"Nogomet ima eno široko vlogo v evropski in svetovni družbi. Mislim, da je ta poteza, o kateri je vsa evropska in svetovna javnost povedala svoje, enostavno razočarala evropsko družbo in evropskega človeka. Evropa je izgubila ogromno vrednot s to potezo," je za našo televizijo povedal Zlatko Zahović, ki je po igranju za mariborski Kovinar, beograjski Partizan ter portugalska Vitorio Guimaraes in Porto nastopal tudi za grški Olympiakos, špansko Valencio in se nato vrnil na Portugalsko, kjer je profesionalno pot na najvišji ravni sklenil kot član velike Benfice.
Zahović je prepričan, da je Aleksander Čeferin na čelu Evropske nogometne zveze (Uefa) podedoval veliko težav, ki so se kopičile v zadnjih desetletjih. Odločitev o ustanovitvi novega tekmovanja je po mnenju Zahovića "korak prek rdeče linije", po katerem pa upa, da bodo vpleteni vseeno poiskali skupen jezik.
'Podedoval je vse te probleme, ki so zdaj dosegli vrh'
"Jaz mislim, da je potrebno pogledati kronologijo vseh dogodkov izpred 25 ali 30 let," je nadaljeval Zahović. "Se pravi s pravilom Bosman, s sprostitvijo svetovnega ekonomskega tržišča je prišlo do velikih premikov. Tudi sama Uefa je enostavno padla pod ta vpliv, naš predsednik je podedoval vse te probleme, zdaj pa so vsi ti problemi enostavno kot kaže prišli do konca vseh problemov s to superligo. Ima pa (Čeferin, op. a.) zelo pozitivno vlogo. Mislim, da je podedoval vse te probleme, ki so zdaj dosegli vrh," meni 50-letni Mariborčan.
"Ja, vsi verjamemo vanj, kajti, seveda, govorimo o našem državljanu, o predsedniku Uefe, ki mislim, da zelo, zelo dobro plava v vseh teh problemih. Zdaj je seveda prišel v eno situacijo, kakršne si nihče ne želi. A vseeno verjamemo, gledamo pozitivno in upamo, da se bodo vsi vrnili korak ali dva nazaj, in da bomo vsi spet gledali tisti stari evropski nogomet in stare evropske vrednote. Kronologijo pa lahko pogledamo: Bosmanov zakon, drugi, tretji in četrti klubi (iz najmočnejših državnih prvenstev, op. a.) so igrali Ligo prvakov, se pravi smo dobili evropskega prvaka, ki ni bil najboljši v svoji državi. Enostavno so to veliki problemi, ki jih ima evropski nogomet, ampak mislim, da je zdaj ta poteza korak prek rdeče linije. Upam in želim si, da bo prevladal razum, in da se bodo vrnili korak ali dva nazaj, kajti evropske vrednote so v športu in nogometu na zelo visoki ravni. Pomen nogometa je tukaj seveda neizmeren."
Lekcije so pomagale
Kot razlog za odločitev nemških in francoskih klubov, ki so (zaenkrat) sodelovanje zavrnili, je navedel zgodovinske izkušnje, ko sta Nemčija oziroma Francija pozabili na "majhnega človeka".
"Jaz mislim, da so razlogi zelo preprosti in izvirajo iz zgodovine teh narodov: kadar pozabiš na malega človeka, se lahko zgodi marsikaj. V Franciji se je dogodilo, kar se je dogodilo, v Nemčiji se je dogodilo, kar se je dogodilo, in mislim, da so se iz teh lekcij naučili marsikaj."
'Upam, da bo razum prevladal'
Zahović še upa, da bo ravno nogomet tisti, ki bo družbo popeljal iz zagate, v katero jo je pomagala pahniti tudi pandemija novega koronavirusa.
"Uefa reagira po svojih vrednotah, evropskih vrednotah. Upam, da bo razum prevladal, in da bomo v Evropi enostavno ubranili naše visoke evropske vrednote, ki se odražajo na nogometu. Nogomet bo tisti, ki bo spet popeljal, upam, evropsko družbo popeljal v neko novo upanje, v nek nov razvoj. Mislim pa, da vsi ostali klubi ne smejo čakati na končni izid teh pogajanj oziroma tega problema, ampak se enostavno čim prej poenotiti, čim prej se sestati, pogledati vse možne opcije A, B in C ter imeti rešitev ne glede na razplet," je sklenil Zahović.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.