Vse je kazalo, da bo pandemija novega koronavirusa vsaj začasno umirila tudi zneske pri prestopih nogometašev v Evropi, a predvsem v Angliji, kjer prednjači Manchester City, ali pa pri francoskem PSG, ni videti, da bi svetovna kriza vplivala na nogomet.
Posebej s svojimi arabskimi lastniki trenutno izstopa PSG in prihod legendarnega Lionela Messija iz Barcelone, a lastniki naj bi se že dogovarjali tudi za prihod Cristiana Ronalda. Manchester City je s 118 milijoni evrov plačal prihod Jacka Grealisha, Chelsea nato 115, da se je ekipi pridružil Romelu Lukaku. Vse kaže, da pandemija covida-19 in tudi finančni fair play nimata vpliva na najbogatejše.
Luksuzni davek za najbogatejše
Vse kaže, da Uefa na čelu z Aleksandrom Čeferinom zdaj resno pripravlja drugačno prestopno politiko. Po poročanju časnika Times namerava Uefa ukiniti zdajšnje omejitve, ki niso prinesle želenih sprememb. Nov predlog je omejitev proračuna za plače nogometašev, da bodo imeli veliki klubi vendarle nekaj manevrskega prostora, pa Uefa načrtuje tako imenovani luksuzni davek oziroma kazen za prekoračitev dovoljenih okvirjev.
Zdaj je glavna omejitev vezana na letne proračune klubov, ki jim Uefa znotraj finančnega fair playa ne dovoljuje, da bi v zadnjih treh sezonah pridelali več kot 30 milijonov evrov izgube. Kot še poroča Times, nov predlog predvideva, da bi klubi v bodoče za plače nogometašev lahko porabili 70 odstotkov pridobljenih sredstev. Kdor bi to mejo presegel, bo plačal že omenjeni luksuzni davek, ki ga bo Uefa nato razdelila drugim klubom. Kršiteljem, ki bi s preseganjem omejenega zneska nadaljevali, grozi izključitev z evropskih tekmovanj.
Superliga še ni pozabljena
O novem predlogu bo Uefa razpravljala prihodnji mesec na zasedanju o prihodnosti nogometa v Švici. Uefa se bo morala spopasti tudi z ustvarjanjem razlik med klubi. Dejstvo je, da je v posameznih državah vnaprej jasen ozek krog moštev, ki sploh lahko konkurirajo za naslov, pandemija covida-19 pa je močnejšim dala dodatno prednost in po drugi "koronski" sezoni so v položaju, ko z investicijami tekmece lahko celo oslabijo. Posledično se bo povečal razkorak med najboljšimi in drugimi klubi tudi v Ligi prvakov.
Vsekakor je v interesu Uefe, da ohranja konkurenco, zato išče spremembe. Na drugi strani so klubi, ki imajo lastne interese. Še vedno je živa ideja o Superligi, kjer so klubi sicer hitro opustili zamisel o lastnem elitnem tekmovanju in se vrnili pod okrilje Uefe. A z vse večjo močjo se tovrstni projekti lahko hitro obnovijo, meni nemški trener Julian Nagelsmann, ki je za dpa dejal, da posamezni klubi čakajo le pravi trenutek, zato mora biti tudi Uefa previdna.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.