Nogomet

Mit o prodaji dresov razbit: Beckham in preostali svoje cene niso povrnili v klubski trgovini

Ljubljana, 10. 11. 2016 10.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Ko je Real Madrid kupil Davida Beckhama, je že v nekaj dneh vložek poplačal s prodajo njegovih dresov." Gotovo ste že slišali za to krilatico, ki pa še zdaleč ne drži, so izračunali angleški kolegi.

Dnevnik Daily Mail se je v slogu razbijalcev mitov Adama Savaga in Jamieja Hynemana pozabaval s prepričanjem, da nogometaš, ki prestopi za bajno vsoto, vložek kluba povrne že s prodajo tisočih dresov. Gotovo ste že slišali za govorice o prestopu upokojenega angleškega nogometaša Davida Beckhama, ki naj bi ga Real Madrid "kupil le zaradi prodaje dresov". Med privrženci športa in predvsem nogometa vse od takrat kroži prepričanje, da je Real 36,26 milijona evrov, kolikor je leta 2004 plačal Manchester Unitedu (glede na inflacijo bi bila številka dandanes še precej višja), zaslužil že v nekaj dneh le s prodajo majic z Angleževo številko 23. Letos je Beckhamov nekdanji klub iz Manchestra za rekordnih 105 milijonov evrov pripeljal še enega vezista, Francoza Paula Pogbaja, nekateri pa so skušali znesek opravičiti z dejstvom, da bo prodaja dresov nekdanjega člana Juventusa hitro "amortizirala" vložek. A to ne drži, so izračunali angleški kolegi, ki citirajo izvršnega direktorja oglaševalske agencije Redstrike Mika Farnana, ki je tesno sodeloval z opremljevalci in bil tudi eden izmed direktorjev Manchester Uniteda med letoma 1996 in 2001, ko je klub še rasel v mednarodnega giganta, kakršnega poznamo danes.

Beckham še v času, ko je igral na Santiago Bernabeuu.
Beckham še v času, ko je igral na Santiago Bernabeuu. FOTO: Reuters

"Nakup Pogbaja ali (Zlatana) Ibrahimovića blagodejno vpliva na prodajo za več kot eno sezono le zaradi imen, ki so zares zares velika," sicer priznava Farnan, a nadaljuje, da zgolj prodaja majic ne bi povrnila milijonskega vložka: "Gotovo bi imelo neto efekt na globalni ravni in gotovo bi pripomoglo k odpiranju novih trgov, a glede pravih pozitivnih plati nakupa igralcev za sto, petdeset, štirideset milijonov ... Ne. Če kupiš za takšno ceno, se to ne zgodi. Ne bi se zgodilo." Rdeči vragi so v prejšnji sezoni prodali 2.977.000 dresov. Na Otoku jih prodajajo tudi za 45,5 evra in manj, torej bi prihodki s tega naslova znašali 136,5 milijona evrov. Če bi Pogba "prodal" okoli 15 odstotkov omenjenih izdelkov, bi klubu prinesel vsega 20,47 milijona evrov. Francoza seveda težko primerjamo z marketinškim gigantom, kakršen je bil ob prihodu k Realu Beckham, a tudi Anglež se Madridčanom še zdaleč ni izplačal le zaradi predstav v klubski trgovini. "Klub ima pravice do intelektualne lastnine, denimo do grba in imena igralcev na hrbtnem delu dresa, toda za te majice plačajo licence Nikeju, Adidasu, Pumi, New Balanceu in druščini," je razložil pravnik David Seligman. "Zgodi se, da licenco plačajo z X milijoni funtov, vsake toliko pa je treba plačevati še licenčnino glede na število prodanih dresov. Rekel bi, da prihodek z naslova vsakega dresa ni veliko večji od 20 odstotkov."

Če ta računica velja za prihod Pogbaja, je United za zdaj od več kot stotih milijonov evov nadoknadil le 4,1 milijona evrov ali zgolj slabe štiri odstotke. Klubi se dobro zavedajo, da igralca ne bodo poplačali s prodajo dresov, dodaja Farnan, ki pravi, da se Chelsea, United in preostali "niti v milijon letih" ne bi zanašali zgolj na drese. Imajo namreč dovolj razdelano strategijo, da kar najbolje unovčijo bogate prestope. Na zelenicah in ob njih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lookaaa
10. 11. 2016 21.41
+3
bil v arsenalovi trgovini in zneski so precej visji kot jih omenjate. in ne prodajajo se samo dresi, ampak tudi hlacke, kulice, jakne, kape, sali, ostale majice z podobami nogometasev... in dresov ne kupujejo le domacini (ne vem, kje ste pobrali, da se vlozek povrne po 1000 dresih. ma smesni ste)! prodaja se tudi preko spleta... bravo 24ur!
User416781
10. 11. 2016 14.35
-5
Originalen dres od Barce sicer stane okrog 100 EUR - verjemite, da se v dresih vrtijo ogromni denarji. Sicer pa niso le dresi - obstaja enk kup različnih izdelkov z emblemi klubov. In vse to predstavlja prihodke - praktično po celem svetu. Pa recimo, da zaradi določenih igralcev zraste ogled tekem in tako naprej. Ne se bat - zagotovo se klubom izplača toliko plačevati te nogometaše...
KardinaIFrancRodeVKristusu2
10. 11. 2016 13.30
+5
Kaj pa prodaja spodnjega perila in kozmetike?.... Depilacijskih pripomočkov in samoporjavitvene kreme znamke CR7, gela za lase in losijona za telo znamke CR7, umetne trepalnice in kolagenske injekcije znamke CR7......
Puško v koruzo
10. 11. 2016 14.17
+5
Campeones36
10. 11. 2016 15.06
+7
Tole pač gre večinoma v Ronaldov žep. Vidim da si zelo na tekočem z njegovimi izdelki oz da povem drugače, tvoji komentarji dokazujejo da si navadna pi(ka in noben dec. Še babe ki gledajo vsak dan telenovele ne tračajo toliko kot ti
GrKo666
10. 11. 2016 15.06
+0
Od znamke CR7 Real nima nič. To je privat stvar... Ne mešat... @SergioRock, jaz bi tud prodajal dildote, če bi dovolj vrgli... Si Fouš? Al je premajhen za tvojo guzo?
le?o
10. 11. 2016 12.51
+1
Od dresov se ze ne poplacajo...se pa od pravic na trzenje igralcevega imena. Real in Beks sta imela pogodbo 50:50 od Beks imena. Cr7 ima pa pogodbo 60:40 iz naslova trzenja imena. Tako da klub je vecinoma v plusu.
Lion power
10. 11. 2016 12.22
+14
No nekaterim nam je je to jasno že dlje časa. A dopovedat vsem frocovju je nemogoče.
dajno
10. 11. 2016 12.26
+2
Zoran Petkovic
10. 11. 2016 11.29
+5
Zakaj so neprimerne besede ki so v (nepodpisanem ) članku ? Takoj ko sem napisal ime časopisa iz katerega je prepisan ta tekst.
Trend01
10. 11. 2016 11.22
+3
Prihodek od dresa, ki gre klubu (ne igralcu), je cca. 17% prodajne vrednosti dresa (cena dresa 100 eur; povprečje)
Trend01
10. 11. 2016 11.26
+2
31.08.2016 14:39:54 To je ena sama fama, da pri prodaji dresov zaslužijo za nakup igralca. Bodimo resni. Dres (t-shirt) je okoli 100 eur. V tem znesku je proizvodnja, marža proizvajalca (25-30%), marža prodajalca (70%) ter davek (20%). Upam, da kdo ne pomisli, da celoten znesek dobi klub?!?! Po tej logiki klubu pripada - v tem primeru Unitedu - 100M sponzorstva na leto + celotna prodaja? Nikoli in nikdar. Klub dobi le nek določen delež od prihodka (razlike v ceni proizvajalca). Verjeli ali ne je to cca. 15do 18%delež od proizvajalčeve razlike v ceni, ki je okoli 25 evrov. Torej skromnih 4 eur. Jp. Zadeva se spremni le v primeru, če gre nakup direktno preko kluba. Marža prodajalca je nekje 70% neto prodajne cene (brez davka). To velja za celotno opremo. Pustimo zdaj kar klubi zraven še ponujajo. Kopalke, brisače, značke.....z njihovimi logoti ali igralčevimi (se spomnite o vseh igralcih, ki ne plačujejo davkov? No, od tu gre ta denar). Tu pa služijo. To je pa druga. Kdor verjame naj, kdor pa ne, je pač njegov problem. Cifre so lahko različne za malenkost %. A to so generalne. Pa naj bo to Nike, Adidas, Bale, Ronaldo, Messi, Pogba ali Ibrahimović! Niti ENEGA igrlaca še ni izplačala prodaja dresov. Fama in nakaldanje klubov. Verjemite, Nike ali Adidas NE BOSTA 2x plačevala klubu. Določene %, torej 15% do 18% za nagrado od prodaje - a to je vse. Še zadnje. Nekateri izračuni predvidevajo, da Nike ustvari - neposredno na imenu Barcelone - cca. 1,2 milijarde prometa. NE profita.