Trener Barcelone Quique Setien je v deževnem Vigu proti Celti, ki je v zadnjih krogih nanizala nekaj odmevnih rezultatov, tokrat od prve minute ponudil priložnost talentiranima Anssumaneju Fatiju in Riquiju Puigu. Ob prigarani zmagi nad Athletic Bilbaom v prejšnjem krogu (1:0) sta bila španski napadalec in vezist med najaktivnejšimi na zelenici, tokrat pa sta si na težkem gostovanju, kjer so Katalonci poskušali ohraniti pritisk nad vodilnim Real Madridom, prislužila začeti v prvi postavi. To je pomenilo, da je v tej sezoni večinoma povsem razglašeni Antoine Griezmann obsedel na klopi, osvežena postava Barce pa je prevladovala od začetnega sodniškega žvižga.
Branilec Gerard Pique je v šesti minuti z neposredne bližine z glavo zadel prečko, potem ko mu je iz kota na bližnjo vratnico podal kapetan Lionel Messi. Po napaki vratarja Rubena Blanca in še eni podaji iz kota so bili Katalonci spet nevarni v deseti minuti, a po tem, ko je Blanco slabo lovil spolzko žogo in jo izpustil, je ni uspelo za njegov hrbet poslati nobenemu od bližnjih nogometašev v modro-rdečem dresu. Messi, ki je bil tokrat veliko bolj razigran kot pred dnevi na Camp Nouu, je v nadaljevanju polčasa tudi lepo podal Nelsonu Semedu, a se Portugalec ni najbolje znašel v obetavni situaciji. Nato pa je argentinski zvezdnik v 20. minuti po prekršku nad Arturom Vidalom dobil lepo priložnost s prostega strela - ni se odločil za strel z okoli 20 metrov, temveč je mojstrsko podal na glavo Luisu Suarezu, ki z neposredne bližine ni grešil in zaradi dveh nogometašev na črti gola tudi ni bil v prepovedanem položaju. Dlje časa poškodovani Urugvajec, ki v primeru, da se sezona ne bi zavlekla v poletje, verjetno zaradi operacije kolena sploh ne bi več zaigral, je proslavljal svoj prvi "pokoronski" gol.
Aspas dočakal svoj trenutek
Slavje bi se v 22. minuti kmalu hitro razblinilo, ko je veliko napako storil vratar gostov Marc-Andre ter Stegen, a se je Fedor Smolov preveč obotavljal, skupaj z Iagom Aspasom pa mu kljub zelo neposrečenemu posredovanju branilcev Barcelone ni uspelo resneje ogroziti vrat Barce. V 24. minuti je bila Celta spet zelo blizu izenačenju, ko je dolgoletni član Barcelone Denis Suarez idealno zaposlil Braisa Mendeza, ki ga je "iz oči v oči" s pomočjo vratnice ustavil Ter Stegen, ki je že nekaj sekund kasneje ob svoji vratnici komaj rešil še preusmerjen poskus Aspasa s krila. Do 33. minute se je nato igra umirila in omeniti velja zgolj strel Vidala z roba kazenskega prostora, ki pa ni povzročil nikakršnih preglavic vratarju Celte. V 36. minuti je Messi sredi kazenskega prostora našel Fatija, ki je imel na nogi povišanje vodstva, a ga je z izvrstnim startom ustavil Nestor Araujo. Štiri minute kasneje si je Messi sam priboril žogo in stekel proti robu kazenskega prostora do položaja, s katerega je že zabil številne gole v dresu Barce, a grdo zgrešil.
Kazen bi lahko prišla v 43. minuti, ko je povratnik v prvo postavo Samuel Umtiti s slabo podajo storil veliko napako, a Aspas v kombinaciji s Smolovom ni uspel izkoristiti ponujenega. Polčas se je po dveh minutah sodnikovega podaljška končal z neposrednim strelom Messija iz kota, ki mu je bil stežka kos Blanco, Puigov polvolej z roba kazenskega prostora pa je končal v bloku. Po kratkem ogledu VAR-posnetkov zaradi morebitne igre z roko je glavni sodnik Guillermo Cuadra Fernandez ekipi poslal v slačilnice. Od tam je Celta prišla povsem prerojena in Aspas je že v eni prvih akcij padel v kazenskem prostoru Kataloncev, a je bil start Umtitija povsem "čist", v 50. minuti pa so Galicijci izenačili. Ivan Rakitić je podaril žogo tekmecem in zakuhal nevaren protinapad, ki ga je po podaji Okaya Yokusluja zlahka zaključil Smolov. Messi bi kmalu nemudoma vrnil udarec, a je njegov volej z roba vratarjevega prostora poletel prek vrat, sodniki pa so po ogledu posnetkov spet ocenili, da prekrška za najstrožjo kazen ni bilo.
Messi je v 54. minuti spet poskusil z razdalje, a je njegov zavit strel tudi tokrat zgrešil cilj. Kar trojno zamenjavo je v 60. minuti opravil domači strateg Oscar Garcia, sicer dolgoletni napadalni vezist Barcelone in nekdanji trener v njenem mladinskem pogonu. V igro sta prišla dva produkta Barcine klubske šole Rafinha in Nolito ter tudi občasni hrvaški reprezentant Filip Bradarić. V 67. minuti pa je Barcelona spet povedla: Semedo je vzel žogo nogometašem Celte blizu kazenskega prostora, Messi pa je nato lepo zaposlil Suareza, ki se je izvrstno obrnil in ob branilcu v padcu natančno zadel ob vratnico. Setien je nato iz igre potegnil Fatija in ponudil priložnost Martinu Braithwaitu, čas za izenačenje pa se je Celti iztekal. Za to je poskrbel tudi Ter Stegen, ki je v 80. minuti po sijajni akciji med Aspasom in Nolitom, ki je streljal po tleh, še lepše ustavil poskus izkušenega strelca. Barcelona je zadnje minute odigrala tudi z Juniorjem Firpom in Griezmannom. V napadu so bili gostje v naslednjih minutah povsem nenevarni in podjetnejša Celta je v 88. minuti izenačila, ko je Rafinha izsilil prosti strel na robu kazenskega prostora, padel je prek noge Piqueja, Aspas pa je z zavitim strelom okoli živega zidu premagal Ter Stegna. Barca do zadnjih napadov ni zmogla pravega odgovora, Nolito je v zadnji domači akciji petminutnega podaljška celo zapravil zmago s strelom točno v Ter Stegna, ko se je zdelo, da je težje zgrešiti kot zadeti.
Oblak premagan z enajstih metrov, Atletico do nove zmage
Na prizorišču lanskega finala Lige prvakov, stadionu Wanda Metropolitano, je vratar domačega Atletica Jan Oblak nadaljeval s tradicijo polaganja vencev za gorečo navijačico kluba Margarito, ki jo je na prejšnji domači tekmi osrečil kapetan Koke. Tokrat je bil slovenski reprezentant tisti, ki ga je doletela ta čast pred obračunom, v katerega se je trener Diego Simeone odločil kreniti s spremenjenim napadom. Od prve minute sta začela Joao Felix in Alvaro Morata, kot tudi Angel Correa, medtem ko se je na klop po težavah s poškodbo vrnil izvrstni brazilski branilec Felipe. Poleg njega je sedel tudi eden junakov letošnje sezone Marcos Llorente.
Obračun druge najboljše in četrte najslabše ekipe, če upoštevamo le rezultate v "pokoronskem" obdobju, je gostujoči strateg Gaizka Garitano začel z neverjetnimi devetimi spremembami začetne postave v primerjavi z zadnjo tekmo in porazom proti Osasuni (0:1). V ekipo se je vrnil tudi nekdanji branilec Real Madrida, Seville in Barcelone Aleix Vidal, ki je bil na začetku med najbolj razigranimi na zelenici. V tretji minuti je poskušal zadeti s prostega strela, a ni zadel cilja. Nato so se začele minute Atletica: Morata je po uigrani akciji s prostega strela in podaji Renana Lodija prišel do nevarnega strela, ki pa je bil premalo natančen. V 10. minuti je srečo z razdalje poskusil še Saul Niguez, veliko bolj spektakularen in nevaren pa je bil Felix že minuto kasneje, ko je s "polškarjicami" poskušal zadeti po podaji Morate, a tudi Portugalec ni bil uspešen. Španski mediji so med tekmo celo poročali, da je odpovedal sistem VAR, ki pa naj bi ga do 18. minute uspeli usposobiti.
Po dvojni menjavi takoj učinek
Oblak je moral posredovati ravno takrat, ko ga je preizkusil Vidal po podaji Martina Aguirregabirie, a je bil poskus Katalonca lahek plen za Gorenjca. Rdeče-beli kljub več kot 70-odstotni posesti niso uspeli resneje ogrožati gostujočih vrat, v 39. minuti je sicer po predložku Kierana Trippierja močno z glavo udaril Jose Maria Gimenez, a meril previsoko. Polčas se je po dveh minutah podaljška končal z nevarnim volejem Thomasa Parteyja, ob katerem pa Fernando Pacheco spet ni imel težav. Po zadržanem začetku drugega polčasa je v 57. minuti Simeone opravil dvojno zamenjavo in v igro poslal udarni tandem Llorente-Diego Costa, zamenjala sta Correo in Morato. In kot bi trenil, so Madridčani povedli: Saul Niguez je bil po predložku Trippierja najvišji v kazenskem prostoru, Pacheco pa kljub dotiku z žogo slednji ni uspel preprečiti, da bi prečkala črto njegovih vrat. Tudi gostujoči strateg Garitano je nato poskusil z dvojno zamenjavo prebuditi svoje moštvo.
In to se je res zgodilo, Oliver Burke je v 83. minuti po kotu za las zgrešil Oblakova vrata. Simeone se je odzval z aktiviranjem Yannicka Ferreire Carrasca, ki je zamenjal tokrat nerazpoloženega Felixa, v 70. minuti pa je Pacheco dobro ustavil strel Llorenteja z razdalje. A že čez nekaj sekund se je moral spopasti z najstrožjo kaznijo, potem ko je Llorente padel po preigravanju med Rodrigom Elyjem in Rubenom Duartejem. Sodniki so tudi s pomočjo VAR precej sporno potrdili, da je šlo res za dovolj očiten prekršek, da je lahko nato Costa mirno izvedel strel z bele pike za 2:0.
Četrto zaporedno zmago Madridčanov sta malce zagrenila rumeni karton branilcu Stefanu Saviću, ki je (bil) njegov peti, zato Črnogorec ne bo smel igrati na prihajajočem derbiju z Barcelono na Camp Nouu, kot tudi prejeti zadetek v sodnikovem podaljšku. Kapetan Koke je z roko nehote blokiral strel Joseluja, glavni sodnik pa ni imel milosti in zapiskal za enajstmetrovko. Milosti ni imel sodnik niti do Kokeja, ki zaradi rumenega kartona ne bo smel igrati v Barceloni, milosti pa do Oblaka ni pokazal niti Joselu, ki je z izjemnim strelom v zgornji kot vrat premagal Atleticovo št. 13. Oblak je tokrat sicer "uganil" stran, a zadetka po šele drugem strelu v okvir svojih vrat na tekmi ni uspel preprečiti. Rezultat se ni več spremenil in Atletico je z novim paketom točk na tretjem mestu še zmanjšal zaostanek za mestnim tekmecem Realom (v nedeljo gostuje v Barceloni pri Espanyolu) in trenutno vodilno Barcelono, h kateri se Oblak s soigralci podaja v začetku prihodnjega tedna.
Izidi 32. kroga španske Primere Division:
Atletico Madrid ‒ Deportivo Alaves 2:1 (0:0)
Niguez 59., Costa 71./11-m; Joselu 90./11-m
Jan Oblak (Atletico) je igral vso tekmo.
Osasuna ‒ Leganes 2:1 (1:0)
Enric 9., 90.; Aviles 50.
Celta Vigo ‒ Barcelona 2:2 (0:1)
Smolov 50., Aspas 88.; Suarez 20., 67.
Athletic Bilbao ‒ Real Mallorca 3:1 (2:0)
R. Garcia 16./11-m, Sancet 24., Villalibre 90.; Budimir 70./11-m
Sevilla ‒ Real Valladolid 1:1 (0:1)
Ocampos 83./11-m; Kiko 25.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.