Argentinski prvi polčas za čisto desetko
Kar nekoliko nepričakovano so se strasti v finalu hitro ogrele. V peti minuti je Huga Llorisa prvič preizkusil Alexis MacAllister s silovitim strelom z razdalje, francoski kapetan je njegov poskus suvereno umiril. Razpoložen je bil Angel Di Maria, ki je presenetljivo začel namesto Leandra Paredesa. V osmi minuti je iznajdljivo preigraval po levi strani in nato podal Rodrigu de Paulu, čigar strel je obramba galskih petelinov uspela odbiti v kot. Francozi v uvodnih minutah nikakor niso našli pravega ritma. Po četrt ure igre je na svoji polovici žogo zapravil Lucas Hernandez, sledil je hiter protinapad, v katerem sta si Di Maria in de Paul zamenjala vlogi asistenca oziroma strelca, vendar tudi zaključek zvezdnika Juventusa ni bil dovolj natančen.
V 21. minuti je argentinski napad znova šel po levi strani, kjer je na svoje najboljše čase izpred nekaj sezon spominjal Di Maria. 34-letnik je kot na vrtiljaku zavrtel Ousmaneja Dembeleja, ki ga je preigravanje očitno tako zmedlo, da je čez nekaj metrov, ko je argentinski zvezdnik že prišel v kazenski prostor, storil očiten prekršek. Glavni sodnik Szymon Marciniak ni okleval in je takoj pokazal na belo točko. Dvoma o izvajalcu ni bilo, Lionel Messi je pristopil k žogi in ohranil mirne živce. Llorisa je poslal v levo stran, sam pa sprožil v spodnji desni kot za zasluženo prednost gavčev.
Argentinci so z zadetkom dosegli svoj primarni cilj, zato se je tempo v naslednjih minutah nekoliko umiril. Francozi so si sčasoma upali več in se postavili nekoliko bolj visoko, kljub temu pa omembe vrednih priložnosti niso imeli. Zato pa so v 36. minuti še drugič pičili varovanci Lionela Scalonija. S furioznim pritiskom so Francoze prisilili v napako, sledil je bliskovit protinapad, v katerem je Messi iznajdljivo našel Juliana Alvareza, ta pa je brez oklevanja v ogenj poslal MacAllisterja. Nogometaš Brightona je na desni strani z roba kazenskega prostora poslal prečno podajo do Di Marie, ki je iz oči v oči rutinirano ugnal še drugič nemočnega Llorisa.
Tudi po golu za 2:0 se razmerje moči na zelenici ni spremenilo. Galski petelini nikakor niso uspeli sestaviti organiziranega napada, zato se je selektor Didier Deschamps že pred polčasom odločil za dvojno zamenjavo. Povsem razglašenega Oliviera Girouda, ki naj bi pred tekmo imel težave s poškodbo kolena, je nadomestil Randal Kolo Muani. Ousmane Dembele, ki mu je razigrani Di Maria povzročal ogromno preglavic, pa je svoje mesto prepustil Marcusu Thuramu. V sedmih minutah sodniškega dodatka Francozi še naprej niso zmogli niti enega samega strela na argentinska vrata. Še najbližje so bili po predložku Antoina Griemzanna z desne strani, ko je svojo priložnost zamudil Raphaël Varane.
Francozi tudi na začetku drugega polčasa brez idej
Tudi nadaljevanje se je začelo po argentinskih notah. Di Maria je bil znova na delu, ko je podal de Paulu, ki je Llorisa preizkušal z atraktivnim volejem, a je vratar Tottenhama ostal zbran. Še lepšo priložnost je imel kmalu zatem Messi – znova jo je pripravil tokrat res izjemni Di Maria –, argentinski kapetan pa je z desnico meril mimo vrat. Priložnost za 3:0 se je po uri igre ponudila še MacAllisterju po hitrem protinapadu, a ga je Dayot Upamecano s hrbta ravno dovolj potisnil, da ni prišel do strela.
Čeprav je na semaforju še vedno pisalo 2:0, je na največjem stadionu letošnjega mundiala v 64. minuti še tretjič završalo: Scaloni se je odločil za prvo spremembo in na klop poklical izjemnega Di Mario, ki je do finala pokazal bore malo, a bo vse hitro pozabljeno, saj je v dobri uri igranja na najpomembnejši tekmi sezone naravnost blestel. Kmalu zatem se je za novo dvojno zamenjavo odločil Deschamps. V ogenj je poslal še Kingsleyja Comana in Eduarda Camavingo, vendar niti sveža para nog sprva nista prinesla spremembe, saj so gavči še naprej povsem nadzirali ritem igre.
Otamendi vrnil Francoze v igro, Mbappe poskrbel za podaljške
Vse do 79. minute, ko je obračun na glavo obrnila nepozornost Nicolasa Otamendija. Sicer izkušeni osrednji branilec je z medlim posredovanjem omogočil Koloju Muaniju, da je prišel v kazenski prostor, in ga nato na nedovoljen način zaustavil za najstrožjo kazen. K žogi je pristopil Mbappe, ki je s silovitim in predvsem dovolj natančnim strelom premagal Emiliana Martineza, čeprav je vratar Aston Ville prebral smer njegovega udarca.
Pred tem povsem nenevarni Francozi so izkoristili argentinsko darilo, da so se vrnili med žive. Le dobro minuto kasneje pa je Mbappe udaril še enkrat. Rezervist Coman je odvzel žogo na argentinski polovici, ta je hitro prišla do Mbappeja, ki si je po odlični dvojni podaji s Kolojem Muanijem ustvaril dovolj prostora za strel z desnico. In kakšen strel je bil tole! Brez oklevanja je "iz prve" sprožil proti Martinezu, ki zaradi moči udarca še drugič ni uspel posredovati, in kar naenkrat je bilo na stadionu Lusail 2:2. Argentinci so se znašli v veliki psihološki luknji, ki bi jo Francozi do konca rednega dela lahko še tretjič kaznovali. Najlepšo priložnost za to je v četrti minuti dodatka zapravil Rabiot.
Dodatnih 30 minut za piko na i izjemnemu finalu
Finalni triler se je tako nadaljeval s podaljški dvakrat 15 minut. V zadržanem prvem delu je najlepšo priložnost zapravil rezervist Lautaro Martinez, čigar strel je v zadnjem hipu francoska obramba blokirala. V drugem delu pa znova ni šlo brez drame. V 109. minuti je po pravi zmedi pred Llorisovimi vrati žogo čez golovo črto potisnil Lionel Messi za 3:2. Argentinci na klopi, igrišču in tribunah so znova rajali, potem ko je Marciniak pokazal, da je bil zadetek regularen. A le nekaj minut kasneje so bili Francozi znova zraven. Po podaji iz kota je žogo na robu kazenskega prostora dobil Mbappe, jo hitro poslal proti vratom, na poti pa je v roko zadela Gonzala Montiela za še tretjo enajstmetrovko na tekmi. Odgovornost je nase še enkrat prevzel Mbappe, ki je meril v isti kot kot v zaključku rednega dela.
Tudi po izenačenju na 3:3 pa priložnosti še ni bilo konec. Kolo Mouani se je v 123. minuti znašel sam pred Martinezom, a se je argentinski čuvaj mreže proslavil s sijajno obrambo. Sledil je protinapad, po katerem je do odprtega strela z glavo prišel Martinez, ki je žogo – v slogu predstav na letošnjem mundialu – poslal daleč mimo vrat.
Mbappe je postal prvi nogometaš po brazilskem Ronaldu leta 2002, ki je na enem prvenstvu dosegel osem zadetkov. S tem izkupičkom je bil najboljši strelec turnirja v Katarju, drugi je bil Lionel Messi s sedmimi. Pri štirih golih sta na tretjem mestu končala Olivier Giroud in Julian Alvarez.
Ostalo je pri neodločenem rezultatu, zaradi česar so še tretjič v zgodovini svetovnega prvaka odločile enajstmetrovke. V prvi seriji sta bila uspešna oba glavna zvezdnika Mbappe in Messi. Nato pa sta za Francijo zaporedoma zgrešila rezervista Coman in Camavinga. Na drugi strani so vsi trije Argentinci zadeli. Kot zadnjemu je to uspelo nesrečnežu Montielu, ki je zakrivil najstrožjo kazen, za zgodovinsko rajanje Argentincev v Katarju.
Finale svetovnega prvenstva, 18. december, izid:
Argentina* – Francija 3:3 (2:2, 2:0)
Messi 21. (11-m.), 109., Di Maria 36.; Mbappe 80. (11-m.), 81., 118. (11-m.)
*Argentinci so postali svetovni prvaki po streljanju enajstmetrovk, ki so jih dobili s 4:2
KOMENTARJI (1256)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.