V Zürichu so ponoči zaradi suma korupcije aretirali več vodilnih članov Mednarodne nogometne zveze (Fife). Ameriško pravosodje bo še danes zoper 14 vodilnih predstavnikov Fife vložilo obtožnico, poročajo ameriški mediji. Kot poroča CNN, je policija v Zürichu aretirala šest oseb. FIFA officials were escorted out behind sheets at the Baur au Lac hotel in Zurich http://t.co/LCuxIyugth pic.twitter.com/1M8SuQMSUu Aretacije so se odvijale v hotelu v Zürichu, kjer se zbirajo vodilni člani Fife, saj bo v petek in soboto potekal kongres Fife, na katerem bodo izbirali novo vodstvo zveze. Aretacije bi lahko spodnesle kandidaturo sedanjega predsednika Fife Seppa Blatterja za nov mandat na čelu zveze, saj mu že dlje časa poskušajo očitati slabo vodenje zveze.
A med aretiranimi naj ne bi bilo Blatterja, je pa tudi pri njem potekala kriminalistična preiskava, so sporočili pristojni. Aretacije in obtožnice so rezultat triletne kriminalistične preiskave, ki jo vodi ameriški FBI. Prav zato bodo aretirane izročili ZDA.
Aretacije so minile zelo mirno, saj so v hotel s petimi zvezdicami, kjer se pred kongresom zbirajo vodilni člani zveze, vstopili švicarski policisti v civilu in zahtevali ključe nekaterih sob. Dve osebi so policisti odpeljali skozi glavni vhod, medtem ko so Eduarda Lija iz Kostarike odpeljali skozi stranski izhod. Med imeni, zoper katere naj bi bila vložena obtožnica, se omenja ime Jeffreyja Webba s Kajmanskih otokov, Eugenia Figuereda iz Urugvaja, ki je bil do nedavnega predsednik Južnoafriške nogometne zveze. Prav tako naj bi korupcije obtožili Jacka Warnerja iz Trinidada in Tobaga.
Zveza, ki jo pretresajo škandali
Fifa je bila v središču preiskav že več let, a so ves ta čas vodilni zavračali očitke korupcije. Vse skupaj naj bi bilo povezano tudi z izbiro Rusije in Katarja, ki bosta gostila svetovni nogometni prvenstvi leta 2018 in 2022.
Krovna svetovna nogometna organizacija Fifa je že dlje časa tarča očitkov o sistematičnem podkupovanju. Večina očitkov se sicer nanaša na sporne izbore gostiteljev mundialov. Zadnji tak očitek leti na izbor Katarja, ki bo gostil svetovno prvenstvo leta 2022.
Preiskovalci naj bi imeli dokaze proti nekdanjemu predsedniku Nogometne zveze Azije in bivšemu članu izvršnega odbora Fifa, Katarcu Mohamedu bin Hammamu. Ta naj bi kupoval glasove članov izvršnega odbora in jih plačeval iz črnega fonda. Skupaj naj bi za podkupovanje po navedbah Sunday Timesa plačal 3,7 milijona evrov.
Katarci so te obtožbe zavrnili, Bin Hammam pa se je že prej znašel v nemilosti, izključen iz vodstvenih struktur Fife s kaznijo dosmrtne prepovedi delovanja v športu, kar je sicer športno razsodišče v Lozani pozneje razveljavilo.
Kdo vse je osumljen?
Ameriške oblasti so zaradi preiskave o korupciji napovedale obtožbe devetim zdajšnjim ali nekdanjim članom Mednarodne nogometne zveze. Sedem so jih aretirali v Švici. Spodaj so kratke pojasnitve, kdo je kdo v tej aferi.
Jeffrey Webb (Kajmanski otoki, 50 let): Zdajšnji podpredsednik Fife in član izvršnega odbora, predsednik nogometne zveze Severne in Srednje Amerike ter Karibov (Concacaf), član izvršnega odbora karibske zveze in predsednik nogometne zveze Kajmanskih otokov. Aretirali so ga danes v Zürichu. Po poklicu je bančnik.
Eduardo Li (Kostarika, 56): Član IO Fife, član IO Concacafa in predsednik kostariške nogometne zveze. Aretirali so ga danes v Zürichu.
Julio Rocha (Nikaragva, 64): Zdajšnji član Fifinega razvojnega oddelka, nekdanji predsednik srednjeameriške nogometne zveze, predsednik nogometne zveze Nikaragve. Aretirali so ga danes v Zürichu.
Costas Takkas (Velika Britanija, 58): Zdajšnji ataše predsednika Concacafa, nekdanji generalni sekretar nogometne zveze Kajmanskih otokov. Aretirali so ga v sredo v Zürichu.
Jack Warner (Trinidad in Tobago, 72): Nekdanji podpredsednik Fife in član izvršnega odbora, predsednik Concacafa, predsednik karibske nogometne zveze, posebni svetovalec nogometne zveze Trinidada in Tobaga.
Eugenio FigueredoO (ZDA, Urugvaj, 83): Podpredsednik Fife in član IO, nekdanji predsednik južnoameriške nogometne zveze (CONMEBOL) in predsednik urugvajske nogometne zveze. Je nekdanji nogometaš in menedžer. Aretirali so ga danes v Zürichu.
Rafael Esquivel (Venezuela, 68): Član IO CONMEBOL in predsednik venezuelske nogometne zveze. Aretirali so ga danes v Zürichu.
Jose Maria Marin (Brazilija, 83): Član Fifinega organizacijskega odbora za olimpijski turnir, nekdanji predsednik brazilske nogometne zveze. Aretirali so ga danes v Zürichu.
Nicolas Leoz (Paragvaj, 86): Nekdanji član Fifinega IO in predsednik CONMEBOL.
Alejandro Bruzaco (Argentina, 50): Šef podjetja, ki se ukvarja s športnim marketingom, Tornesos y Competencias S.A.
Aaron Davidson (ZDA, 44): Predsednik podjetja Traffic Sports USA Inc.
Hugo Jinkis (Argentina, 70) in MARIANO JINKIS (Argentina, 40): Šefa podjetja Full Play Group S.A., ki se ukvarja s športnim marketingom.
Jose Margulies (znan tudi kot Jose Lazaro; Brazilija, 75): Šef podjetij Valente Corp. in Somerton Ltd.
So se že pred tem izrekli za krive:
Daryyl Warner (ZDA, Trindad in Tobago, 40): Sin Jacka Warnerja in nekdanji član Fifinega razvojnega oddelka. Priznal je krivdo, povezano z goljufijo in strukturiranjem finančnih transakcij.
Daryan Warner (Trinidad in Tobago, Grenada, 46): Priznal krivdo, povezano z goljufijo, pranjem denarja in strukturiranjem finančnih transakcij.
Charles Blazer (ZDA, 70): Nekdanji generalni sekretar Concacafa in nekdanji član IO Fife, priznal krivdo, povezano s hudodelskim združevanjem, goljufijo, pranjem denarja, utajo davkov, ob tem pa ni oddal poročila na FBAR (Foreign Bank And Financial Accounts).
Jose Hawilla (Brazilija, 71): lastnik in ustanovitelj Traffic Groupa, brazilskega športno-marketinškega konglomerata, priznal krivdo, povezano s hudodelskim združevanjem, goljufijo, pranjem denarja in oviranju preiskave.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.