Maročani in Portugalci so se do četrtfinala letošnjega mundiala sicer na uradnih tekmah pomerili dvakrat. Najprej so bili na SP leta 1986 s 3:1 boljši Maročani, pred štirimi leti v Rusiji pa so se zmage v skupinskem delu veselili Portugalci. Za minimalno zmago 1:0 je takrat zadel Cristiano Ronaldo, ki pa je četrtfinalni obračun, tako kot tekmo proti Švici, začel na klopi. Fernando Santos je v začetno enajsterico znova uvrstil Goncala Ramosa, ki je s tremi zadetki zablestel proti Švici. Znova v začetni enajsterici Portugalske ni bilo tudi Joaa Cancela, namesto katerega je začel Diogo Dalot, od prve minute pa namesto Williama Carvalha še Ruben Neves. Walid Regragui na drugi strani začetne enajsterice ni spreminjal.
Maročani v Katarju blestijo predvsem po zaslugi čvrste obrambe, saj so do četrtfinala prejeli le en zadetek, pa še tega so si zabili sami. Proti Kanadi je v lastno mrežo meril Nayef Aguerd. Portugalci na drugi strani blestijo v napadu. Na štirih tekmah so dosegli 12 zadetkov, med strelce pa se je ob tem vpisalo osem različnih igralcev.
Maroko presenetil tudi Portugalce in dobil prvi polčas
Po uvodnem otipavanju je ob prekršku Yahia Attiyat Allaha nad Diogom Dalotom prva zapretila Portugalska. Z desne strani je podal Bruno Fernandes, do strela z glavo pa je prišel Joao Felix, ki je meril preveč po sredini gola, in Bono je žogo odbil v kot, ki pa ga Portugalci niso izkoristili. Po hitrem protinapadu Sofiana Boufala je do prvega kota na tekmi prišel tudi Maroko. Z glavo je sprožil Youssef En-Nesyri, ki pa je meril prek vrat. Portugalci so pričakovano prevzeli pobudo na zelenici, po 15 minutah so imeli žogo kar 79-odstotno v svoji posesti, a so Maročani že večkrat dokazali, da posest ne pomeni nič, če ni končnega učinka. In prav tega so Maročani skušali doseči prek Hakima Ziyecha v 18. minuti.
Krilni napadalec je v svojem slogu z levico najprej preigraval, nato pa se odločil za strel od daleč, ki pa ni končal blizu gola Dioga Coste. Požrtvovalnost obeh strani je bila izražena v 24. minuti, ko sta se za žogo pognala Bono in Fernandes, pri čemer je bil vratar Maroka pričakovano višji, a je vanj močno trčil član Manchester Uniteda. En-Nesyri se je v 26. minuti še drugič na tekmi znašel neoviran ob strelu z glavo, a je tudi po podaji Ziyecha iz prostega strela meril prek vrat.
Po pol ure igre pa je znova do strela prišel Felix, ki je z roba nasprotnikovega kazenskega prostora sprožil z desnico, njegov poskus pa se je nevarno odbil od hrbta Jawada El Yamiqa in končal na mreži maroškega gola. Na drugi strani je za Maroko najprej z levico zapretil Selim Amallah, v naslednji akciji pa z desnico še Boufal. Prvi strel je letel prek vrat, drugega je Costa brez težav ujel.
Maročani pa so nato le udarili prvi. Če napadalcu Seville ni šlo v prvem in drugem poskusu, je šlo v tretjem. V 42. minuti so atlaški levi po levi strani izvedli lepo akcijo, ki se je končala s predložkom Allaha in nebeškim skokom En-Nesyrija, ki je preskočil Rubna Diasa in celo Costo, ki je skočil v prazno in z glavo meril v polno.
Portugalci so nemudoma skoraj vrnili udarec, ko je iz težkega položaja z desnico nekaj med strelom in podajo izvedel Fernandes, ki je že premagal Bonoja, a mu je veselje preprečila vratnica. Santosovi varovanci so si nato ob domnevnem prekršku prav nad Fernandesom v kazenskem prostoru Maroka zaželeli najstrožjo kazen, a je glavni sodnik Facundo Tello le odmahnil z roko. Maročani so v izdihljajih prvega polčasa izvedli še en hiter protinapad, ki ga je zaključil Allah in bil s strelom po polnem šprintu nenatančen.
Tudi Ronaldo ni rešil Portugalske
Čeprav so Portugalci odločno krenili v drugi del igre, so si prvi resno priložnost priigrali Maročani. Po prekršku nad Achrafom Hakimijem na desni strani igrišča je Ziyech v kazenski prostor podal ostro podajo in skoraj prevaral Costo, ki pa je bil na pravem mestu in je žogo odbil, ta pa je po odbitku od El Yamiqa končala v kotu, a nedaleč stran od portugalskega gola. Fernando Santos je videl dovolj in v 51. minuti v igro poslal tako Cancela kot tudi Ronalda, ki sta nadomestila Nevesa in Raphaela Guerreira. Prvič na srečanju je menjal tudi Regragui, ki pa je menjavo opravil prisilno, saj Romain Saiss zaradi poškodbe ni zmogel več. Kapetana je zamenjal debitant na svetovnih prvenstvih Achraf Dari.
Takoj po menjavah pa so do izvrstne priložnosti za izenačenje prišli Portugalci. Po predložku Otavia je z glavo sprožil Goncalo Ramos in meril mimo vrat. Nekaj minut kasneje je do strela z roba kazenskega prostora prišel še Fernandes, ki je z desnico sprožil močno, a malenkost premalo natančno, in žoga je letela mimo vrat Maroka. Portugalci so pritiskali, a brez uspeha. V želji po sveži moči v napadu je Santos v igro poslal še Rafaela Leaa in Vitinho. Po seriji kotov Portugalske bi prednost po hitrem protinapadu skoraj lahko povišali Maročani, a do zaključnega strela na koncu niso prišli.
Ob začetku 83. minute je še tretjič na tekmi zapretil Joao Felix, ki je tokrat z roba kazenskega prostora sprožil z levico. Z izjemno obrambo se je izkazal Bono, ki je žogo odbil v kot. Ko je tri minute kasneje s strelom poskusil še Fernandes, so Portugalci znova skočili v zrak in zahtevali enajstmetrovko, a znova ostali praznih rok.
V prvi minuti sodnikovega dodatka je do prvega strela na tekmi prišel tudi Ronaldo, ki je po lepi podaji Fernandesa tekel v kazenski prostor Maroka in zaključil z levico, a mu je Badr Benoun dobro zaprl kot, Bono pa strel obranil. 93. minuta pa je povzročila težave za Maroko. Walid Cheddira, ki je v igro vstopil v 65. minuti, je v dveh minutah prejel dva rumena kartona in bil predčasno poslan pod prho. Glede na to, da je bilo uradnega sodnikovega podaljška osem minut, je Portugalcem ostalo vsaj še pet minut upanja za izenačenje in izsiljenje podaljškov.
Portugalci so vse moči usmerili v napad in bili odprti za protinapade, kar se je v 96. minuti tudi zgodilo. Aboukhlal se je sam znašel pred Costo, a pri zaključku ni bil dovolj zbran, da bi premagal vratarja Porta. Na drugi strani je imel minuto kasneje zlato priložnost za izenačenje Pepe, ki pa je z neposredne bližine z glavo meril mimo gola Maroka.
Maroko je s četrtfinalno zmago postal prva afriška reprezentanca v zgodovini, ki se je uvrstila v polfinale svetovnega prvenstva. Vsaka izmed prejšnjih treh afriških ekip, ki je prišla do četrtfinala, je v tej stopnji tekmovanja namreč izpadla (Kamerun leta 1990, Senegal leta 2002 in Gana leta 2010). Zgodovina se piše.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.