Reprezentanci Španije in Maroka sta se nazadnje na svetovnem prvenstvu merili pred štirimi leti v Rusiji, ko sta se v skupinskem delu razšli brez zmagovalca (2:2), a je selektor Maroka Walid Regragui pred tekmo dejal, da je tista tekma že pozabljena. 47-letni nekdanji branilec je na klop Maroka sedel pred dobrima dvema mesecema in popolnoma prerodil reprezentanco. Pod njegovim vodstvom so Maročani na šestih tekmah prejeli le en zadetek. "To je največja tekma v naši zgodovini, a upam, da bo naslednja (četrtfinale op. a.) še večja. Igralcem bom rekel, naj uživajo, saj bodo milijoni ljudi v Maroku gledali tekmo. Moramo sprejeti, da bo imela Španija posest, a imamo svoje prednosti. Posest smo prepustili Belgiji in Hrvaški in dobro je delovalo. Naš načrt je, da ne bodo vedeli, kaj bi z žogo," je pred tekmo napovedal Regragui.
Oba selektorja sta za obračun opravila po eno menjavo v primerjavi z običajnima enajstericama. Luis Enrique je namesto poškodovanega Cesarja Azpilicuete v začetno enajsterico uvrstil Marcosa Llorenteja in ne Danija Carvajala, kot so mnogi pričakovali, Regragui pa je namesto Abdelhamida Sabirija od začetka priložnost ponudil precej bolj defenzivno usmerjenemu Selimu Amallahu. Mladi španski vezist Gavi pa je pri 18 letih in 123 dneh postal najmlajši igralec po Peleju (ki je bil takrat star 17 let in 248 dni) leta 1958, ki je začel izločilno tekmo svetovnega prvenstva.
Izenačen prvi polčas ni ponudil zadetkov
Tekma se je začela po pričakovanjih, Španci so nemudoma vzpostavili kontrolo nad žogo, Maročani pa so jih agresivno pritiskali in občasno zaustavili tudi s prekrški. Dolžni jim niso ostali niti Španci, ki so v tekmo prav tako vstopili agresivno. V 10. minuti je Gavi podrl Sofianeja Boufala in Maročanom podaril prosti strel. S približno 25 metrov ga je izvedel Achraf Hakimi, ki pa je z desnico meril prek vrat Unaia Simona. Dve minuti zatem pa je Bono poskrbel za dvig srčnega utripa navijačev Maroka, ko se je samozavestno poigraval v lastnem kazenskem prostoru. Za atraktivno potezo je po tretjini ure igre poskrbel Boufal, ki je mojstrsko preigral Llorenteja, nato pa poslal predložek proti Hakimu Ziyechu na desni strani, a je dobro posredoval Dani Olmo, ki se je pravočasno vrnil v obrambo.
V 25. minuti pa so si Bono in maroška obramba privoščili hudo napako, ko je Olmo prestregel žogo in podal v sredino kazenskega prostora. Tam jo je Ferran Torres lepo odložil Gaviju, članu Barcelone pa je zadetek preprečil Bono s pomočjo prečke. Odbita žoga se je vrnila ravno na nogo Torresa, ki je še sam poskusil s strelom, a mu je gol preprečil Sofyan Amrabat z dobrim blokom. V vsakem primeru pa zadetek katerega koli izmed njiju ne bi obveljal, saj je bil Torres ob podaji Olma v prepovedanem položaju. Le minuto kasneje je do prve priložnosti na tekmi prišel še Marco Asensio, ki je iz leve strani in težkega položaja močno sprožil z levico in zadel le zunanji del gola Maroka.
V 33. minuti igre so do nevarne priložnosti prišli tudi Maročani, ko je pred svojim kazenskim prostorom žogo v dvoboju z Noussairom Mazraouijem izgubil Torres. Član Bayern Münchna je močno sprožil z levico, a je njegov strel letel po sredini vrat in Simon je imel lahko delo. Bi bil pa bržkone španski vratar nemočen v 42. minuti, ko so po prostem strelu Ziyecha Maročani oblegali kazenski prostor Špancev, na koncu pa je po predložku Boufala do strela z glavo prišel Nayef Aguerd in meril prek vrat. Za konec polčasa so hiter protinapad izvedli še Španci, a do zaključnega strela niso prišli.
V drugem polčasu Španci dominantni, a neučinkoviti
Med glavnim odmorom selektorja nista opravila nobene menjave, prvi pa so v drugem polčasu zapretili svetovni prvaki iz leta 2010. Torres je v duelu z Mazraouijem priigral prekršek na desni strani, predložek pa je nato iz lastnega kazenskega prostora izbil Youssef En-Nesyri. Šest minut kasneje so prišli Španci še do prostega strela z leve strani, po kratki podaji Asensia je z desnico sprožil Olmo, a je sprožil po sredini in Bono je žogo zbil.
Igra je bila v drugem polčasu povsem umirjena, Španci so nadzorovali žogo, Maročani pa so čakali na protinapade. Po dobri uri igre pa se je Enrique le odločil za prvi spremembi na tekmi. V igro je namesto Asensia poslal Alvara Morato, ki je zadel na zadnjih treh tekmah na SP, čeprav je skupno odigral le 126 minut ter Carlosa Solerja, ki je zamenjal Gavija. Prvo menjavo je opravil tudi Regragui, ki je namesto Boufala v igro poslal Abdessamada Ezzalzoulija.
Španci so znova zapretili v 80. minuti, ko je dober predložek tik pred vrata Maroka poslal še tretji rezervist Španije Nico Williams, Olmo pa je bil za las prekratek. Dve minuti kasneje je dobro utekel še Morata, ki je z ostro podajo nato želel zaposliti katerega izmed soigralcev, a nikogar ni bilo niti blizu njegove podaje.
V 86. minuti so prvo nevarno akcijo v drugem polčasu izpeljali tudi Maročani, ko je iz desne strani podal Hakimi, žogo je z glavo odložil Ezzalzouli, s strelom iz obrata pa je sprožil Walid Cheddira, ki je žogo slabo zadel. Španija je imela tik pred koncem sodnikovega podaljška zlato priložnost, da tekmo odloči v zadnjih sekundah. Dani Olmo je z leve strani v kazenski prostor Maročanov podal oster predložek, ki se je na koncu izkazal za strel, Bono pa je žogo potisnil v kot. Iz kota je do strela z glavo prišel še Aymeric Laporte, a je njegov strel zadel Jawada El Yamiqa.
Maročani zdržali podaljške ...
Ker sedmega potnika v četrtfinale letošnjega SP po rednem delu nismo dobili, so bili na vrsti podaljški. Enrique si je za dodatne pol ure igre prihranil dve menjavi, medtem ko jih je Regragui že v rednem delu porabil pet.
Cheddira se je po hitrem utekavanju znašel v samostojnem protinapadu, ki ga je v zadnjem trenutku ustavil Laporte, a zadetek tako ali tako ne bi obveljal, saj je bil član Barija v prepovedanem položaju.
52-letni selektor Španije je v 98. minuti potegnil še zadnje dva asa iz rokava, ko je v igro poslal Ansuja Fatija in Alejandra Baldeja. Mesto na zelenici sta jima odstopila Olmo in Jordi Alba. Španci so vse do 104. minute povsem dominirali, potem pa so bili povsem blizu zadetka Maročani, a je zlato priložnost zapravil Cheddira, ki je iz dobrega položaja meril naravnost v Simona. Cheddira je bil v hitrem protinapadu tudi deset minut kasneje, a do zaključnega strela ni prišel. Kot zadnje dva sta v igro vstopila Pablo Sarabia pri Špancih in Badr Benoun pri Maročanih, ki sta bila v igro bržkone poslana za izvajanje enajstmetrovk. Član PSG-ja je v zadnji, 123. minuti tekme sicer imel na nogi uvrstitev v četrtfinale, a je iz težkega kota le oplazil vratnico.
... in nato Špancem odčitali lekcijo izvajanja enajstmetrovk
Prvi je enajstmetrovko izvedel Abdelhamid Sabiri, ki je Simona poslal levo, žogo pa desno. Za Špance je prvi sprožil Pablo Sarabia, ki je tudi prvi zgrešil, saj mu je še drugič na tekmi veselje preprečila vratnica. Hakim Ziyech je kot drugi sprožil za Maroko in z močnim strelom po sredini vrat poskrbel za vodstvo z 2:0. Španija tudi v drugo ni bila uspešna, saj je Carlosu Solerju vratar Maroka Bono enajstmetrovko obranil. V tretjem strelu pa so bili neuspešni tudi Maročani, saj je Simon preprečil veselje Badrju Benounu. Tudi v tretje pa Špancom ni šlo. Sergio Busquets je streljal prešibko in Bono je tudi njegov strel obranil. Žogo za zmago je v roke vzel Achraf Hakimi in s panenko Maroko poslal v zgodovinski prvi četrtfinale na svetovnih prvenstvih.
Nogometaši Maroka so tako ostali predzadnji četrtfinalisti svetovnega prvenstva v Katarju in se bodo v sobotnem četrtfinalu pomerili z zmagovalcem večernega dvoboja med Portugalsko in Švico. Uvrstitev v četrtfinale svetovnega prvenstva v nogometu je Maročanom uspela prvič v zgodovini države.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.