Neymar prehitel Peleja in postal najboljši strelec Brazilije

Rio de Janeiro, 09. 09. 2023 08.33 |

STA, Ž.K.
14

Neymar je prehitel legendarnega Peleja in postal novi najboljši strelec nogometne reprezentance Brazilije v zgodovini. V prvem krogu južnoameriških kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2026 je namreč dosegel dva gola za zmago proti Boliviji s 5:1, s čimer je na 125 reprezentančnih tekmah dosegel 79 golov in Pelejev rekord (77) izboljšal za dva zadetka.

Edson Arantes do Nascimento Pele, ki je preminil 29. decembra lani, je sicer dosegel 95 golov za reprezentanco na 113 tekmah, vendar so v to številko všteti tudi goli s prijateljskih tekem s selekcijami brazilskih zveznih držav, česar pa Mednarodna nogometna zveza (Fifa) ne priznava.

Pele, trikratni svetovni prvak z Brazilijo (1958, 1962, 1970), ki velja za enega najboljših nogometašev vseh časov, je na 92 uradnih tekmah med letoma 1957 in 1971 zbral 77 golov, kar je 0,84 gola na tekmo.

Pele
Pele FOTO: AP

Neymar, od poletja igra za savdski nogometni klub Al Hilal in je tudi kapetan brazilske reprezentance, ima povprečje 0,63 gola na tekmo. Obenem ima absolutni rekord v brazilskem reprezentančnem nogometu Marta, ki je zbrala 122 golov v 189 nastopih.

10. Ademir ... 32 golov

Enaintridesetletni Neymar je tekmo proti Boliviji začel izenačen s Pelejem, prehitel pa bi ga lahko že v 17. minuti, ko je streljal enajstmetrovko, vendar je njegov mlačni strel zlahka ubranil vratar Guillermo Viscarra. Tako je moral Neymar počakati na drugi polčas, v katerem je bil uspešen dvakrat, najprej v 61., nato še v 90. minuti.

Neymar
Neymar FOTO: AP

Med strelce se je dvakrat vpisal tudi Rodrygo (24., 53.), na 3:0 pa je povišal Raphinha. Edini zadetek za Bolivijce je v 78. minuti dosegel Victor Abrego.

Urugvaj je z novim trenerjem, Argentincem Marcelom Bielso, na drugi tekmi večera premagal Čile s 3:1 (2:0). Že v petek je Argentina z golom Lionela Messija ugnala Ekvador z 1:0 (0:0), Kolumbija z istim izidom Venezuelo, Paragvaj in Peru pa sta se razšla brez zadetkov.

Ob zmagi Urugvajcev je bil junak Nicolas de la Cruz, ki je bil natančen v 38. in 71. minuti. Vmes je vodstvo dvakratnih svetovnih prvakov (1930, 1950) ob koncu prvega polčasa povišal Federico Valverde. Končni izid pa je v 74. minuti postavil Arturo Vidal.