesto malo vidnega kapetana Alvara Morate.
Olmo na golovi črti odločil prvaka
Trije levi kljub boleči zaušnici še niso rekli zadnje. Zlata priložnost za izenačenje se jim je ponudila v 90. minuti. Po kotu z leve strani je do strela prišel Declan Rice, ubranil je Simon, a je odbita žoga prišla naravnost do Marca Guehija. Za trenutek se je zdelo, da bodo Angleži prišli do čudežnega izenačenja, a je na golovi črti rešil Olmo, ki je posredovanje proslavil, kot da bi sam dosegel zadetek. V štirih minutah dodatka priložnosti nismo več videli in Španci so se lahko veselili svojega četrtega naslova.
V postavi Anglije je prišlo do precejšnjega presenečenja. Na levi strani je namreč začel Luke Shaw, prvič na tem prvenstvu in sploh prvič po 18. februarju. V zaključku klubske sezone se je namreč ukvarjal s poškodbo zadnje stegenske mišice. Gareth Southgate se je znova odločil za tri osrednje branilce, Bukayo Saka je bil na desni strani, v sredini Kobe Mainoo in Declan Rice, v napadu pa sta Harryju Kanu v največjo pomoč bila Phil Foden in Jude Bellingham.
Pri Špancih je v primerjavi s polfinalno tekmo prišlo do dveh sprememb. Vrnila sta se Dani Carvajal in Robin Le Normand, ki sta obračun s Francozi izpustila zaradi kartonov. Luis de la Fuente z izbiro sicer ni presenetil, v napadu je pretil Alvaro Morata, na krilnih položajih pa Williams in Yamal.
Finale evropskega prvenstva, izid:
Španija – Anglija 2:1(0:0)
Williams 47., Oyarzabal 86.; Palmer 73.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.