Nogomet

Odpisani nogometaši Chelseaja v prestolnici mode blestijo

Milano, 01. 04. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Anže Mlakar
Komentarji
9

Chelsea je v zadnjih treh sezonah za okrepitve porabil več kot 1,2 milijardi evrov, skozi izhodna vrata kluba pa poslal število talentiranih nogometašev. Velika večina prišlekov v modrem dresu ni upravičila svoje cene, nogometaši, ki pa so barve Chelseaja zamenjali za rdeče-črni dres, pa v Milanu igrajo nogomet svojih življenj.

Ruben Loftus-Cheek
Ruben Loftus-Cheek FOTO: AP

Ruben Loftus-Cheek je svojo nogometno pot začel pri osmih letih v dresu Chelseaja ter se skozi akademijo prebil do članske ekipe, za katero je pri 18 letih pod vodstvom Joseja Mourinha debitiral v Ligi prvakov. Angleški vezist je v modrem dresu zaigral na 155 tekmah, nekaj izkušenj nabral še na posojah pri Crystal Palacu in Fulhamu, lani poleti pa se za dobrih 18 milijonov preselil v Milano.

28-letnik se je takoj zacementiral v začetni postavi sedemkratnih zmagovalcev Lige prvakov in z odličnimi predstavami hitro postal ljubljenec navijačev rossonerov. Trener Milana Stefano Pioli je po nekaj tekmah spoznal, česa je Loftus-Cheek sposoben, ter ga v igralnem sistemu pomaknil na položaj napadalnega vezista, ki mu v kreiranju akcij omogoča veliko več svobode.

Na štirih tekmah Lige Evropa je nogometaš iz predmestja Londona zabil štiri zadetke, v Serie A pa se je podpisal pod šest zadetkov, kar ga uvršča na tretje mesto klubske lestvice strelcev v omenjenem tekmovanju. Več golov v ligi sta dosegla le Olivier Giroud in Christian Pulisic, ki sta pred prihodom v Milano prav tako nosila dres Chelseaja.

Christian Pulisic
Christian Pulisic FOTO: AP

Pulisica so leta 2021 v eni izmed epizod priljubljene ameriške serije Pawn Stars označili za LeBrona Jamesa nogometa, vsak, ki si je v svojem življenju ogledal vsaj minuto najpopularnejšega športa na planetu, pa se zaveda, da temu še zdaleč ni tako. Danes 25-letni krilni napadalec je pred leti veljal za največjega nogometnega talenta Združenih držav Amerike, že kot najstnik pa je zapustil domovino in se preselil k dortmundski Borussii.

Nogometne heroje bomo pospremili na Euro tako, kot se spodobi in kot še niste videli. Vabljeni v družbo Gregorja Trebušaka in Sanje Modrić vsak ponedeljek zvečer po oddaji MasterChef Slovenija na POP TV in VOYO. Vsi za naše!

V črno-rumenem dresu si je Pulisic ustvaril ime še v evropskem nogometu ter s svojimi predstavami prepričal vodstvo Chelseaja, ki ga je leta 2019 v London pripeljalo za 64 milijonov. Njegova vrednost je od debija v modrem dresu do selitve v Milano padla s 60 na 25 milijonov, rossoneri pa so zanj odšteli zgolj 20 milijonov.

Američan je na 40 tekmah v dresu Milana sodeloval pri 20 zadetkih, Pioli pa si začetne postave brez vročega krilnega napadalca v zadnjih mesecih več ne more predstavljati. Njegove vrhunske predstave potrjuje tudi podatek, da je po dobri polovici sezone v Italiji njegova tržna vrednost zrasla za 12 milijonov.

Fikayo Tomori
Fikayo Tomori FOTO: AP

Fikayo Tomori je, tako kot Loftus-Cheek, svoje prve nogometne korake naredil v Chelseaju. V mladinskih selekcijah je navduševal z izjemnimi predstavami in leta 2016 debitiral na ligaški tekmi proti Leicestru. Kljub temu da je v dresu londonskega velikana večkrat očaral navijače modrih, si mesta v začetni enajsterici ni uspel zagotoviti, prav tako pa je njegove dobre predstave preziral angleški selektor Gareth Southgate.

V želji po večjem igralnem času je leta 2021 zapustil London in odšel na posojo k Milanu, kjer je v drugi polovici sezone 2020/21 zaigral na 17 tekmah, Milan pa je njegovo pogodbo odkupil za dobrih 31 milijonov. Njegova tržna vrednost je do junija 2022 narasla na 50 milijonov, postal je eden ključnih členov začetne postave, angleški selektor pa še vedno ni dobil občutka, da bi lahko Tomori pripomogel k odmevnemu dosežku, na katerega Angleži čakajo že desetletja.

Olivier Giroud
Olivier Giroud FOTO: AP

Tako kot Tomori je tudi Giroud v poletnem prestopnem roku leta 2021 zapustil Chelsea in okrepil Milan, ki je zanj odštel manj kot tri milijone. Londončani, ki kljub vsemu zapravljenemu denarju nimajo pravega, učinkovitega napadalca, nedvomno pogrešajo učinek Francoza, ki je v letošnji sezoni Serie A na 27 tekmah sodeloval pri 20 golih.

Kariera 37-letnika se vsekakor približuje koncu, v Milanu pa so definitivno navdušeni nad dejstvom, da je Giroud v dveh letih in pol dokazal, da se stara kot dobro vino. Napadalec z bogatim katalogom fantastičnih zadetkov se bo po koncu sezone poslovil od mesta mode in se preselil v Los Angeles, vodstvo Milana pa bo moralo  o njegovem nasledniku temeljito razmisliti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Šumsko voče
01. 04. 2024 15.20
-1
Italjanska in francoska liga najslabsi ligi med najmocnejsimi v evropi
junij66
01. 04. 2024 11.58
+2
Res mi je žal Chelseja,ker so ga z ameriškem prevzemom ne bom napisal uničili ampak spravili skoraj na najnižjo točko angleške lige. Klub je zdaj nekje v sredini lestvice in si ne bo opomogel kar nekaj časa. Kot,da sem slutil da se bo to zgodilo.
SREBRNIFRENK.
01. 04. 2024 14.33
+1
mackon08
01. 04. 2024 11.18
+1
Ha ha italijanska liga proti angleški je kot fičo proti Mercedesu.
Malo_sutra
01. 04. 2024 11.13
+2
Pa niso vsi za vse lige… italijasnka liga ni toliko naporna kot angleska. V Italiji je bolj pomembna taktika pa nek igraćki odnos, da se ne zapenja in nori na vse strani. Anglija pa dam duel, tekanje, nor ritem… V Italiji pa tudi veliko dajo da se kaj lepega poje, gre na kako modno revijo. Vse bolj opušteno.
SREBRNIFRENK.
01. 04. 2024 14.40
borjac
01. 04. 2024 09.23
+6
Chelsea je bil za časa Ruskega oligarha Abramoviča, zelo močan odlično organiziran klub, ki je osvajal ali pa se boril za najvišje lovorike v Angliji in Evropi, Abramovič se je zaradi politike moral posloviti, poslovila pa se je tudi dobra organizacija in vodenje kluba, ki se je spremenil v nekakšno skrpucalo, navkljub milijardam potrošenimi za nabave igralcev, sedaj sploh ne veš kaj ta klub je, kdo ga vodi, kakšni nameni vodijo nove lastnike , nogometni verjetno ne, ker so ta klub enostavno pripeljali v tako stanje, da nima več identitete, niti kredibilnosti, prodajajo kot na razprodaji odlične igralce, nabavljajo pa za velike denarje tudi sicer dobre igralce, vendar niso sposobni narediti ekipe, včasih si vedel kakšno je nosilno okostje Chelsejeve ekipe, sedaj pa navijači niti ne poznajo več svojih igralcev, premagajo lahko sicer kogarkoli, izgubijo pa tudi z komerkoli in to drugo "izgubiti" je precej bolj pogosto.
SREBRNIFRENK.
01. 04. 2024 14.39
Take koncentracije kvalitete še ni bilo v zgodovini angleške lige, Chelsea sploh ni slaba ekipa.
motorist_mb
01. 04. 2024 08.22
+3