Tako imenovana "panolada" je v španski (in katalonski) nogometni folklori izraz največjega možnega nestrinjanja z vodstvom kluba. Vodstvo Barcelone pa je, vsaj za nekaj časa, spet rešila odlična predstava nogometašev članskega moštva na zelenici. Josep Maria Bartomeu, ki gre v zadnjih tednih iz afere v afero, je lahko že v prvih 40 minutah videl kar tri gole kapetana kluba Lionela Messija, potem ko je na stadion prišel ob oglušujočih vzklikih: "Bartomeu ‒ odstop!" Messi sicer ni zadel vse od prve tekme pod novim trenerjem Quiquejem Setienom (19. januarja proti Granadi, 1:0), tokrat pa je bil usoden za baskovski klub, ki je že tradicionalno njegova "dobra stranka". Setien je pred gostovanjem v Neaplju na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov, Barco sicer naslednji teden čaka tudi "el clasico" z Realom v Madridu, obračun z Eibarjem začel s štirimi vezisti, v napadu pa je Messiju družbo delal Antoine Griezmann. Prvi so zapretili gostje, potem ko se je tekma začela z večminutno zamudo zaradi težav glavnega sodnika, ki ni mogel vzpostaviti povezave z VAR-sobo.
V prvih petih minutah je moral enkrat dobro posredovati Marc-Andre ter Stegen, sodniki pa so gol Sergiju Enrichu upravičeno razveljavili zaradi prepovedanega položaja. V uvodnih 15 minutah je bilo po mahanju z robčki še naprej slišati številne žvižge, ki pa so potihnili po izjemnem vodilnem zadetku Messija: po tem, ko ga je zaposlil Ivan Rakitić, je Messiju, obkroženemu s številnimi tekmeci, po preigravanju med nogama nesrečnega Anaitza Arbille uspelo priti vse do vratarja Marka Dmitrovića in ga matirati s strelom proti oddaljenejši vratnici za prvi gol po kar 389 minutah posta. Srbski vratar je nato v 20. minuti izvrstno posredoval v "situaciji ena na ena" z Griezmannom, nato pa ustavil še poskusa Artura Vidala. Barca sicer ni blestela, a tudi Eibar do zrelejših priložnosti ni prihajal (razen morda strela Gonzala Escalanteja z roba kazenskega prostora), v 37. minuti pa je bil spet natančen Messi. Žogo mu je nastavil Vidal, kapetan Barce pa je spet kot blisk švignil v kazenski prostor in Dmitrovića spet ukanil ob njegovi levi vratnici.
Prve (vzpodbudne) minute za Braithwaita
Vidal je zapravil lepo priložnost s slabim strelom, ki bi lahko prinesel vodstvo Kataloncem s 3:0 še pred polčasom, te napake pa ni ponovil Messi, ki je sicer v 40. minuti želel "podariti" gol Griezmannu, ki pa mu po napaki Eibarjevih branilcev ni uspelo zaustaviti žoge, ta pa je po zaslugi enega od gostov nato prišla do Argentinca, ki je mirno zaokrožil svoj hat-trick. Do konca polčasa bi se lahko izid povišal tudi do 4:0, a je Griezmann pred Dmitrovićem zapravil novo sijajno priložnost, "odpadka" pa ni izkoristil niti Sergio Busquets. V drugem polčasu smo še naprej spremljali enosmeren promet in Messi bi v eni prvih akcij kmalu pripravil gol tudi Nelsonu Semedu, ki pa se z Griezmannom ni najbolje znašel in meril mimo oddaljenejše vratnice. Priložnost je imel kasneje tudi Vidal, čigar strel pa spet ni bil dovolj dober, medtem ko je bil za Eibar po napaki Juniorja Firpa častnemu golu spet blizu Escalante, a tudi sam ni meril natančno.
Po zapravljeni priložnosti Rakitića v 50. minuti, Hrvata je osamljenega na oddaljenejši vratnici ustavil Dmitrović, je Setien na ogrevanje poslal Frenkieja de Jonga, ki je v 59. minuti vstopil namesto Busquetsa, medtem ko se je Ter Stegen izkazal z obrambo prostega strela Joseja Angela Valdesa ‒ Coteja. Ni dosti manjkalo, da bi Baski imeli na voljo enajstmetrovko, a je Gerard Pique pred prostim strelom Coteja storil prekršek nekaj centimetrov zunaj kazenskega prostora, VAR pa je kasneje razveljavil tudi gol Enrichu, ki je z nevarno dvignjeno nogo z neposredne bližine zatresel mrežo Barce tik pred Piquejevim obrazom. Izkušeni branilec je še pred začetkom zadnjih 20 minut zapustil igro, zamenjal ga je Samuel Umtiti, Eibar pa je bil skorajda iz napada v napad nevaren za katalonska vrata, a nikakor ni našel poti mimo razpoloženega Ter Stegna. V 72. minuti je priložnost dočakal tudi Barcin novinec, danski napadalec Martin Braithwaite. Ta je po še enem razveljavljanjem golu, tokrat je bil "žrtev" Vidal, lepo preigraval v kazenskem prostoru in podal skozi sredino do Messija, ki je obšel Dmitrovića za svoj četrti gol na tekmi (in 20. gol na 11. tekmi z Eibarjem v Primeri). Nato je Danec sodeloval še pri zadnjem, petem golu, ki ga je po njegovem strelu (spet je bil v akciji udeležen tudi Messi) dosegel Arthur Melo.
Real po porazu v Levanteju tudi v tokratni 'clasico' kot izzivalec Barci
Zadnja preizkušnja pred ligaškim "el clasicom" z Barcelono in spektaklom v Ligi prvakov, kjer se bo 13-kratni evropski prvak (prenos v sredo ob 20.40 na Kanalu A in VOYO) udaril z Manchester Cityjem, bi se težko razpletla slabše za ekipo Zinedina Zidana. Ta je poleg poraza, ki je pomenil sestop z vrha lestvice, najverjetneje vsaj za kakšen teden ostal brez belgijskega krilnega napadalca Edena Hazarda, ki je moral z igrišča z bolečinami v nedavno operiranem gležnju. Real je tekmo sicer odprl veliko bolje kot Levante in nizal priložnosti že v prvem polčasu: Hazard je v drugi minuti ukradel žogo in zaposlil Isca, ki pa ga je s hitrim tekom iz vrat ustavil eden izmed junakov "žabcev" v sobotnem večeru, vratar Aitor Fernandez.
Po tem, ko sta njegove dlani ogrela še Hazard in Benzema, je slednji v 11. minuti še resneje preizkusil Fernandezovo zbranost, ki je Francozov poskus v situaciji "ena na ena" po podaji Isca ustavil z nogama. Obstreljevanje domačega gola se je nadaljevalo, v 16. minuti je bil še bližje kot Benzema zadetku Casemiro, ki je po slabem posredovanju vratarja z glavo streljal mimo praznih vrat. Razen poskusa Modrića z razdalje, ki ga je zanesljivo odbil domači vratar, Real kljub prevladi ni več resneje ogrozil Levantejevega gola. Drugi polčas se je začel z akcijo razigranega Isca, ki je v roko z neposredne bližine zadel Joseja Campano, sodniki pa se niti na zelenici niti v VAR-sobi niso odločili za posredovanje. V 54. minuti se je sam pred Fernandezom po lepi podaji Marcela znašel Hazard, ki pa je zaključil izjemno slabo. Po okoli uri igre so tudi domači nogometaši malce resneje preizkusili Thibauta Courtoisa, ki pa resnejšega dela ni imel.
Ob neuspešnem prebijanju Levantejevih obrambnih okopov je trener Reala Zidane nov udarec doživel v 67. minuti, ko je moral zamenjati šepajočega Hazarda. Nadomestil ga je Vinicius Junior, francoski strateg pa se je ob vedno nevarnejših poskusih domačih odločil aktivirati tudi Lucasa Vazqueza (v 73. minuti namesto Isca). In nato še en šok: vodilni gol Levanteja. Po hitrem protinapadu je obrambi Reala na njenem desnem boku ušel Jose Luis Morales, ki je sprejel diagonalno podajo in ušel Modriću, nato pa z levico silovito udaril proti bližnji vratnici, kjer je Courtois strel nerazumljivo zgolj pospremil s pogledom. To je bila tudi zadnja poteza "Comandanteja" na tekmi, Morales je igrišče zapustil ob ovacijah, Real pa je do konca obračuna s stihijskimi napadi lovil vsaj izenačenje. Vsega bi bilo konec, če ne bi produkta Realove nogometne šole Borje Mayorala v enem zadnjih napadov rednega dela suvereno ustavil Raphaël Varane, vse, kar so skupaj uspeli spraviti realovci, pa je bil šibak strel Sergia Ramosa z glavo v 93. minuti, ki ga je zlahka ujel Fernandez. Barcelona (55 točk) je ob porazu do tega kroga vodilnega Reala (53) spet prevzela prvo mesto na lestvici, kjer ima zdaj dve točki naskoka pred večnimi tekmeci. Naslednji krog pa prinaša "el clasico" na stadionu Santiaga Bernabeua.
Izidi 25. kroga Primere Division:
Levante ‒ Real Madrid 1:0 (0:0)
Morales 79.
Real Sociedad ‒ Valencia 3:0 (2:0)
Merino 12., Monreal 45., Januzaj 48.
Barcelona ‒ Eibar 5:0 (3:0)
Messi 14., 37., 40., 88., Melo 89.
Celta Vigo ‒ Leganes 1:0
Real Betis ‒ Real Mallorca 3:3
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.