Iličić z bele točke v zadnji sekundi podaljška za zmenek s Fenerbahčejem

Maribor, 03. 08. 2023 20.10 |

Anže Mlakar, Jakob Batič
96

Nogometaši Maribora so po pravi drami v drugem krogu kvalifikacij za Konferenčno ligo izločili Differdange s skupnim izidom 5:4. Prva tekma se je v Luksemburgu končala z 1:1, na drugi je bilo po rednem delu 3:3, odločilni zadetek pa je v 120. minuti dosegel Josip Iličić, ki je izkoristil podarjeno enajstmetrovko. V naslednjem krogu Mariborčane čaka zvezdniški Fenerbahče.

Damir Krznar je pred tekmo poudarjal, da bodo morali vijoličasti na terenu upravičiti vlogo favorita, kar je njegovim varovancem na začetku odlično uspevalo. V četrti minuti je vratarja Romaina Ruffiera najprej ogrel Jan Repas, le minuto kasneje pa ga je po kotu premagal dobro postavljeni Marko Kolar. Za hrvaškega napadalca je bil to prvenec v mariborskem dresu.

Kmalu zatem se je moral prvič izkazati Ažbe Jug. V protinapadu gostov je Ulisses odlično opazil, da je mariborski vratar izven svojih vrat, in točno s polovice sprožil natančen strel, Jug pa je razčistil malo pred golovo črto. Mariborčane to ni zmedlo, saj so nadaljevali s terensko premočjo, ki bi jo morali drugič kronati v 20. minuti. Na desni strani so izigrali gostujočo obrambo, Martin Milec je podal pred vrata, kjer je do strela prišel Kolar, a se je izkazal Ruffier.

Namesto 2:0 je bilo hitro 1:2

Videti je bilo, da je le vprašanje časa, kdaj bo na semaforju kazalo 2:0, potem pa je v 26. minuti, ravno ko je v Ljudskem vrtu prenehalo liti kot iz škafa, prišel hladen tuš v obliki najstrožje kazni. Zakrivil jo je neprevidni Luka Uskoković, ki je podrl Erica Castra. Napadalec s številko 9 na hrbtu je prevzel odgovornost nase in zanesljivo izenačil na 1:1.

Po prejetem zadetku pa se Mariborčani niso znali odzvati, saj so bili povsem v krču. Differdange je to še drugič izkoristil tik pred koncem prvega dela. Odlično globinsko podajo je Guillaumeju Traniju poslal Amine Mohamed Naifi, zadnja vrsta domačih na čelu z neizkušenim Marcelom Lorberjem je povsem zaspala in 25-letni Francoz je rutinirano zadel.

Mariborski tabor je protestiral, češ da je šlo za prepovedani položaj, vendar je glavni sodnik Krzystof Jakubik zadetek priznal. Na odmor sta ekipi ob glasnih žvižgih s tribun odšli ob izidu 1:2.

Maribor-Differdange statistika tekme

Ljudski vrt obnemel na začetku drugega polčasa

Če je Maribor odlično vstopil v prvi del, je uvod v drugega pripadel gostom, ki so prednost povišali po vsega 40 sekundah. Trani si je v dvoboju z Lorberjem, ki tokrat zares ni imel svojega večera, izboril dovolj prostora za zaključek in s strelom pod prečko premagal nemočnega Juga.

Maribor je nato vse moči usmeril v napad. Itsuki Urata je sijajno priložnost za znižanje zapravil v 51. minuti, nakar je Krznar reagiral in v igro poslal Josipa Iličića. Že med polčasom je hrvaški strateg sicer opravil še dve zamenjavi, vstopila sta Sven Šoštarič Karič in Aleks Pihler

Mariborčani nagrajeni za domiselnost in pogum

Celoten drugi polčas je v mestu ob Dravi močno deževalo, zato je bila travnata zelenica iz minute v minuto slabša. To pa domačih ni odvrnilo, da ne bi po dobri uri igre iz kota poskušali z uigrano kombinacijo hitrih podaj. Do predložka je naposled prišel Milec, ki je odlično zavrnil osamljenemu Repasu, ta pa je uspel znižati na 2:3.

Po golu priključka se je mariborski pritisk le še stopnjeval, a priložnosti je bilo, tudi zavoljo zahtevnih pogojev, zelo malo. V 82. minuti je le prišel trenutek odrešitve. Po ponesrečenem strelu Repasa je žoga prišla do Brnića na levi strani kazenskega prostora, hitronogi 21-letnik si jo je odlično pripravil na desnico in jo nato z zavrtinčenim strelom s pomočjo vratnice spravil za hrbet Ruffiera.

V sodniškem dodatku, ki je bil zaradi številnih prekinitev dolg kar osem minut, sta imela za domače sijajni priložnosti Šoštarič Karič in Max Watson, a so gostje zdržali in si izborili dodatne pol ure igre.

Krznar zadel s Skuko, ki je prelisičil Jakubika

V prvem delu podaljška je Maribor do edine prave priložnosti prišel, ko je z razdalje čez vrata meril Brnić. Potem pa je bil celo nevarnejši Differdange, ki je znova uspel vzpostaviti ravnovesje v igri. Zato se je Krznar med premorom odločil za peto zamenjavo, namesto izmučenega Arnela Jakupovića je vstopil junak zmage nad Birkirkaro Xhuliano Skuka

In prav albanski napadalec je odigral ključno vlogo na koncu 119. minute, ko je hitro padel v kazenskem prostoru, sodnik Jakubik pa je zelo hitro pokazal na najstrožjo kazen. Odgovornost z bele točke je prevzel Iličić in v svojem slogu zanesljivo zadel za napredovanja Maribora in prestižni zmenek s Fenerbahčejem.

3. avgust, 2. krog kvalifikacij za Konferenčno ligo, izid:

Maribor – Differdange 4:3 (1:2) / 5:4*
Kolar 5., Repas 62., Brnić 82., Iličić 120. (11-m.); Erico 27. (11-m.), Trani 42., 46.

*skupni izid

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23:20

Maribor se bo v tretjem krogu kvalifikacij za Konferenčno ligo pomeril s turškim Fenerbahčejem. Hvala, da ste bili z nami in lahko noč!

23:15

Končna statistika tekme:

Konec tekme

Glavni sodnik je po Iličićevem zadetku odpiskal konec srečanja, kar pomeni, da Maribor napreduje v naslednji krog kvalifikacij za Konferenčno ligo!

121'

GOOOOOOOL!!!!! MARIBOR JE V NASLEDNJEM KROGU!

Dramatična tekma se je končala s popolnim preobratom Maribora. Skuka je v zadnji minuti podaljška priigral enajstmetrovko, slednjo pa je z močnim strelom po sredini gola izkoristil Iličić!

Konec prvega dela podaljška

Po prvem delu podaljška brez resnih priložnosti, na sporedu še zadnjih 15 minut nogometa v Ljudskem vrtu ...