Gareth Southgate je proti ZDA na igrišče poslal isto enajsterico kot proti Iranu. Začel je tudi kapetan Harry Kane, ki je bil vprašljiv zaradi poškodbe kolena, ki pa, kot se je izkazalo, ni bila hujše narave. Angleži so začeli podjetno, že v deseti minuti je Bukayo Saka lepo zaposlil Kanea v kazenskem prostoru, a je napadalec Tottenhama streljal naravnost v branilca Tima Reama.
Američani niso bili daleč, da bi se že zgodaj znašli v zaostanku, kar jih je streznilo, saj so v nadaljevanju strnili vrste in začeli igrati bolje. Weston McKennie bi lahko izkoristil odličen predložek z desne strani, ko se je znašel sam sredi angleškega kazenskega prostora, vendar je njegov strel švignil čez prečko. Jordan Pickford je imel kmalu zatem obilo sreče, ko ga je pri strelu Christiana Pulisica rešil okvir vrat. V zaključku polčasa pa sta se Angležem po dolgem času ponudili še dve priložnosti. Saka je meril previsoko, Matt Turner pa je zaustavil strel Masona Mounta z razdalje.
V drugem polčasu smo spremljali podobno izenačeno srečanje kot v prvem, le da je bilo priložnosti manj. Eno lepših je za Američane znova zapravil McKennie, ki je po bliskovitem protinapadu meril preko Pickfordovih vrat. Nezadovoljni Southgate je sredi polčasa v igro poslal Marcusa Rashforda in Jacka Grealisha, ki pa v breizdejno angleško igro nista prinesla prepotrebne domišljije. Kot zadnji je v 90. minuti nevarneje zapretil Kane, ki je z glavo meril mimo okvira.
Do konca je ostalo pri začetnem izidu. Evforija na Otoku, nastala po prvem krogu in zanesljivi zmagi nad Iranom (6:2), se bo verjetno hitro umirila, saj so bili trije levi tokrat zares skromni. O njihovi predstavi veliko povedo tudi žvižgi nezadovoljnih navijačev po tekmi. V zadnjem krogu se bodo Angleži pomerili z Walesom, ZDA pa bodo morale za napredovanje ugnati Iran.
Wales in Iran v drugi krog z drugačnima popotnicama
Valižani so SP začeli s točko po remiju z reprezentanco ZDA. Američani so bili v prvem polčasu precej boljši tekmec in premoč kronali po lepi akciji v 36. minuti, ko je zaključil Timothy Weah. V drugem so se zbudili tudi Valižani, zaigrali bolje ter izenačili po uspešno izvedeni enajstmetrovki Garetha Bala v 82. minuti. Valižani so dobre občutke pred tekmo z Iranom ostrili ravno po zelo dobri izvedbi v drugem polčasu, ko so dominirali proti Američanom. Iranci so svoj drugi obračun na SP dočakali v drugačnem razpoloženju, saj so jim Angleži zabili pol ducata golov ob porazu z 2:6.
Angleži so bili v vseh elementih igre boljši tekmec. V okvir vrat so sprožili več strelov (7:3), si izmenjali več natančnih podaj (733:156), izvajali več kotov (8:0), pa tudi posest je bila odločno na strani treh levov (78:22). Azijci so pred spopadom z Otočani obljubljali igro do poslednjega diha. In res, Iran je bil v uvodnih minutah boljši tekmec, Wales je dvoboj začel podobno zadržano kot proti Američanom in prve obetavne akcije so bile pred vrati Valižanov. Še več, v 16. minuti so Iranci celo dosegli zadetek, ki je bil plod bliskovite in tudi učinkovite akcije, a je bil azijski napadalec za nekaj centimetrov prehiter in zaradi nedovoljenega položaja je zadetek upravičeno razveljavljen.
Po naletu v prvih 20 minutah, ko so bili Iranci boljši tekmec na travniku, so v nadaljevanju prvega polčasa do sape prišli tudi Otočani, ki so uživali terensko pobudo v preostanku prvega dela in prišli do nekaj obetavnih akcij pred azijskimi vrati, a sta mreži mirovali in na velik odmor sta tekmeca odšla z najmanj popularnim izidom, čeprav so bili Iranci prav ob izteku časa vnovič zelo nevarni. Iranci so bili tudi v drugem polčasu boljši tekmec in v uvodnih minutah tega dela je gol pravzaprav visel v zraku. Še več, Azijci so celo v isti akciji kar dvakrat zadeli okvir vrat, za nameček pa je dvakrat bravurozno posredoval valižanski čuvaj mreže Wayne Hennessey. Prav neverjetno, koliko smole imajo Iranci v zaključnih akcijah, Valižani pa se na drugi strani lahko zahvalijo predvsem boginji Fortune, da so tudi po uri igre ohranili mrežo nedotaknjeno.
Otočani so, podobno kot v prvem delu, do svoje najboljše predstave prišli sredi drugega polčasa, ko so konkretneje pogledovali proti iranskim vratom in niso bili usmerjeni zgolj k branjenju svojih vrat.
Kljub temu je splošna terenska iniciativa ves čas na strani Azijcev, ki pa so po številnih zamujenih priložnostih še naprej prikrajšani za najpomembnejšo stvar na tekmi – zadetke. Otočani so nekaj minut pred koncem rednega dela ostali z igralcem manj, saj je bil zaradi nepremišljenega izleta iz gola upravičeno izključen valižanski vratar Wayne Hennessey. Pisal se je že sodnikov podaljšek, ko so Azijci le zadeli v polno. In to kar dvakrat. Najprej v 98. minuti prek Ruzbeha Češmija, ta je natančno meril s približno 20 metrov, nato pa še tik pred zaključnim žvižgom, ko je atraktivno zadel še Ramin Rezaeian.
Izid, skupina B:
Wales – Iran 0:2 (0:0)
Roozbeh Cheshmi 98., Ramin Rezaeian 111.
RK: Hennessey (Wales) 87.
Anglija – ZDA 0:0
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.