Evforija v Argentini se je začela že sredi noči, ko so nogometaši s pokalom prispeli na glavno letališče v Buenos Airesu. Čeprav je bila ura 2.30 ponoči po lokalnem času, jih je tam pričakala množica ljudi, preko katere se je dvonadstropni avtobus skoraj dve uri prebijal do hotela, oddaljenega manj kot 1,5 kilometra od letališča.
Tam so nogometaši in strokovno vodstvo, ki so z dvema letaloma potrebovali več kot 20 ur, da so s postankom v Rimu prišli iz Katarja, preživeli naslednje ure. Ob poldan po lokalnem času se je začela tako imenovana pot La Scaloneta - poimenovana po selektorju Lionelu Scaloniju, do središča prestolnice Argentine.
V Buenos Airesu se je od zgodnjih jutranjih ur in potem ko je tamkajšnja vlada tik pred pristankom letala z nogometaši razglasila dan slavja in zaprla vse državne urade, zbirala množica ljudi. Argentinski mediji so ob začetku La Scalonete poročali o petih milijonih. V naslednjih urah so bile številke še višje. Zaradi varnosti udeležencev, predvsem nogometašev in spremljevalcev na avtobusu, so argentinski mediji in Nogometna zveza Argentine večkrat spremenili podatke o poti avtobusa.
Avtobus z nogometaši je za 12 kilometrov poti, kar je manj od polovice predvidene, potreboval več kot tri ure, zato je policija sprejela odločitev, da nogometaše evakuira s helikopterji, je poročal El Clarin iz Buenos Airesa. Po pisanju istega medija so nogometaši preleteli središče prestolnice in zahtevali, da se z navijači vendarle srečajo ob obelisku na glavni aveniji v mestu.
Do tega ni prišlo, saj je argentinska nogometna zveza na prošnjo policije prekinila procesijo zaradi več nesreč med navijači na poti avtobusa. Več jih je zgrmelo z dreves, nekaj tudi s prometnih znakov oziroma semaforjev, tragično pa naj bi se končal skok navijača z mosta na avtobus. To so posnele tudi kamere in posnetek se je hitro razširil po družbenih omrežjih. Nogometaši so zatočišče našli na sedežu Nogometne zveze Argentine v parku Ezeiza, je še poročal El Clarin.
"Ena ekipa, ena država, ene sanje"
Lionel Messi, kapetan in prvo ime argentinskega uspeha v Katarju, je bil prvi, ki se je po pristanku v domači deželi pojavil na vrhu stopnic za izkrcanje, z rokami pa je visoko dvignil zlati pokal in se podal na rdečo preprogo, razgrnjeno po stezi poslovnega letališča Ezeiza. Airbus A330 Aerolinas Argentinas je nosil napis "Ena ekipa, ena država, ene sanje", na njegovem zadnjem krilu pa sta bila narisana obraza Messija in Angela Di Marie, drugega junaka nedeljskega finala, ki je dosegel drugi zadetek proti Franciji.
Že na letališču so imeli nogometaši zasebni VIP-sprejem. "Prišla sem zaradi svoje strasti do Argentine. Ljubim Messija, ljubim celotno ekipo," je dejala 55-letna vzgojiteljica v vrtcu Alejandra Diaz. 41-letni Welder Javier Merina je zase dejal, da je fanatičen navijač Messija in je prišel na letališče zato, da bi se mu njegov idol podpisal na fotografijo. "Če mi ne bo uspelo, bom šel še v Rosario, od koder je doma, v njegovo rojstno mesto Funes, če bo treba," je za AFP dodal Merina.
Argentinci vseh starosti slavijo svoje heroje
Messi se je z naslovom tudi v domovini končno zapisal med nesmrtne – kot še en argentinski idol Diego Maradona, ki je državo leta 1986 na SP v Mehiki popeljal do naslova. "Dobro se spominjam leta 1986, vendar je bila včerajšnja zmaga precej bolj čustvena in tudi precej bolj stresna," je dejal 65-letni arhitekt Ricardo Grunfeld. "Ne vem, če se počutim kaj drugače kot leta 1986, vendar je ta zmaga prišla ob pravem času," je dodala 80-letna Zulema Guereri.
Igralci so se po kratkem VIP-sprejemu sredi noči vkrcali na bel dvonadstropni avtobus s tremi zvezdicami ter z napisom "Campeon del mundo", v katerem so jih odpeljali na častni krog.
V zraku je odmevala pesem "Muchachos", ki jo je igral bend La Mosca, nekakšna neuradna argentinska himna mundiala, ki so jo glasno prepevali navijači. Ta prikliče spomine na Messija ter Maradono in njegova starša Diega in Toto, pa tudi na falklandsko vojno leta 1982 med Argentino in Združenim kraljestvom.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.