
Tožilec Thomas Hildbrand ni zahteval stroge kazni, medtem ko nekdanjima voditeljema evropske in mednarodne nogometne zveze načeloma grozi pet let zapora. Sodba bo izrečena 25. marca. "Tukaj nimamo opravka z detektivskim romanom, temveč s kazenskim postopkom," je poudaril sodnik, ki se je osredotočil na dva milijona švicarskih frankov (2,13 milijona evrov), ki jih je leta 2011 Fifa dala Michelu Platiniju s soglasjem Seppa Blatterja. Oseminosemdesetletni Blatter in 69-letni Platini sta obtožena prevar, ponarejanja in zlorabe. Obtožba se nanaša na izplačilo dobrih dveh milijonov evrov, ki ga je nekdanji najvplivnejši nogometni funkcionar iz Švice nakazal Platiniju leta 2011 za svetovalne storitve v času njegovega prvega predsedniškega mandata na čelu Fife. Švicarsko sodišče v Bellinzoni je Blatterja in Platinija sicer leta 2022 oprostilo obtožb podkupovanja, a je tožilstvo po oprostilni sodbi vložilo pritožbo.
Blatter je na sodnem procesu, ki se je končal pred tremi leti, vseskozi razlagal, da je šlo za večletno poplačilo svetovalnih premij, predsednika obeh zvez pa sta se za znesek dogovorila ustno. Tožilstvo je na drugi strani zagovarjalo stališče, da Fifa ni imela pravne podlage, da Platiniju izplača omenjen znesek. Sodišče se je pred tremi leti odločilo za načelo "in dubio pro reo" in zaradi pomanjkanja dokazov dalo prav Blatterju in Platiniju ter ju oprostilo. Njun primer je dodobra zamajal mednarodno nogometno prizorišče, tako Blatter kot Platini sta zavoljo tega morala zapustiti svoja položaja. Mesto predsednika Fife je februarja 2016 prevzel Švicar Gianni Infantino, septembra tega leta pa je prvi mož Uefe postal Slovenec Aleksander Čeferin. Pritožbeno sojenje, ki se je začelo v ponedeljek, se bo z argumenti obrambe nadaljevalo najpozneje do četrtka.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.