Svetovno prvenstvo v nogometu je v Rusiji potekalo od 14. junija do 15. julija na dvanajstih stadionih v 11 različnih mestih. Največ gledalcev je sprejel prenovljeni olimpijski stadion Lužniki v Moskvi, ki je bil tudi prizorišče finalnega dvoboja med Francijo in Hrvaško (4:2). Odprli so ga že 31. julija leta 1956, ko se je imenoval Centralni stadion Vladimir Ilič Lenin, s sedežem v jugozahodnem delu Moskve na bregu istoimenske reke.
Še danes je to največje športno prizorišče v državi, kjer so se zgodili največji dogodki v zgodovini ruskega, še prej sovjetskega športa. Enako je bilo tudi med nogometnim SP. Lužniki so bili osrednje prizorišče svetovnega prvenstva, saj so gostili tudi otvoritveno tekmo in finale (ter še pet drugih tekem). Objekt z 81.000 sedeži je že gostil finale Lige prvakov leta 2008, finale Pokala Uefa 1999 in olimpijske igre 1980. Leta 2013 je zaprl vrata zaradi temeljite prenove, novembra lani pa je znova odprl svoja vrata. Najboljši pogled na stadion dobite z Vrabčjih gor na drugi strani reke Moskve. Lužniki so prava ikona moskovske pokrajine, ki slikovito loči moskovsko nebo in moskovsko državno univerzo. Tukajšnje tekme imajo poseben priokus.

Sprva so ga zgradili za potrebe ruskega poletnega tekmovanja spartakijada (1956), takrat še v veledržavi Sovjetski zvezi, otvoritveno tekmo novega stadiona pa sta odigrali nogometni reprezentanci SZ in Kitajske (1:1).


Ime, ki ga stadion nosi danes, je dobil leta 1992 in v grobem prevodu pomeni mlako, lužo, kar se nanaša na vlažne travnike, na katerih je zgrajen. Prvotni stadion je bil načrtovan in zasnovan v vsega 90 dneh leta 1954, njegova gradnja pa je bila končana v 450 dneh.
Cilj tega velikega projekta je bil ne samo pokloniti se Leninu, temveč je bil tudi pokazatelj moči sovjetskega gospodarstva in njihovih konstrukcijskih sposobnosti. Tak pristop je v času Stalina industrializiral narod in pomagal zgraditi celo vrsto pomembnih objektov z neverjetno hitrostjo. Vseeno pa so se pri gradnji srečevali s številnimi izzivi. Največjega je verjetno predstavljala podtalnica, zaradi česar je zgrajen na globokih temeljih, in so ga dvignili za približno 50 centimetrov. Kmalu je postal prepoznavni del moskovske pokrajine, viden z bližnjih gričev, ovekovečen pa je tudi na sliki Konstantina Yuona leta 1956 – Moskva, pogled na Leninov stadion Lužniki. Če primerjamo pogled takrat in zdaj, lahko hitro ugotovimo, kako zelo se je mesto spremenilo v zadnjih 60 letih.

Zaradi rekonstrukcije zaprt štiri leta
Skozi desetletja je prvotna zgradba stadiona šla skozi vrsto sprememb in modifikacij. Prvič med pripravami na olimpijske igre v Moskvi leta 1980, nato pa je bila dodana tudi streha, na kateri so se dela končala leta 1997. Med nedavno rekonstrukcijo, med katero je bil stadion zaprt štiri leta, od leta 2013 do 2017, je bilo uničene večino prvotne strukture, ohranili so le originalne fasadne stene. Čeprav se je struktura stadiona Lužniki skozi leta spreminjala, je njegov namen vedno ostal enak. Po odprtju leta 1956 je postal nacionalni dom nogometa in atletike ter gostitelj večine velikih sovjetskih športnih dogodkov. Stadion je dobil pomembno vlogo tudi v sovjetski družbi, ne preseneča, da je igral osrednjo vlogo tudi na otvoritveni in zaključni slovesnosti letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva v Rusiji.

Leto pozneje je stadion gostil otvoritveno slovesnost svetovnega Festivala mladih. Več kot 34 tisoč obiskovalcev iz 130 držav sveta in 120 tisoč sovjetskih obiskovalcev je prispelo v Moskvo, da bi sodelovali na dvotedenskem festivalu. Tudi v naslednjih letih je stadion Lužniki igral pomembno vlogo v sovjetski družbi in predstavljal simbol njihove "mehke moči". Ta je verjetno še najbolj prišla do izraza poleti leta 1980, ko je bila na stadionu slovesnost ob odprtju in pozneje tudi zaključku olimpijskih iger v Moskvi.

Agüero z golom počastil odprtje mondenega objekta
Čast otvoritvene tekme je pripadla argentinski nogometni reprezentanci, ki se je 11. 11. 2017 pomerila z gostitelji. Edini zadetek je na novem stadionu Lužniki v 86. minuti dosegel Sergio Agüero. Na svetovnem prvenstvu je največji ruski stadion nato gostil sedem tekem, vključno s finalom, ko so se na travniku prelepega objekta, vzdrževalci imajo temperaturo tal, na katerem je igralna površina ves čas naravnana na točno 15 stopinj Celzija, svetovne nogometne krone veselili Francozi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.