Nogomet

Stadion Lužniki - ponos Moskve in Rusije

Moskva, 29. 09. 2018 10.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Marko Juvan
Komentarji
2

Stadion Lužniki je le eden od petih na svetu, ki je gostil pet največjih športnih dogodkov. Veličastni objekt, ki premore točno 81.000 sedežev, je "doživel" olimpijske igre, svetovno prvenstvo v atletiki, finale Lige prvakov in finale pokala Uefa, pred dvema mesecema pa je bil tudi prizorišče največjega športnega dogodka na svetu – finala svetovnega prvenstva v nogometu.

Več videovsebin
  • Vstop na igrišče stadiona Lužniki
    00:17
    Vstop na igrišče stadiona Lužniki
  • Stadion Lužniki v Moskvi
    00:56
    Stadion Lužniki v Moskvi

Svetovno prvenstvo v nogometu je v Rusiji potekalo od 14. junija do 15. julija na dvanajstih stadionih v 11 različnih mestih. Največ gledalcev je sprejel prenovljeni olimpijski stadion Lužniki v Moskvi, ki je bil tudi prizorišče finalnega dvoboja med Francijo in Hrvaško (4:2). Odprli so ga že 31. julija leta 1956, ko se je imenoval Centralni stadion Vladimir Ilič Lenin, s sedežem v jugozahodnem delu Moskve na bregu istoimenske reke. 

Lužniki so leta 2008 gostili finale LP, na katerem je Manchester United po enajstmetrovkah premagal Chelsea s 6:5. Gostili so tudi finale pokala Uefa ter svetovno atletsko prvenstvo leta 2013, na katerem sta Usain Bolt in Shelly-Ann Fraser-Pryce osvojila vsak po tri zlate kolajne. Letos so bili glavno prizorišče nogometnega SP v Rusiji. Nas stadionu se je odvijal tudi finale med Francijo in Hrvaško.

Še danes je to največje športno prizorišče v državi, kjer so se zgodili največji dogodki v zgodovini ruskega, še prej sovjetskega športa. Enako je bilo tudi med nogometnim SP. Lužniki so bili osrednje prizorišče svetovnega prvenstva, saj so gostili tudi otvoritveno tekmo in finale (ter še pet drugih tekem). Objekt z 81.000 sedeži je že gostil finale Lige prvakov leta 2008, finale Pokala Uefa 1999 in olimpijske igre 1980. Leta 2013 je zaprl vrata zaradi temeljite prenove, novembra lani pa je znova odprl svoja vrata. Najboljši pogled na stadion dobite z Vrabčjih gor na drugi strani reke Moskve. Lužniki so prava ikona moskovske pokrajine, ki slikovito loči moskovsko nebo in moskovsko državno univerzo. Tukajšnje tekme imajo poseben priokus.

Najboljši pogled na stadion dobite z Vrabčjih gor na drugi strani reke Moskve.
Najboljši pogled na stadion dobite z Vrabčjih gor na drugi strani reke Moskve. FOTO: Miro Majcen
Lepi spomini za rdeče vrage
Sprva so ga zgradili za potrebe ruskega poletnega tekmovanja spartakijada (1956), takrat še v veledržavi Sovjetski zvezi, otvoritveno tekmo novega stadiona pa sta odigrali nogometni reprezentanci SZ in Kitajske (1:1).
Rekordno obiskanost je imel leta 1963 na nogometni tekmi med SZ in Italijo, ko se je na tribunah "stiskalo" kar 103.000 gledalcev.
Rekord obiskanosti je imel leta 1963 na nogometni tekmi med SZ in Italijo, ko se je na tribunah "nagnetlo" kar 103.00 gledalcev. Pozneje so na njem, ob rahlih popravkih objekta, potekale tudi poletne olimpijske igre (1980), leta 2008 pa sta se v finalu nogometne Lige prvakov pomerila Chelsea in Manchester United. Po izvajanju enajstmetrovk so zmagali rdeči vragi iz Manchestra. Prenova olimpijskega stadiona se je začela leta 2013, končala pa čez štiri leta.

Vzdrževanje travnate površine je na takšnem objektu zelo zahtevno. Temperatura tal je ves čas naravnana na 15 stopinj Celzija.
Vzdrževanje travnate površine je na takšnem objektu zelo zahtevno. Temperatura tal je ves čas naravnana na 15 stopinj Celzija. FOTO: Miro Majcen
Ruska nogometna reprezentanca vedno igra domače tekme prav na tem objektu. "Odslej bo to dom naše nogometne reprezentance. V letošnji sezoni bo sicer CSKA svoje tekme v Ligi prvakov izjemoma gostil prav na Lužnikih, v prihodnje pa bo namenjen zgolj naši izbrani vrsti. Preostali večji klubi iz naše prestolnice, kot so Spartak, CSKA, Dinamo, že imajo oziroma bodo imeli povsem nove objekte," je med temeljitim ogledom kompleksa Lužniki med drugim povedal prijazni vodnik Dimitrij in pohvalil arhitekte in izvajalce, saj se prav z vsakega sedeža stadiona vidi na igrišče. "Fifa je pred leti ob ogledu stadiona, ko je bilo jasno, da bomo prenavljali, zaukazala, da mora biti največ 7 % kapacitete stadiona takšne, da se v celoti ne vidi igralne travnate površine. Mi smo šli še dlje in zagotovili, da prav vsak sedež med 81.000 vidi celo igrišče in lahko brez težav gleda tekmo. Na ta podatek smo še posebej ponosni," je še povedal uradni vodnik turističnih ogledov Lužnikov. 

Odprli so ga že 31. julija leta 1956, ko se je imenoval Centralni stadion Vladimir Ilič Lenin.
Odprli so ga že 31. julija leta 1956, ko se je imenoval Centralni stadion Vladimir Ilič Lenin. FOTO: AP
Lužniki stojijo na "luži"
Ime, ki ga stadion nosi danes, je dobil leta 1992 in v grobem prevodu pomeni mlako, lužo, kar se nanaša na vlažne travnike, na katerih je zgrajen. Prvotni stadion je bil načrtovan in zasnovan v vsega 90 dneh leta 1954, njegova gradnja pa je bila končana v 450 dneh.
Ime, ki ga nosi danes, je dobil leta 1992, in v grobem prevodu pomeni mlako, lužo, kar se nanaša na vlažne travnike, na katerih je zgrajen. Prvotni stadion je bil načrtovan in zasnovan v vsega 90 dneh leta 1954, njegova gradnja pa je bila končana v 450 dneh.

Cilj tega velikega projekta je bil ne samo pokloniti se Leninu, temveč je bil tudi pokazatelj moči sovjetskega gospodarstva in njihovih konstrukcijskih sposobnosti. Tak pristop je v času Stalina industrializiral narod in pomagal zgraditi celo vrsto pomembnih objektov z neverjetno hitrostjo. Vseeno pa so se pri gradnji srečevali s številnimi izzivi. Največjega je verjetno predstavljala podtalnica, zaradi česar je zgrajen na globokih temeljih, in so ga dvignili za približno 50 centimetrov. Kmalu je postal prepoznavni del moskovske pokrajine, viden z bližnjih gričev, ovekovečen pa je tudi na sliki Konstantina Yuona leta 1956 – Moskva, pogled na Leninov stadion Lužniki. Če primerjamo pogled takrat in zdaj, lahko hitro ugotovimo, kako zelo se je mesto spremenilo v zadnjih 60 letih.

Slačilnica znotraj stadiona Lužniki. Prav tam je domovala francoska reprezentanca med finalom SP na tekmi proti Hrvaški.
Slačilnica znotraj stadiona Lužniki. Prav tam je domovala francoska reprezentanca med finalom SP na tekmi proti Hrvaški. FOTO: Miro Majcen

Zaradi rekonstrukcije zaprt štiri leta
Skozi desetletja je prvotna zgradba stadiona šla skozi vrsto sprememb in modifikacij. Prvič med pripravami na olimpijske igre v Moskvi leta 1980, nato pa je bila dodana tudi streha, na kateri so se dela končala leta 1997. Med nedavno rekonstrukcijo, med katero je bil stadion zaprt štiri leta, od leta 2013 do 2017, je bilo uničene večino prvotne strukture, ohranili so le originalne fasadne stene. Čeprav se je struktura stadiona Lužniki skozi leta spreminjala, je njegov namen vedno ostal enak. Po odprtju leta 1956 je postal nacionalni dom nogometa in atletike ter gostitelj večine velikih sovjetskih športnih dogodkov. Stadion je dobil pomembno vlogo tudi v sovjetski družbi, ne preseneča, da je igral osrednjo vlogo tudi na otvoritveni in zaključni slovesnosti letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva v Rusiji.

Lužniki so bili prizorišče finala SP med Francijo in Hrvaško (4:2).
Lužniki so bili prizorišče finala SP med Francijo in Hrvaško (4:2). FOTO: AP
Gostitelj olimpijskih iger
Leto pozneje je stadion gostil otvoritveno slovesnost svetovnega Festivala mladih. Več kot 34 tisoč obiskovalcev iz 130 držav sveta in 120 tisoč sovjetskih obiskovalcev je prispelo v Moskvo, da bi sodelovali na dvotedenskem festivalu. Tudi v naslednjih letih je stadion Lužniki igral pomembno vlogo v sovjetski družbi in predstavljal simbol njihove "mehke moči". Ta je verjetno še najbolj prišla do izraza poleti leta 1980, ko je bila na stadionu slovesnost ob odprtju in pozneje tudi zaključku olimpijskih iger v Moskvi.
Moskovski župan Sergej Sobjanin je konec avgusta 2017 sporočil, da so končali obnovo stadiona, dela pa so stala 341,2 milijona evrov.
A oba velika dogodka je kljub izjemnemu obisku bojkotiralo veliko politikov in družbenih veljakov. Pozneje je ostajal dom sovjetskih, nato ruskih atletov in nogometašev, svoje domače tekme so na njem igrale moskovske ekipe CSKA, Spartak in Torpedo, prav zadnji je bil nekaj časa formalni lastnik objekta. Ko so leta 2011 Rusi izvedeli, da bodo gostili nogometni SP, se je začel projekt rekonstrukcije Lužnikov. Moskovski župan Sergej Sobjanin je konec avgusta 2017 sporočil, da so končali obnovo stadiona, dela pa so stala 341,2 milijona evrov. Obnovitvena dela na Lužnikih so po nekaterih arhitekturnih ocenah dosegla tak obseg, da je mogoče stadion zdaj oceniti kot popolnoma nov. Dobil je samostoječo streho in tudi novo fasado.

Rekonstrukcija stadiona je stala vrtoglavih 341 milijonov evrov.
Rekonstrukcija stadiona je stala vrtoglavih 341 milijonov evrov. FOTO: Miro Majcen

Agüero z golom počastil odprtje mondenega objekta
Čast otvoritvene tekme je pripadla argentinski nogometni reprezentanci, ki se je 11. 11. 2017 pomerila z gostitelji. Edini zadetek je na novem stadionu Lužniki v 86. minuti dosegel Sergio Agüero. Na svetovnem prvenstvu je največji ruski stadion nato gostil sedem tekem, vključno s finalom, ko so se na travniku prelepega objekta, vzdrževalci imajo temperaturo tal, na katerem je igralna površina ves čas naravnana na točno 15 stopinj Celzija, svetovne nogometne krone veselili Francozi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
30. 09. 2018 10.15
+1
Za naše desničarje je očitno samo znak Ruske zaostalosti in nepismenosti!
korintos23
30. 09. 2018 09.08
+1
Kak gre toti Leninov kip spreobrnjenim v nos! hahaha