Dnevnik Daily Mail se je v slogu razbijalcev mitov Adama Savaga in Jamieja Hynemana pozabaval s prepričanjem, da nogometaš, ki prestopi za bajno vsoto, vložek kluba povrne že s prodajo tisočih dresov. Gotovo ste že slišali za govorice o prestopu upokojenega angleškega nogometaša Davida Beckhama, ki naj bi ga Real Madrid "kupil le zaradi prodaje dresov". Med privrženci športa in predvsem nogometa vse od takrat kroži prepričanje, da je Real 36,26 milijona evrov, kolikor je leta 2004 plačal Manchester Unitedu (glede na inflacijo bi bila številka dandanes še precej višja), zaslužil že v nekaj dneh le s prodajo majic z Angleževo številko 23. Letos je Beckhamov nekdanji klub iz Manchestra za rekordnih 105 milijonov evrov pripeljal še enega vezista, Francoza Paula Pogbaja, nekateri pa so skušali znesek opravičiti z dejstvom, da bo prodaja dresov nekdanjega člana Juventusa hitro "amortizirala" vložek. A to ne drži, so izračunali angleški kolegi, ki citirajo izvršnega direktorja oglaševalske agencije Redstrike Mika Farnana, ki je tesno sodeloval z opremljevalci in bil tudi eden izmed direktorjev Manchester Uniteda med letoma 1996 in 2001, ko je klub še rasel v mednarodnega giganta, kakršnega poznamo danes.
"Nakup Pogbaja ali (Zlatana) Ibrahimovića blagodejno vpliva na prodajo za več kot eno sezono le zaradi imen, ki so zares zares velika," sicer priznava Farnan, a nadaljuje, da zgolj prodaja majic ne bi povrnila milijonskega vložka: "Gotovo bi imelo neto efekt na globalni ravni in gotovo bi pripomoglo k odpiranju novih trgov, a glede pravih pozitivnih plati nakupa igralcev za sto, petdeset, štirideset milijonov ... Ne. Če kupiš za takšno ceno, se to ne zgodi. Ne bi se zgodilo." Rdeči vragi so v prejšnji sezoni prodali 2.977.000 dresov. Na Otoku jih prodajajo tudi za 45,5 evra in manj, torej bi prihodki s tega naslova znašali 136,5 milijona evrov. Če bi Pogba "prodal" okoli 15 odstotkov omenjenih izdelkov, bi klubu prinesel vsega 20,47 milijona evrov. Francoza seveda težko primerjamo z marketinškim gigantom, kakršen je bil ob prihodu k Realu Beckham, a tudi Anglež se Madridčanom še zdaleč ni izplačal le zaradi predstav v klubski trgovini. "Klub ima pravice do intelektualne lastnine, denimo do grba in imena igralcev na hrbtnem delu dresa, toda za te majice plačajo licence Nikeju, Adidasu, Pumi, New Balanceu in druščini," je razložil pravnik David Seligman. "Zgodi se, da licenco plačajo z X milijoni funtov, vsake toliko pa je treba plačevati še licenčnino glede na število prodanih dresov. Rekel bi, da prihodek z naslova vsakega dresa ni veliko večji od 20 odstotkov."
Če ta računica velja za prihod Pogbaja, je United za zdaj od več kot stotih milijonov evov nadoknadil le 4,1 milijona evrov ali zgolj slabe štiri odstotke. Klubi se dobro zavedajo, da igralca ne bodo poplačali s prodajo dresov, dodaja Farnan, ki pravi, da se Chelsea, United in preostali "niti v milijon letih" ne bi zanašali zgolj na drese. Imajo namreč dovolj razdelano strategijo, da kar najbolje unovčijo bogate prestope. Na zelenicah in ob njih.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.