Liverpoolovi nogometaši, ki so z odlično igro v polfinalu letošnje Lige prvakov domov poslali ponižano Barcelono, so imeli neverjetno podporo s tribun. Ob koncu tekme, ko so se Barcelonini nogometaši s sklonjenimi glavami odpravili v slačilnico, so na kultnem stadionu Anfield v Liverpoolu navijači zapeli prvim finalistom letošnjega tekmovanja You’ll never walk alone (Nikoli ne boste hodili sami, op. p.).
In res niso. Takšna podpora navijačev, še posebej na domačem terenu, je vsaj en dodatni igralec na igrišču. Tokrat je Liverpool poskrbel za popoln preobrat in rešil skoraj nemogoče. S 4 : 0 (končni izid obeh tekem 4 : 3) je pokazal, da si zasluži finale. Barcelona je ob tem izidu potrebovala zgolj en gol v gosteh, a ji ga ni uspelo doseči. Zato je bilo še toliko večje navdušenje navijačev po tekmi, ki so se veselili s svojimi redsi.
Da bo vzdušje na stadionu igralo ključno vlogo, je že pred tekmo dejal njihov trener Jürgen Klopp. Po tekmi je bil še bolj prepričan. Na vprašanje, ali bi lahko Liverpool zmagal pred praznimi tribunami, je Klopp dejal: "Nemogoče. Vsi vemo, da je ta klub mešanica vzdušja, emocij, želja in nogometnih vrlin. Ta klub ima zelo veliko srce in očitno je, da je nocoj razbijalo kot noro, kar smo lahko občutili po vsem svetu."
Ko je bila tekma končana in so se igralci s trenerjem poklonili svojim navijačem, je bilo ozračje naježeno. Tema na tribunah, navijači na nogah, plapolanje navijaških šalov ter odmevanje pesmi in njenega refrena:
"Walk on, walk on. (Stopajte dalje, stopajte dalje.)
With hope in your heart. (Z upanjem v srcu.)
And you’ll never walk alone. (In nikoli ne boste hodili sami.)
You’ll never walk alone. (Nikoli ne boste hodili sami.)"
Klopp je o tem dejal: "Videl sem solze v njihovih očeh. Takšna podpora te povsem prevzame."
Številnim Liverpoolovim navijačem pripisujejo moč, da iz nemogočega naredijo mogoče. Tako je znana finalna tekma Lige prvakov leta 2005 v Istanbulu. Takrat je Liverpool izgubljal finalni obračun z Milanom 3 : 0. In ko je že vse bilo videti izgubljeno, so navijači še glasneje zapeli himno, motivirali svoje nogometaše in poskrbeli za preobrat. Liverpool je po kazenskih strelih postal evropski prvak!
Upanje, pogum in podpora
Himna, ki so jo za svojo vzeli Liverpoolovi navijači, govori o moči, pogumu in upanju. Naj bodo težki časi in hude preizkušnje, z upanjem v srcu jih je mogoče premagati, pravi refren pesmi. Ravno prav motivacijski, da se je hitro prijel za navijaško himno.
Pa ne samo pri Liverpoolu. Zanimiva je razprava, kateri klub je prvi posvojil to pesem za svojo himno. Namreč You’ll never walk alone je pesem, ki jo je za muzikal Vrtiljak leta 1945 napisal Richard Rodgers, uglasbil pa Oscar Hammerstein. Skladba je bila prvič javno predvajana zgolj mesec dni pred koncem druge svetovne vojne, v časih, ko so ljudje potrebovali spodbudne besede o upanju in zmagi. Takoj je postala uspešnica.
Pesem so nato priredili in k njeni priljubljenosti prispevali številni znani glasbeniki, od Franka Sinatre do Elvisa Presleyja. A šele ko je leta 1963 pesem objavila glasbena skupina Gerry and the Pacemakers, je ta postala Liverpoolova himna. Liverpool je bil namreč eden od prvih klubov, ki je pred tekmami predvajal in prepeval priljubljene uspešnice. In ena od teh je bila takrat tudi You’ll never walk alone, ki je bila leta 1963 kar nekaj tednov prva na glasbeni lestvici.
V težkih Liverpoolovih časih je bila pesem o upanju ravno pravšnja, da se je zasidrala v srca navijačev. Tako je naslov pesmi kmalu postal slogan navijaške skupine in pesem himna navijaškega kluba.
To je posnetek Liverpoolovih navijačev, ki so svojo novo himno zapeli pred finalnim obračunom med Liverpoolom in Leeds Unitedom leta 1965.
Motivacija, ki jo 'uporabljajo' različni klubi
Kot smo že omenili, pesem govori o upanju in premagovanju težkih časov. Je izjemno motivacijska, zato ne preseneča, da so si jo za klubsko himno zaželeli različni angleški klubi. Tako je potekalo kar nekaj razprav, kdo je pravzaprav prvi izbral to pesem za himno.
Tako si pesem za svojo lasti tudi škotski nogometni klub Celtic, pa nizozemski klub Twente, ki jo prepeva pred vsako tekmo kluba na domačih tleh. Prav tako You’ll never walk alone odmeva na tekmah nizozemskega Feyenoorda in SC Cambuurja. Prepevajo jo tudi nogometaši nemške Borussie Dortmund, navijači nekdanjega kluba Jürgena Kloppa FSV Mainz 05, v klubu TSV 1860 München, celo v japonskem FC Tokyo. Prepevajo jo tudi navijači hokejskih klubov Krefeld Pinguine in hrvaškega Medveščaka.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.