Čeprav ga v evropskih nogometnih klubih ne marajo, bo afriško prvenstvo, ki ga bo od 10. do 31. januarja gostila Angola, vseeno precej v osredju pozornosti strategov, skavtov, menedžerjev in nogometnih navdušencev.
OGLAS
Angolska nogometna reprezentanca bo gostila afriško prvenstvo.FOTO: Reuters
Ne samo zaradi vse večje kakovosti afriškega nogometa, temveč tudi zaradi bližine svetovnega prvenstva, ki bo letos v JAR.
Afriško prvenstvo bo torej nekakšna generalka za junijsko dogajanje v Južnoafriški republiki. Za reprezentance črne celine bo to priložnost za osvojitev cenjene krone najboljšega v Afriki, za tiste reprezentance, ki so se uvrstile tudi na SP 2010, pa dragocena priložnost za merjenje moči. Dvoboji držav, ki v nogometno razviti (ali bolje finančno močnejši) svet izvažajo vse več nadarjenih igralcev, bodo zelo zanimivi tudi za selektorje drugih udeleženk SP 2010.
Alžirska nogometna reprezentancaFOTO: Reuters
V ospredju slovenskega zanimanja bo gotovo skupina A, kjer bodo gostiteljica Angola, Mali, Malavi in Alžirija – tekmica Slovenije, Anglije in ZDA na letošnjem mundialu. Ta skupina bo igrala v Luandi, kjer bo imela gostiteljica Angola nedvomno močno podporo. Prav Angola – ali črne antilope, kot je njihov vzdevek –, je ob Alžiriji, zmagovalki afriškega prvenstva leta 1990, tudi glavni favorit za preboj v drugi del tekmovanja. Medtem ko Malavi poznavalci ocenjujejo za "outsiderja" (na tem tekmovanju je nastopil le leta 1984), pa to ne velja za Mali. "Vem, da nismo med favoriti, toda navdaja nas optimizem, menimo, da lahko pridemo do finala. Treba je pogledati le kakovost igralcev v tem moštvu, telesno govorico, odnos in tekmovalni ter ekipni duh. Nikakor ne morem reči, da nimamo možnosti za naslov," je odločen malijski selektor Stephen Keshi, ki bo lahko računal tudi na v Evropi uveljavljene Seydouja Keitaja, Mahamadouja Diarraja, Moma Sissoka in Frederica Kanouteja. S predtekmovanja se bosta iz štirih skupin uvrstili po prvi dve ekipi v četrtfinale, ki bo 24. in 25. januarja, polfinale bo 28. januarja, tekma za tretje mesto 30. januarja, finale pa dan pozneje v Luandi.
Reprezentant Kameruna Samuel Eto'oFOTO: Reuters
Sicer pa to prvenstvo na vsaki dve leti poskrbi za obilo slabe volje med evropskimi klubi in reprezentancami, saj afriški nogometaši v mnogih klubih po Evropi igrajo ključne vloge. Spori so tako nekaj normalnega, vzrok zanje pa ne samo sam termin tekmovanja (ki je sredi evropskih ligaških tekmovanj), temveč tudi bojazen, da se bodo igralci za odločilni del klubske sezone vrnili poškodovani.
Reprezentant Slonokoščene obale Didier DrogbaFOTO: Reuters
V primeru afriškega prvenstva 2010 je precej nejevolje požel tudi sam izbor gostitelja. Za mnoge Angola ni prava izbira, kritiki pa so še pred začetkom dobili veliko kosti za glodanje. Med drugim je bilo namreč veliko težav z vizumi, nastanitvami in slabo komunikacijo.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
admin, hvala za opozorilo. popravljam .ja. ko človek bolj natančno pogleda fotografijo alžirske reprezentance, da še kako prekleto prav ivanu simiću, ki se zavzema za drugačne barve dresov slovenske reprezentance. podobnost med našimi in alžirskimi nogometaši je naravnost osupljiva.
ja. ko človek bolj natančno pogleda fotografijo alžirske reprezentance, da še kako prekleto prav ivanu snašimi in alžirskimi nogometaši je naravnost osupljiva.imiću, ki se zavzema za drugačne barve dresov slovenske reprezentance. podobnost med
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.