"Bili bi neodgovorni upravniki, če ne bi sprejeli tega znižanja. Stanje v gospodarstvu je težko in morali smo uvesti vse ukrepe, da bi zaščitili klub," je v pogovoru za osrednja katalonska športna dnevnika Mundo Deportivo in Sport povedal predsednik Barcelone Josep Maria Bartomeu, ki je izpostavil tudi vlogo kapetana Lionela Messija.
"Messi mi je naročil, da je treba sprejeti to znižanje plač," trdi Bartomeu, potem ko je argentinski zvezdnik v objavi na družbenih omrežjih spregovoril o "pritiskih" kluba, ki naj bi v javnost namenoma poslal menda izmišljene informacije o nestrinjanju nogometašev z novimi ukrepi.
"Od prvega trenutka sem si želel, da bi se o vsem skupaj dogovorili in da ne bi šlo za nekaj prisiljenega, čeprav nas ščiti zakon, a želeli smo skleniti dogovor, ker je to najbolje za Barco. To dokazuje njihovo predanost, dogovor smo sklenili tako, kot sem si želel, nič ni bilo vsiljeno. Želeli smo počakati in najprej govoriti z njimi, da jih ne bi v karkoli silili. Pripravljeni so bili od prvega dne, od prve minute," je nadaljeval Bartomeu.
'Ob koncu 30. junija bomo še vedno tisti, ki zaslužijo največ'
Nepriljubljenemu predsedniku, ki se je v zadnjih mesecih in letih že večkrat znašel na nasprotnih bregovih z navijači in nogometaši članskega moštva, je ob iztekajočem se mandatu "ponagajala" tudi kriza, ki jo je povzročila pandemija koronavirusa. Katalonski klub se je zaradi sodelovanja v številnih športih znašel v še precej težjih okoliščinah kot nekateri največji tekmeci.
"Barca je največji klub na svetu. Kljub temu da so se znižali prihodki, tako kot pri vseh, to še ne pomeni, da ne bomo več v samem vrhu. Ko kdo pravi, da je pri Barci stanje katastrofalno, jim odgovarjam, da bomo ob koncu 30. junija še vedno tisti, ki zaslužijo največ, res pa je, da bomo zaslužili manj, a tako bo z vsemi," trdi Bartomeu, ki se je dotaknil tudi poletnega prestopnega roka, ko naj bi Katalonci poskusili v svoje vrste zvabiti napadalca Interja Lautara Martineza in svojega nekdanjega člana Neymarja Jr. iz Paris Saint-Germaina.
Francoski športni dnevnik L'Equipe je Messija postavil na svojo naslovnico ("Lionel Messi, Barcin Che") in ga primerjal s slovitim someščanom iz Rosaria Ernestom "Chejem" Guevaro:
Poleti namesto prestopov pričakuje več menjav igralcev
"Če bomo spreminjali načrte? Ne. V tem prestopnem roku bo sicer več menjav igralcev, saj na voljo ne bo toliko denarja, toliko 'casha', več pa bo menjav. Smo ambiciozni. Moramo sestaviti dobro ekipo. Ne morem govoriti o imenih. Barca bo na tržišču in naklonjena poslom, ki se ji bodo zdeli primerni. Jasno je, da bomo imeli dovolj denarja. Ponavljam: smo klub z najvišjimi prihodki na svetu. Poslušam ljudi in si mislim: 'Pa saj smo največji? Kaj pa govorijo?'" dodaja prvi mož katalonskega velikana.
Razkril je tudi nekaj konkretnejših številk: na mesec bo Barcelona samo članom nogometne ekipe plače znižala za skupno okoli 14 milijonov evrov (neto), skupaj z ostalimi športnimi kolektivi pod klubskim dežnikom pa še dodatna dva milijona. Član rokometnega moštva Barcelone je sicer tudi slovenski reprezentant Jure Dolenec, ki bo s soigralci po trditvah Bartomeuja lahko računal na nedotaknjene dodatke v pogodbi.
Skupni prihranek 16 milijonov evrov na mesec
"Če zaokrožimo, gre na mesec za kakšnih 14 milijonov evrov neto plače članske nogometne ekipe, pri ostalih ekipah pa za dva milijona, saj smo znižali le njihovo osnovno plačo, ne pa dodatkov. Skupno gre za znižanje v višini 16 milijonov evrov na mesec. Če bodo izredne razmere trajale en mesec, bo to 5,75-odstotno znižanje letne plače. Če bodo trajale 45 dni, bo to 8,6-odstotno, če pa bo trajalo dva meseca, kar verjamemo, da ne bo, bo 11,5-odstotno. Gre za fleksibilen dogovor, ki je odvisen od števila dni," je pristavil Bartomeu.
"Jasno je, da napovedanih 1,05 milijarde evrov prihodkov ne bomo dosegli, toda do februarja smo bili na poti proti rekordu, šlo nam je bolje od pričakovanj. Vse skupaj se je ustavilo, in zdaj ne moremo računati na toliko prihodkov kot prej. Nekateri pravijo, da moramo zdaj te ukrepe sprejeti, ker je klub v zelo slabem finančnem stanju, a to ne drži. Padec prihodkov vpliva na vse klube in vsa podjetja, razen na farmacevtska in tista, ki še lahko obratujejo. Imamo tudi primere v nogometu, denimo Bayern, Juventus in Lyon, ki so močno znižali plače. To niso poteze iz obupa, temveč prilagoditev na nove razmere."
Nogometna ekipa je 'osnova vsega'
Dotaknil se je tudi domnevnih protestov nekaterih igralcev, ki naj ne bi bili pripravljeni sprejeti zakonsko podprtega znižanja plač v primeru izrednih razmer, ki lahko doseže kar 70 odstotkov. Bartomeu trdi, da je šlo na koncu vseeno za dogovor s kapetani članske nogometne ekipe, ki je po njegovih besedah "osnova vsega" in po nekaterih izračunih poskrbi za slabih 80 odstotkov prihodkov kluba.
"Da, nekajkrat so mi povedali (o domnevnem nestrinjanju nekaterih nogometašev in košarkarjev, op. a.), a jaz ne morem nadzirati tistih, ki govorijo. Ne vem, kdo so. Na koncu vam lahko povem, da smo govorili štirje (kapetani nogometne ekipe Messi, Sergio Busquets, Gerard Pique in Sergi Roberto, op. a.), izvršni direktor (Oscar Grau, op. a.) in jaz. Ljudje pa govorijo z vseh koncev in krajev. A nismo govorili niti jaz, niti igralci in niti Oscar Grau. Ravno nasprotno, če bi me kdo kaj vprašal, bi mu dejal, da ekipa ne bo deležna zakonskih ukrepov. Šlo je za zaseben dogovor med klubom in članskim moštvom. Naj člani kluba vedo, da imamo veliko vzvodov za ublažitev izpada dohodkov. A nobenega ne bi uporabili brez dogovora s profesionalno nogometno ekipo, ki je osnova vsega," dodaja Bartomeu.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.