Kot razlog za slovo so navedli način, na katerega predsednik Josep Maria Bartomeu, ki ga pozivajo k sklicu predčasnih volitev, vodi klub. Odstopila sta tudi dva od štirih podpredsednikov kluba, Emili Rousaud in Enrique Tombas, pridružili pa so se jima direktorji Silvio Elias, Josep Pont, Jordi Calsamiglia in Maria Texidor, poroča ESPN.
V klubu že več mesecev potekajo hudi interni boji, v sredo je neimenovan vir za ESPN celo dejal, da ga vse skupaj spominja na znano televizijsko serijo Igra prestolov, saj naj bi si vsi vpleteni želeli zagotoviti čim boljši položaj pred volitvami, ki bodo na sporedu poleti 2021.
Želi le 'ljudi, ki jim lahko zaupa'
"Dosegli smo točko, ko se več ne moremo boriti proti načinu, na katerega se vodi klub pred pomembnimi izzivi v prihodnosti, še posebej v luči novega scenarija po pandemiji (novega koronavirusa, op. a.)," je pismo šestih direktorjev objavil dnevnik La Vanguardia.
Omenjena šesterica je pozvala k predčasnim volitvam, in sicer "takoj, ko bodo okoliščine to dovoljevale", da bi tako "omogočili spopadanje s pomembnimi izzivi v bližnji prihodnosti na najboljši možen način". Od ponovne izvolitve leta 2015 je Bartomeua sicer zapustilo že sedem podpredsednikov.
Bartomeu se za nov mandat ne bo mogel potegovati, saj lahko po klubskem statutu odsluži le dva. Zaenkrat vztraja pri tem, da predčasnih volitev ne bo, najnovejša poteza direktorjev pa naj njegovega položaja ne bi zamajala. S štirimi, Rousaudom, Tombasom, Eliasom in Pontom, naj bi v tem tednu tudi govoril in jih pozval k odstopu. ESPN dodaja, da so mu viri prišepnili, da si Bartomeu v zadnjem letu mandata okoli sebe želi le "ljudi, ki jim lahko zaupa".
Več mesecev škandalov in prerekanja
Rousaud je Bartomeuovo potezo označil za "izdajo", prvi mož katalonskega kluba pa je sicer že več let na udaru precejšnjih kritik, ki so se še okrepile po škandalu, ki je postal znan kot "Barca-gate". Februarja so namreč španski mediji razkrili, da je klub najel posebno podjetje, čigar naloga je bila poleg branjenja Bartomeua tudi blatenje nekaterih nogometašev Barce na družbenih omrežjih. Bartomeu se je sicer branil, da za vse skupaj ni vedel, napovedal pa je interno preiskavo, pozivov k sklicu predčasnih volitev pa ni uslišal.
Da v klubu vse ne deluje tako, kot bi moralo, je pokazalo tudi nedavno pogajanje s člani kluba glede znižanja plač, saj so se v javnosti pojavili zasebni pogovori nekaterih košarkarjev. Bartomeu je javno zatrdil, da niti on niti izvršni direktor Oscar Grau, ki je vodil pogajanja, nista kriva, in da je o vsem skupaj moral spregovoriti kdo drug iz kluba. Med tistimi, ki so se ostro odzvali na uhajanje informacij, je bil tudi kapetan članskega nogometnega moštva Lionel Messi, ki je vodstvo brez navajanja imen obtožil, da izvaja pritisk nad svojimi varovanci. Ti so nato morali sprejeti 70-odstotno znižanje plač.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.