Trgovine in lekarne, banke in mesnice ... Pa kakšna gradbišča in morda še kaj. Življenjsko pomembnega. Vse drugo v popolnosti miruje. Mestna središča spominjajo na mesta duhov. V parkih in na mestnih sprehajališčih dobi sicer človek občutek, da bodo ljudje po koncu epidemije koronavirusa množično nastopali na tekaških ali pa kolesarskih maratonih. Ljudem se, iskreno, meša zaradi dejstva, da je treba biti doma, da je treba nositi masko. A dokler so uredbe takšne, da je treba narediti vse za zajezitev koronavirusa, bo pač tako. Šole bodo samevale, vrtci tudi. Podjetniki bodo skušali narediti vse, da po končani krizi preživijo. V teh časih trpijo tudi športniki, ki ne morejo trenirati, vadijo po individualnih programih, sporočajo rezultate trenerjem.
Upal bi si trditi, da skoraj najbolj trpijo. Ker niso vajeni biti pri miru. A to še ne pomeni, da lahko kršijo aktualne uredbe. Pa se najdejo tudi takšni. Na slovenski nogometni ravni predstavniki elitne druščine, zbrani v PLTS. Igralci NK Celja, ki jih lahko razumemo, da bodo naredili vse, da zadržijo vrhunsko formo, da morda naredijo naslednji korak v boju za državnega prvaka. A pri tem se je treba zavedati, da na stadionu ne morejo trenirati. Saj so stadioni zaprti. Pa so! Posredovala je policija. Gre za klub, ki je drugi na trenutni lestvici in je sanjsko začel spomladanski del prvenstva ter je pred kratkim dočakal tudi prihod ruskih investitorjev. “V četrtek, 9. aprila 2020, smo bili v dopoldanskih urah obveščeni o kršitvi odloka na območju Skalne kleti v Celju. Ob prihodu na kraj je bilo na športnem igrišču pet oseb, ki so se ob opozorilu glede kršitve odloka razšle. O kršitvi bomo podali predlog zdravstvenemu inšpektoratu, ki je v omenjenem primeru prekrškovni organ pristojen za ukrepanje,” so za 24ur.com komentirali dogajanje izpred nekaj dni na Policijski postaji Celje. Res nerazumljivo do uredb, ki vladajo na državni in ne nazadnje na občinski ravni. Nešportno, da športniki oz. tisti, ki jim je ukazal, da je 'trening', postopajo v nasprotju z vsemi zakoni, ki vladajo danes. Zaprta so vsa igrala, igrišča, objekti, s katerimi gospodari Mestna občina Celje in v dotičnem primeru ZPO (Družba za upravljanje s parkirišči in javnimi objekti), tako da je prav neverjetno, da so zaobšli nič koliko stvari, da so trenirali. Ko to ni dovoljeno oz. prepovedano z zakonom.
"Mestna občina Celje o treningu ni bila obveščena. Vladni predpis spoštujemo in nedovoljenih dejavnosti ne podpiramo. Če je klub treniral, je treniral na lastno odgovornost," so sporočili z Mestne občine Celje, kjer županuje Bojan Šrot, najvidnejši predstavnik upravnega odbora celjskega prvoligaša. Celjski nogometaši so za nameček prejemniki srebrnega občinskega grba.
Opozarjali, a kršili opozorila
Nogometaši NK Celja so vse od začetka koronavirusa na sončni strani Alp prek družbenih omrežij sporočali, vsak na svoj način, da je treba ostati doma. Tudi s ključnikom #OstaniDoma so zaključevali video vsebine. Pokazali, da se kot vrhunski športniki močno zavedajo odgovornosti, ki je položena pred njih. Ne nazadnje so prav športniki – in nogomet je pregovorno najpomembnejša postranska stvar na svetu – tisti, ki mnogim pokažejo pot, ga prepričajo, da je treba spoštovati navodila. Športniki so idoli mladih. Zato je treniranje še toliko bolj neodgovorno.
NZS lahko priporoča
Nogometna zveza Slovenije je takoj, ko je bilo jasno, da je vrag odnesel šalo, prekinila vsa tekmovanja. Delali so v smeri varovanja zdravja nogometašev in vseh ostalih udeležencev njihovih tekmovanj. S tem namenom so takoj po uvedbi ukrepov prekinili vsa tekmovanja in klubom priporočili, da prekinejo treninge in sledijo sprejetim ukrepom vlade in zdravstvene stroke v državi. "Vendar so klubi samostojne pravne osebe in sami organizirajo svoje delo in aktivnosti. Težko ocenim, ali je šlo za kršitev karantene, ker ne vem, za kakšno vrsto vadbe je šlo in ali so bili opravljeni vsi ustrezni zaščitni ukrepi. Seveda pa vsi že nestrpno čakamo čas, da se vzpostavijo pogoji za izvedbo treningov in nadaljevanje športnih tekmovanj. Pripravljamo protokole in navodila za odgovorno in varno izvedbo skupnih treningov, da bi se ne nazadnje na svoja ‘delovna’ mesta lahko kmalu vrnili tudi nogometaši," je za 24ur.com dogodke iz Celja komentiral predsednik NZS Radenko Mijatović, ki si močno želi, da se stvari počasi vrnejo v ustaljene tirnice.
Inšpektorat čaka na policijo
Vprašanje o tem, kako visoka bo kazen za celjske nogometaše – največja za vse je brez dvoma, da so postopali nešportno – mora odločiti zdravstveni inšpektorat. A zanimivo, da po tednu dni od dogodka odgovorni na inšpektoratu še vedno čakajo na predlog za uvedbo postopka. "Na zdravstvenem inšpektoratu predlogov za uvedbo postopka o prekršku zoper domnevne kršitelje (nogometaše NK Celja) še nismo prejeli. Po prejemu predlogov bo uveden prekrškovni postopek," so sporočili iz Zdravstvenega inšpektorata RS. Morda bo že jutri drugače!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.