Šimundža miri strasti: Ni moje delo, da komentiram sodnike

Maribor, 26. 08. 2024 15.38 | Posodobljeno pred 17 dnevi

Jakob Batič
19

Nedeljski večni derbi je upravičil svoj sloves. Nogometaši Olimpije in Maribora so pokazali všečno in odprto predstavo, čeprav je bilo poznati, da obojne v četrtek čaka odločilna tekma za evropsko jesen. Na tribunah se je zbralo skoraj deset tisoč navijačev, ki so – z izjemno neljubih dogodkov v 16. minuti – poskrbeli za odlično vzdušje. Mariborski privrženci so imeli med in po tekmi številne pripombe nad delom sodniške zasedbe, Ante Šimundža pa je bil po obračunu realen in dela sodnikov ni želel obešati na velik zvon. Obenem je pohvalil svoje varovance za prikazano.

Ante Šimundža po večnem derbiju

"Zelo zahtevna in intenzivna tekma z ogromno dogajanja. Tako na igrišču kot izven njega. Gledalci so lahko zadovoljni s predstavo. Bili smo na evropskem nivoju, kar se tiče tekmovalnosti in pragmatičnosti. Čvrsta tekma in zame dobra izkušnja," je bil po delitvi točk v Ljudskem vrtu (1:1) zadovoljen Ante Šimundža

Prvi polčas je s prekinitvijo vred trajal več kot uro. V 16. minuti je sodnik David Šmajc po posredovanju VAR-a pokazal na belo točko, česar mariborski navijači, predvsem tisti na južni tribuni, niso sprejeli z odobravanjem. Kar nekaj predmetov je priletelo na igrišče, eden pa je žal zadel izvajalca Raula Florucza, zaradi česar se je obračun v veliki vročini nadaljeval šele po 20 minutah.

Domači navijači so imeli ogromno pripomb nad delom glavnega sodnika Davida Šmajca. FOTO: Luka Kotnik

Mariborski navijači so bili prepričani, da je bil prekršek Lana Vidmarja nad Thalissonom neupravičen. Tudi v nadaljevanju je na tribunah kar nekajkrat završalo zaradi nestrinjanja z delivci pravice, česar pa Šimundža v gosposkem slogu ni želel pogrevati.

"Tukaj sem, da skrbim za svojo ekipo. Ni moje delo, da komentiram, kako sodi sodnik. Ima svoje nadrejene, ki bodo to dobro razdelali," je skušal domači trener na novinarski konferenci umiriti sicer precej razgreto ozračje. Šimundža je bil med tekmo pogosto pri četrtem sodniku Mateju Jugu. "Z gospodom Jugom so bile čisto normalne zadeve. Vprašal sem ga, kako, kaj in zakaj," je pojasnil.

Ante Šimundža
Ante Šimundža FOTO: Luka Kotnik

Oba gola smo videli v prvem polčasu. Zapravljeno enajstmetrovka Florucza, pri kateri se je z obrambo izkazal Ažbe Jug, je s prvencem v dresu vijoličastih kaznoval Žiga Repas. Devet minut kasneje je Justas Lasickas izkoristil zmedo v kazenskem prostoru Maribora za končnih 1:1.

V drugem polčasu je bilo na obeh straneh še nekaj priložnosti, najlepšo je v sklepnih minutah za Olimpijo zapravil Diogo Pinto. Bolj kot je šla tekma h koncu, bolj se je poznalo, da so nogometaši v napornem ritmu dveh tekem na teden in da jih v četrtek čaka povratni obračun play-offa za Konferenčno ligo. Maribor bo gostil švedski Djurgardens, Olimpija pa hrvaško Rijeko.

Trenr zmajev Victor Sanchez je zato precej rotiral začetno postavo, medtem ko Šimundža ni toliko taktiziral in je v ogenj že od prve minute poslal večino svojih prvokategornikov. "Če bi šli v derbi s tem razmišljanjem, ne bi bilo dobro," je odvrnil, ko je beseda nanesla na hranjenje moči pred odločilno tekmo v četrtek.

Mariborčani se bodo skušali do takrat predvsem odpočiti. "Vsi vemo, da smo v četrtek igrali pomembno tekmo za slovenski nogomet. Derbi pa iz vseh izvleče še nekaj več. Zelo pomembno je, da se regeneriramo. Sledijo trije dnevi počitka in regeneracije. Potem pa usmeritev v naslednjo tekmo," je nadaljeval Šimundža, ki je bil kljub remiju zadovoljen s predstavo svojih varovancev.

"Najbolj mi je bilo všeč, da smo bili, kar se mentalnega pristopa tiče, na ekstra visokem nivoju. Delovali smo zelo odrasli. Mogoče marsikdo tega ne vidi, ampak za prihodnost smo postavili čvrst temeljni kamen."