Elšnik in Vidovšek popeljala Olimpijo v evropski raj

Ljubljana, 01. 08. 2023 20.21 |

Jakob Batič, Žiga Košec
53

Nogometaši Olimpije bodo to jesen prvič v svoji zgodovini igrali skupinski del enega od evropskih tekmovanj. Za preboj v tretji krog kvalifikacij za Ligo prvakov, ki zagotavlja vsaj Konferenčno ligo, so na povratni tekmi z 2:1 (in skupno 3:2) premagali bolgarski Ludogorec. Velika junaka Ljubljančanov sta bila z dvema zadetkoma Timi Max Elšnik in Matevž Vidovšek, ki je v zadnji sekundi ubranil enajstmetrovko, s katero bi Ludogorec prišel do podaljškov.

Zmaji so si na najbolj dramatičen možen način priigrali premierno evropsko jesen. Po izenačenju z Ludogorcem (1:1) na prvi tekmi tudi na povratnem obračunu med moštvoma ni bilo veliko razlik. Po hitrem vodstvu gostov je Olimpija še hitreje izenačila in potem do premora imela terensko premoč, ki pa je ni znala kronati.

V drugem polčasu je bilo zrelih situacij manj. V 89. minuti je približno 10 tisoč navijačem zastal dih, ko je Spas Delev stresel okvir vrat. Nato pa je zapravljeno na drugi strani po uigrani akciji iz kota kaznoval Timi Max Elšnik, ki je v 180 minutah obračuna z bolgarskim prvakom dosegel vse tri zadetke zmajev.

A drame z golom kapetana v Stožicah še ni bilo konec. Ludogorec je namreč v zadnji minuti po posredovanju VAR-a dobil enajstmetrovko za ponovno izenačenje, a se je s posredovanjem proslavil znova vrhunski Matevž Vidovšek in slavje v prestolnici se je lahko začelo.

Ludogorec je znal kaznovati živčen začetek zmajev

Joao Henriques je ne glede na dobro formo zmajev pred tekmo poudarjal, da je Ludogorec še vedno izrazit favorit. V skladu z njegovimi besedami se je povratno srečanje tudi začelo, saj je imel bolgarski prvak v uvodnih minutah izrazito premoč. Nogometaši Olimpije niso uspeli zagospodariti, kot so to vajeni iz domačega prvenstva. Hitro sta porumenela oba osrednja vezista Timi Max Elšnik in Augustin Doffo, napadalec Mustafa Nukić pa se je v prvih 10 minutah kar trikrat znašel v prepovedanem položaju.

Kazen je prišla v 15. minuti, ko je kapetan gostov Kiril Despodov mojstrsko izvedel prosti strel, pri katerem je bil Matevž Vidovšek brez moči. Če bi se tekma nadaljevala v podobnem ritmu, bi lahko bil potnik v tretji krog hitro odločen, a je Olimpija odgovorila na najboljši možen način. Vsega štiri minute so zmaji potrebovali za izenačenje. S prostega strela z desne strani je odličen predložek poslal Jorge Silva, na drugi vratnici pa si je pozorni kapetan Elšnik še nekoliko dvignil tržno vrednost.

Po izenačenju Olimpija prevladovala

Zadetek je še dodatno podžgal že tako glasno ljubljansko občinstvo, na krilih odlične podpore pa so aktualni državni prvaki do konca polčasa pobudo prevzeli v svoje noge. Po dobre pol ure igre se je Olimpiji obrestoval visok "pressing", ko je po odvzeti žogi Doffa Nukić nesebično podal Svitu Sešlarju, ta pa je z zavrtinčenim strelom stresel stičišče prečke in vratnice.

Štiri minute kasneje je isti nogometaš še enkrat zapretil, gostujoči vratar Sergio Padt je odbil, Ivan Posavec pa se nato ni uspel pravočasno odzvati. Zadnjo veliko priložnost Olimpije, ki jih v prvem delu ni bilo malo, smo videli v 39. minuti. Po sijajni ekipni akciji je predložek z leve strani dočakal Rui Pedro in dobro meril na bližnjo vratnico, a mu je veselje z odlično parado preprečil Padt.

Zmaji fizično padli, a zdržali kritične trenutke

V nadaljevanju je prvi zapretil Ivan Posavec, ki je meril v vratarja, potem pa je Ludogorec uspel vzpostaviti ravnovesje v igri. Zmajem, ki so v prvem delu pogosto visoko pritiskali na nasprotnikovi polovici, se je poznala fizična utrujenost. Na drugi strani so gostje z nekaterimi menjavami poživili ritem igre, še posebej aktiven je bil na sredini igrišča Jakub Piotrowski

Ravno v obdobju, ko so gostje postajali vse bolj nevarni, pa si je njihov bočni branilec Son privoščil veliko neumnost. Med povsem nenevarno akcijo na sredini igrišča je izgubil živce in s čelom udaril Ruia Pedra, po čemer mu je glavni sodnik Christian Dingert hitro pokazal pot pod prho.

Po strelu Deleva Stožice utihnile, po strelu Elšnika eksplodirale

Olimpija ob številčni premoči ni bila posebej nevarnejša. Naslednja priložnost se je v predzadnji minuti rednega dela zopet ponudila gostom. Po hitrem protinapadu je rezervist Spas Delev meril v okvir vrat.

V petih minutah, za kolikor je sodniška zasedba podaljšala tekmo, pa je bilo vse po notah zmajev. V 92. minuti je po sijajni uigrani akciji in natančni podaji Sešlarja še drugič na tekmi in skupno tretjič proti Ludogorcu zadel Elšnik, ki je le nekaj sekund prej zapravil izjemno priložnost z glavo.

Rajanje na tribunah se je že začelo, a ga je tik pred zdajci zaustavilo posredovanje VAR-a. Dengert je po počasnem posnetku presodil, da je Marcel Ratnik storil prekršek nad Delevom, in pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel Despodov, a je njegovo namero prebral Vidovšek.

22.21

Za konec pa si poglejte še dramatično končnico in slavje Olimpije ...

hvala za vašo pozornost in lahko noč!

22.07

Končna statistika tekme:

22.06
Konec tekme

Glavni sodnik je ob zgrešeni enajstmetrovki Ludogorca odpiskal konec tekme, kar pomeni, da Olimpija napreduje v naslednji krog!