Evropska nogometna zveza (Uefa) bo, morda tudi z novim slovenskim predsednikom Aleksandrom Čeferinom, ki naj bi imel zelo dobre možnosti v boju za izpraznjeni stolček krovne evropske organizacije, tudi naslednje veliko tekmovanje stare celine pripravila v razširjenem formatu s 24 ekipami. Kljub temu, da razpored letošnjega prvenstva v Franciji ni pripomogel k zanimivosti in so lahko v nadaljnje tekmovanje napredovale tudi najboljše tretjeuvrščene reprezentance (finalistka Portugalska denimo celo brez zmage), z Uefe prihajajo zagotovila, da prenovljeni format ostaja vsaj še do naslednjega Eura 2020, ki bo spet prelomen, saj bo potekal po celotni Evropi. To je potrdil vršilec dolžnosti generalnega sekretarja Uefe Theodore Theodoridis.
"Sprejeli smo odločitev, da gremo s 24, vse priprave na 2020 pa potekajo s 24 ekipami," so ob vprašanju o tem, če bo naslednje prvenstvo spet potekalo s 16 udeleženci ali morda celo z 32-imi, svetovni mediji citirali Theodoridisa. "Toda ta odbor vedno znova pregleduje različne elemente in predstavlja predloge. A za leto 2020 bomo šli s štiriindvajsetimi. Za leto 2024 je še povsem odprto in šlo bo za zelo zanimiv predlog, ki je del izjemno zanimivih pogovorov. Plusi in minusi so pri vsakem formatu. Vsi moramo videti celotno sliko tekmovanja, ne le zaključnega turnirja, temveč tudi kvalifikacij. Če me vprašate o 32 ekipah, potem sem prepričan, da imamo v Evropi več kot 32 zelo konkurenčnih moštev. Toda format z 32 ekipami bi 'ubil' kvalifikacije in ravnovesje le-teh, v zakup morate vzeti malce vsega."
Theodoridis, ki za razliko od Čeferina ne bo kandidiral za izpraznjeni predsedniški stolček, s katerega so "popotresni sunki" čistke Mednarodne nogometne zveze (Fife) odnesli Francoza Michela Platinija, je obljubil, da bo tekmovalni odbor Uefe analiziral trenutki format in upošteval tudi videni učinek, ki ga ima večje število tekem na nogometaše in kakovost igre. Prav o tem sta po porazu v polfinalu na tekmi s Francijo (0:2) govorila nemški selektor Joachim Löw in branilec nemške reprezentance Mats Hummels. "Mislim, da je 24 ekip preveč," je pred kamerami ZDF priznal Löw. "Svetovno prvenstvo bodo razširili na 40 ekip in tega je vedno več, to je težava na dolgi rok. Včasih dobiš občutek, da to ne prinese nič dobrega nogometu. Kakovost trpi," je dodal selektor aktualnih svetovnih prvakov. Hummels je po številnih obrambno naravnanih predstavah nasprotnikov Nemčije dodal: "Raven na tem evropskem prvenstvu ni bila takšna, kakršno smo pričakovali. Veliko ekip je bilo, ki si niso želele početi ničesar z žogo in samo nabirale igralce za žogo."
Kritike Uefo seveda ganejo še toliko manj zaradi več kot le ugodnega finančnega vidika. Do konca EP je ostala le še ena tekma, nedeljski veliki finale, Theodoridis pa je razkril, da bo tekmovanje v blagajno zveze prineslo vsaj 830 milijonov evrov. Ta znesek pričakovanega dobička je kar za 34 odstotkov večji kot na zadnjem tekmovanju pod okriljem Uefe, ko je bilo EP leta 2012 na Poljskem in v Ukrajini. Tekmovanji sta neposredno sicer težko primerljivi, saj je zdaj ekip več, denarni sklad bogatejši, stroški izvedbe pa so bili pred štirimi leti večji. Za letošnje tekmovanje, na katerem prvič nastopa 24 ekip, so celotni prihodki po podatkih Uefe znašali 1,93 milijarde evrov, skoraj polovica iz televizijskih pravic, kjer se seveda močno pozna povečanje števila tekem (20 dvobojev več kot na zadnjem tekmovanju). Uefa bo 55 državam oziroma njihovim zvezam, ki so sodelovale v kvalifikacijskem ciklu in na Euru, razdelila 600 milijonov evrov. Uefa je še razkrila, da stroški izvedbe tekmovanja v Franciji znašajo 650 milijonov evrov, nagradni sklad za 24 sodelujočih ekip 301 milijon, 150 milijonov pa je seštevek odškodnin klubom za nastope njihovih zvezdnikov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.