"Moja mama je čistila hiše in moj oče je bil prodajalec na ulici. Prihajamo iz skromne družine, ki se je borila za preživetje. Danes se vsak dan borim zanju. Žrtvovala sta se zame," je svojo družino nekoč opisal danes največji zvezdnik Maročanov, ki so v torek v osmini finala šokirali in domov poslali Špance. Prav v Španiji sta se starša Achrafa Hakimija borila za dostojno življenje svojega sina. Natančneje v Madridu, kjer se je njun sin vpisal v slovito nogometno šolo Real Madrida.
Nadarjeni Španec maroškega rodu je kmalu pokazal ogromno nadarjenost za nogomet, predvsem pa ključni lastnosti, ki sta krasili tudi njegova starša, trdo delo in vztrajnost. Leta 2016 je Hakimi debitiral v članskem moštvu Reala prav proti svojemu sedanjemu moštvu PSG. A v kraljevem klubu ni zdržal dolgo, saj je zanj zaigral na 17 uradnih tekmah in dosegel dva zadetka. Sledila je dveletna začasna posoja v Borussio Dortmund, kjer se je pokazal v pravi luči. Njegove predstave na desni strani obrambe so navdušile ljubitelje Bundeslige in na 73 tekmah je padlo kar 12 zadetkov in 17 podaj. Ob koncu posojila so bile njegove predstave že tako prepričljive, da je njegova cena preskočila finančne zmožnosti kluba iz Dortmunda.
V zameno za krepkih 43 milijonov evrov se je preselil v Milan, kjer je znova blestel, tokrat v dresu Interja. Po 45 nastopih in osvojitvi Serie A je sledil klic bogatih Parižanov. Cena je poskočila na 68 milijonov evrov in 62 tekem pozneje ima izjemno napadalni branilec na svojem računu sedem zadetkov. Skratka, njegova klubska kariera je iz leta v leto vse bolj bogata in v tem trenutku je brez dvoma eden najboljših desnih branilcev na svetu, če ne celo najboljši.
Nekaj dni v španski reprezentanci je bilo dovolj za ključno odločitev
Pred vsem tem, 'davnega' leta 2016, je prvič zaigral v dresu rodne države svojih staršev. A še pred debijem proti Kanadi takrat 18-letnega igralca Reala je Hakimi preživel kratek čas v taboru ene od španskih reprezentančnih selekcij. "V španskem taboru sem preživel nekaj dni, ampak kmalu sem videl, da to ni pravo mesto zame, nisem se počutil domače," je 24-letnik dejal o izkušnji v dresu reprezentance, ki jo je šest let pozneje izločil iz SP. "Ni bilo nič ključnega, ampak tako sem čutil, ker nisem odraščal v takem okolju. Odraščal sem v arabski kulturi, Maročan sem, želel sem biti tu," je dodal izvajalec odločilne enajstmetrovke proti Špancem.
Španski vratar Unai Simon je bil ob mirnem strelu Maročana nemočen, saj je ta uporabil tehniko strela, znano kot 'panenka'. Strel, ki se ne zanaša na hitrost in moč, ampak zgolj na pretkanost, tehnično znanje in občutek, je leta 1976 v nogometni leksikon katapultiral češkoslovaški nogometaš Antonin Panenka, ki je na tak način prelisičil legendarnega nemškega vratarja Seppa Maierja med finalom evropskega prvenstva v Beogradu.
Hakimi je zadetek proslavil z zanimivim plesom, ki je spominjal na gibanje pingvinov. S tem je spomnil na svojega klubskega soigralca Sergia Ramosa, ki v špansko zasedbo za letošnje svetovno prvenstvo ni bil povabljen. Že takrat, ko je španski selektor Luis Enrique objavil seznam igralcev, na katere je računal v Katarju, je nestrinjanje z njegovo odločitvijo na družbenih omrežjih izrazil Hakimi. "Sergio Ramos je najboljši branilec na svetu," je takrat zapisal. Mogoče se danes Enriqueju "kolca" za Ramosom, ki je dolga leta slovel kot eden najboljših izvajalcev enajstmetrovk med branilci. Zdaj je ta laskavi naziv očitno nasledil njegov klubski soigralec, ki se je rodil v Madridu, igral za Real in Španijo poslal domov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.