"Prepričan sem, da bo nogomet, ki ga imamo vsi radi, močno pridobil, če ga s poštenim in odprtim dialogom, osvobojeni vseh pritiskov, z resno reformo pripeljemo v boljše čase," organizacija Superlige v sporočilu za javnost povzema besede Bernda Reicharta ob prevzemu položaja.
Projekt Superlige je športno javnost pretresel aprila 2021 in hitro doživel fiasko. Močno se je načrtom uprla Evropska nogometna zveza s slovenskim predsednikom Aleksandrom Čeferinom na čelu, ki sama vodi trenutno najpomembnejši in najmočnejši projekt klubskega nogometa na stari celini, Ligo prvakov.
Od 12 klubov, ki so ustanovili Superligo, jih je devet v roku par dni odstopilo od projekta, ostali so le omenjeni Real, Barcelona in Juventus.
Bržkone bo pri naslednjih korakih zelo pomembna odločitev Sodišča Evropske unije (ECJ), ki bo moralo v tožbi odločiti, ali Evropska nogometna zveza in Svetovna nogometna zveza delujeta kartelno pri nasprotovanju Superlige.
Preostali predstavniki Superlige so takšno tožbo namreč vložili na sodišču v Madridu, tamkajšnje sodišče pa se je obrnilo na ECJ v Luksemburg, da se v z vezi z njo opredeli na osnovi evropskega prava.
Uefa, skupaj z evropsko komisijo in večino članic EU, v svojih argumentih na sodišču zagovarja tezo, da krovna zveza ščiti vrednote Evropskega modela športa, ki je namenjen preprečevanju pretirane komercializacije v športu in njegovi odprtosti ter organizaciji na podlagi zabeleženih dosežkov.
Reichart je RTL vodil med letoma 2019 in 2021, zdaj je predsednik agencije A22 Sports Management. V zvezi z vodenjem Superlige pa je že napovedal obširen dialog z vsemi akterji v nogometu, tudi s klubi, nogometaši, trenerji, navijači in nosilci političnih odločitev.
"Naš cilj je oblikovanje trajnostnega modela za evropska klubska tekmovanja, ki bo odražal dolgoročne interese navijačev in nogometne skupnosti," so še zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.