Olimpija v Istanbulu upala na čudež, domov se vrača z novim porazom

Istanbul, 15. 08. 2023 19.28 |

Nikoli ne reci nikoli, a vendar se je Olimpija po domačem porazu 0:3 na prvi tekmi tretjega kroga kvalifikacij za skupinski del Lige prvakov proti Galatasarayu v Istanbul odpravila brez velikih pričakovanj. Preobrat bi predstavljal eno največjih senzacij v evropskem nogometu v tej sezoni in mogoče največjo v zgodovini slovenskega klubskega nogometa. A hitro je bilo jasno, da se bodo nogometaši Olimpije v Ljubljano vrnili zgolj z novo izkušnjo, saj je v 24. minuti Mauro Icardi Galatasaray povedel v vodstvo in postavil končni izid povratne tekme (1:0).

Že pred tekmo je bilo jasno, da je rezultat na Rams Parku pravzaprav postranskega pomena, saj evropsko neizkušeni Olimpiji pod vodstvom novega trenerja veliko bolj pomeni napredek v igri proti moštvu, ki je veliko bolj slavno in izkušeno na tej ravni. Solidna igra in samozavest, ki pride z njo, na polnem stadionu pred pregovorno izjemno strastnimi trškimi navijači bosta aktualnim slovenskim prvakom prišli še kako prav v potencialnem playoffu za uvrstitev v Ligo Evropa. Tam Olimpijo čakata Qarabag ali HJK Helsinki.

Igra v prvih 20 minutah ni navdušila. Olimpijini igralci so poskušali zapretiti svojim nasprotnikom, a izkušeni Galatasaray je na vsako grožnjo odgovoril brez težav. Pri Ljubljančanih je vrzel, ki jo je s svojo odsotnostjo v zvezni vrsti pustil kapetan Timi Max Elšnik iz minute v minuto bila vse večja in kmalu je bilo jasno, da aktualni turški prvaki zgolj čakajo na napako nasprotnikov. V 24. minuti so jo dočakali in slabo posredovanje vratarja Matevža Vidovška je z odličnim strelom izkoristil Mauro Icardi.

Predstava obeh moštev tudi po prvem zadetku ni navdušila, ravno nasprotno. Gostje so prvi v okvir gola izkušenega Fernanda Muslere prvič streljali šele v 56. minuti. Olimpija je v teh trenutkih upala, da bo dosegla vsaj častni gol in v 64. minuti so možnosti  za dosego novega cilja postale bolj realne. Lucas Torreira je namreč prejel rdeč karton in Ljubljančani so tekmo nadaljevali proti desetim nasprotnikom. Kljub številčni prednosti pa turški navijači niso več videi zadetkov in Galatasaray se bo v playoffu za skupinski del Lige prvakov soočil z Moldejem, ki je po podaljšku z 2:0 na povratni tekmi premagal presenečenje letošnje evropske sezone Klaksvik.

Galatasaray - Olimpija statistika tekme
Galatasaray - Olimpija statistika tekme FOTO: Sofascore.com

Aris Limassol - *Rakow  0:1 (1:2)

*Maccabi Haifa - Slovan Bratislava  3:1 (2:1)

(Kenan Bajrić je igral celo tekmo za Slovan)

*Molde - Klaksvik                   2:0 (1:2

Sparta Praga - *Koebenhavn          5:7 (11 metrovke) (0:0)

*Galatasaray - Olimpija             1:0 (3:0)

Bačka Topola - *Braga               1:4 (0:3

- prva tekma:

Dinamo Zagreb - AEK Atene 1:2

* Opomba: moštva, označena z zvezdico (*), so se uvrstila v zadnji kvalifikacijski krog lige prvakov; preostala pa v zadnji kvalifikacijski krog evropske lige.