Trenerja obeh moštev se pred obračunom, ki so ga mnogi označili za "finale pred finalom", nista odločila za bistvene spremembe v začetnih enajstericah. Joachim Löw je v primerjavi z ekipi, ki je v četrtfinalu s 3:0 odpravila Slovaško opravil eno zamenjavo, ki pa je hkrati povzročila spremembo v sami postavitvi na terenu. Benedikt Höwedes je "izrinil" Juliana Draxlerja in se v osrčje obrambe preselil ob bok Matsu Hummelsu in Jeromeu Boatengu. Nemci so tako izbrali "italijansko" postavitev 3-5-2, z Jonasom Hectorjem in Joshuo Kimmichom na bokih. Tudi Antonio Conte je opravil le eno zamenjavo, poškodovanega Danieleja de Rossija je zamenjal Stefano Sturaro.
Takoj po prvem žvižgu sodnika Viktorja Kassaija so pobudo na zelenici stadiona v Bordeauxu prevzeli aktualni svetovni prvaki. Kljub temu so prvi resnejšo napadalno akcijo izpeljali "azzuri". Do žoge je na robu kazenskega prostora prišel Emanuele Giaccherini, čigar poskus je blokiral Boateng. V 16. minuti so Nemci ostali brez enega izmed "motorjev" igre na sredini igrišča Samija Khedire. Vezist Juventusa je staknil poškodbo mišice, zamenjal ga je Bastian Schweinsteiger. V uvodu tekme sicer "elf" nikakor ni našel poti mimo zgoščene in dobro postavljene obrambe Italijanov. Še najbližje je bil v 20. minuti Mario Gomez, ki pa si v kazenskem prostoru ni najbolje ustavil žoge. Sedem minut pozneje je Schweinsteiger uspel zatresti mrežo Gianluigija Buffona, a je pred tem zrušil Mattio de Sciglia in Kassai je opravičeno dosodil prekršek v napadu.
V prvem polčasu so bile priložnosti redke, saj nobena izmed ekip tekmecu ni puščala prav veliko prostora. V 41. minuti je po podaji Kimmicha do strela z glavo sicer prišel Gomez, a je s težkega položaja z glavo precej zgrešil cilj. Že v naslednji akciji je bilo pred vrati Buffona precej nevarneje. Po zmešnjavi v kazenskem prostoru je do strela prišel Thomas Müller, čuvaj mreže Juventusa pa je brez težav žogo ukrotil. Takoj je sledil odgovoril Italijanov. Giaccherini je po levi strani pobegnil obrambi Nemčije, podal v sredino, kjer pa ni bilo nikogar izmed njegovih soigralcev. Do strela je nato le prišel Sturaro, žoga je od bloka končala v kotu.
Vsega tri minute pozneje bi lahko aktualni svetovni prvak še drugič zatresli mrežo nekoliko šokiranih Italijanov. Povsem neoviran se je v kazenskem prostoru znašel Gomez, "azzure"pa je v tem primeru rešil "zimzeleni" Buffon. V 72. minuti je moral Löw zaradi poškodbe opraviti še drugo menjavo. Iz igre je odšel zelo aktivni Gomez, zamenjal ga je Draxler. Zgolj dve minuti pozneje so imeli modri veliko priložnost za izenačenje. De Sciglio je poslal natančno žogo pred nemški gol, Graziano Pelle pa je iz ugodnega položaja zgrešil cilj. V naslednjem napadu enajstmetrovka za Italijo. Z roko je ob predložku igral Boateng, Kassai je brez oklevanja pokazal na najstrožjo kazen. Izvedel jo je kar osrednji branilec Leonardo Bonucci. Član Juventusa je med zaletom nekoliko zastal, a kljub vsemu ugnal Manuela Neuerja, ki je skočil v pravo smer. Zanimivost: to je bila šele prva enajstmetrovka Bonuccija v njegovi profesionalni karieri!
Gol je Contejevim varovancem dal krila. Že v naslednji pravi akciji je namreč po lepi kombinaciji do strela prišel Pelle, a tudi tokrat mu je ob zaključku zmanjkalo zbranosti. V 89. minuti je poskusil razigrani De Scilio, ki je z roba kazenskega prostora zatresel zunanji del mreže. Do konca rednega dela priložnosti za spremembo izida več ni bilo, tako da so sledili podaljški.
Tudi v dodatnih minutah so imeli nekoliko več od igre varovanci Joachima Löwa. V 101. minuti so Italijani žogo zapravili v nevarnem območju, do strela je prišel Müller, a še enkrat je zadel obrambni blok nogometašev v modrem. V 107. minuti je pretkano s strelom čez glavo poskušal Draxler, žoga je zletela nekaj centimetrov čez gol. V podaljških so bile priložnosti redke. V 113. minuti je poskusil italijanski rezervist Lorenzo Insigne, čigar poskus je le ogrel dlani Neuerja. Dobro minuto pred iztekom drugega podaljška je še enkrat poskušal Özil, lahko delo za Buffona. Tudi po 120 minutah odločitve o zmagovalcu ni bilo in sledili so streli iz enajstih metrov.
Dramatične enajstmetrovke
V prvi seriji sta zadela Insigne in Toni Kroos, v drugi pa je zgrešil Simone Zaza, ki ga je Conte v 120. minuti prav zaradi izvajanja enajstmetrovk poslal v igro. Napadalec Juventusa je počasi tekel proti žogi, nato pa zgrešil gol. A že v naslednjem strelu grešijo tudi Nemci. Buffon je zaustavil strel Müllerju. V tretji seriji je zadel Andrea Barzagli, Özil pa zadel le vratnico. Serija zgrešenih strelov se je nadaljevala tudi v četrti seriji. Pelle je zgrešil gol, za izenačenje na 2:2 je hladnokrvno poskrbel Draxler. V zadnji seriji je še enkrat odgovornost prevzel Bonucci, tokrat pa je Neuer prebral namero branilca Juventusa. Schweinsteiger je nato imel na nogi nemški polfinale, a kapetan je poslal žogo visoko čez gol. Naslednji je bil na vrsti Giaccherini, ki je zadel s strelom po sredini. Za Nemčijo je nato streljal Hummels, Buffon se je žoge dotaknil, a je ni uspel ubraniti. V sedmi seriji sta zadela Parolo in mladi Kimmich. De Sciglio je v osmi seriji zadel ob pomoči prečke, Boateng pa se je z uspešno izvedenim strelom vsaj nekoliko odkupil za povzročeno enajstmetrovko v rednem delu. V deveti seriji je rezervist Matteo Darmian slabo streljal in Neuer je poskus ubranil, Hector pa je Nemce poslal v šesti zaporedni polfinale na velikih tekmovanjih. "Elf" je hkrati šele prvič na velikih tekmovanjih ugnal Italijane.
Izid:
Nemčija – Italija 6:5* (0:0,1:1)
Özil (65.); Bonucci (78.11-m)
* po enajstmetrovkah
Postavi:
Nemčija: Neuer; Höwedes, Boateng, Hummels, Hector; Kimmich, Khedira (od 16. Schweinsteiger), Kroos, Özil; Müller, Gomez (od 72. Draxler).
Italija: Buffon; Chiellini (od 120. Zaza), Bonucci, Barzagli; De Sciglio, Giaccherini, Parolo, Sturaro, Florenzi (od 86. Darmian); Eder (od 107. Insigne), Pelle.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.