V pogovoru za revijo GQ je Jose Mourinho spregovoril o novih nogometnih trendih, med katerimi so ene najodmevnejših selitve na Kitajsko, kjer klubi ne skoparijo z bajnimi plačami. Klubi iz kitajske Super League zadnja leta lovijo največje zvezdnike, nedavno se je na njihovem radarju pojavil tudi Mourinhov varovanec pri Manchester Unitedu, angleški napadalec Wayne Rooney. Tako Rooney kot Mourinho pa zaenkrat ostajata zvesta Old Traffordu, medtem ko je portugalski strateg razkril, kako težko je zadržati igralca, ki z vzhoda dobi tako ogromno ponudbo. "Če se pogajaš za novo pogodbo z enim od svojih igralcev, ponudiš pa mu pet milijonov funtov na leto, oni pa ponudijo 25 milijonov, potem imaš veliko težavo. Morda igralec vzame pet milijonov, ker mu je bolj všeč nogomet. Ali 25 milijonov, ker ima raje denar," je za revijo GQ dejal Mourinho. "Sam sem že zavrnil veliko ponudbo za odhod na Kitajsko, a ne želim kritizirati nikogar, ki se odloči to storiti. To je njihova izbira, njihovo življenje. Samo oni se lahko odločijo glede tega, kaj potrebujejo za svojo prihodnost. Drugi menedžerji v Premier League so bili kritični, jaz pa nisem kritik. Skrbi me, ker lahko ponudijo pogodbe, ki jih je v Evropi nemogoče ponuditi. A na koncu koncev je tisti igralec, ki želi oditi, igralec, ki si ga morda ne želiš zadržati."
Če je igralčeva prioriteta denar, potem je trener Uniteda k odhodom pozval predvsem mlade nogometaše. "Predstavljajte si tipa, ki ima 24 ali 25 let in si želi oditi. Pri 24 ali 25 letih? V redu, nasvidenje, bodi srečen. Igralec, ki jih ima 31 ali 32, ki gre tja za nekaj let in se nato vrne s polnim bančnim računom ... V redu. A ko so mladi in imajo še vedno možnost, da so v najboljših tekmovanjih in se vseeno odločijo oditi, potem je morda bolje, da odidejo." Na vprašanje, če kdaj razmišlja o svoji zapuščini, je Mourinho odgovoril s svojo prepoznavno samozavestjo in dejal, da je pomagal uveljaviti ime portugalskih trenerjev in portugalskega nogometa po svetu: "Imam veliko zapuščino. A res pomembno mi je dejstvo, da sem spremenil življenja portugalskih trenerjev. Po letu 2004, ko sem začel osvajati svoj prostor v svetu nogometa, so portugalski trenerji začeli dobivati nekaj, česar nikoli niso imeli: tisti kanček kredibilnosti, kanček priložnosti. Vrata so se odprla. Zdaj so po celem svetu. To je moja zapuščina."
O rastoči moči kitajskih klubov je v zadnjih dneh spregovoril tudi trener Barcelone Luis Enrique, ki si je na novinarski konferenci pred gostovanjem v Sevilli privoščil novinarje. "Zdi se mi fantastično, da se igralec odloči in gre služit denar na Kitajsko," je dejal Enrique. "V drugih poklicih, vključno z vašim, ko dobiš več denarja oziroma gredo ljudje nekam, kjer zaslužijo bolje, se ne zgodi nič. Ravno obratno: prijatelji ti pravijo: 'Ti pa si šampion! Šel si služit večje denarje na radio RAC1!' Kajne, Edgar (novinar radia RAC1, op. a.)? Kako izvrstno ... Izvrstno, ko pa to stori nogometaš, pravijo, da mu gre le za denar, da je izdajalec, ... Čudno je. Ne moreš biti igralec ali trener in si želeti, da bi služil denar, meni pa se to zdi fantastično. Spoštujem odločitve vseh, a čudno je, da se to dogaja v nogometu. Sicer pa ne vem, če si je on (Edgar) zdaj izboljšal pogodbo ali ne, upam, da si jo je, sicer pa, sin moj, zamenjaj agenta!"
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.