Finale najprestižnejšega evropskega klubskega tekmovanja bi moral biti na sporedu že 30. maja v Istanbulu, a je pandemija koronavirusne bolezni v prvi polovici marca prekinila tekmovanje sredi osmine finala. Po daljšem premlevanju je Evropska nogometna zveza (Uefa) sprejela odločitev, da skrajšane zaključne boje avgusta gosti Lizbona. Nekateri so morali pred odhodom na Pirenejski polotok odigrati še obračune osmine finala, pozneje pa sta se v portugalski prestolnici na zaključnem turnirju najbolje znašla francoski PSG, ki je sprva srečno napredoval proti Atalanti (2:1) ter nato suvereno opravil z Leipzigom (3:0), in nemški Bayern, ki je z istim izidom v polfinalu ugnal Lyon, v četrtfinalu pa je povsem povozil Barcelono z 8:2. Medtem ko ima z zaključnimi boji precej več izkušenj bavarski velikan, je PSG kljub izjemni kupni moči na nogometni tržnici po prevzemu katarskih lastnikov šele letos storil nekaj korakov naprej v primerjavi z zadnjimi sezonami ter se uvrstil v finale. Za 73,5 centimetra visok in 7,5 kilograma težak pokal se bo pomeril prvič v zgodovini kluba.
Predtem so le enkrat igrali v polfinalu, in sicer v sezoni 1994/95, ko jih je izločil Milan. V zadnjih osmih sezonah so si ob tako rekoč popolni prevladi v francoskem nogometu prizadevali predvsem za evropsko slavo. Po 25 lovorikah na domačih tleh bodo skušali v nedeljo v vitrine pospraviti še največjo evropsko lovoriko in jo dodati edinemu preostalemu evropskemu uspehu. Predtem so namreč v sezoni 1995/96 osvojili nekdanji pokal pokalnih zmagovalcev. Parižani imajo kljub slabšemu izkupičku na mednarodnih tleh že nekaj let ekipo, s katero odkrito naskakujejo evropski prestol. Najbolj ob teh prizadevanjih v oči še vedno bodejo boleči porazi v osmini finala v zadnjih treh sezonah. Še posebej tisti proti Barceloni, ko jim v sezoni 2016/17 ni uspelo napredovati kljub zmagi s 4:0 na prvi tekmi proti Kataloncem.
V letošnji sezoni so bili varovanci Thomasa Tuchela na robu izpada proti Atalanti, za katero v četrtfinalu ni igral slovenski reprezentant Josip Iličić. Proti moštvu iz Bergama so do 90. minute Parižani zaostajali, a nato na krilih rezervista Kyliana Mbappeja ter zadetkih Marquinhosa in Maxima Choupo-Motinga vendarle obrnili izid še pred iztekom sodnikovega dodatka. V polfinalu so nato zanesljivo opravili z Leipzigom, po obračunu z Borussio iz Dortmunda v osmini finala pa bodo morali za prvo evropsko krono premagati še tretjega nemškega predstavnika v tem tekmovanju.
A ta bo predstavljal najbolj trd oreh. Bayern v tem tekmovanju uživa velik ugled, v finalu pa bo nastopil že enajstič, s čimer so se na drugem mestu izenačili z Milanom. Več nastopov v finalu ima le Real, in sicer 16. Münchenčani so petkrat osvojili naslov in petkrat izgubili. Do zadnje stopničke so prišli prvič po sezoni 2012/13, ko so v finalu premagali rojake iz Dortmunda (2:1). Sezono pred tem so morali priznati premoč Chelseaju po streljanju enajstmetrovk (1:1). V lanski sezoni jih je v osmini finala izločil poznejši zmagovalec Liverpool, pred tem pa so kar štirikrat v petih sezonah zaigrali v polfinalu. V letošnji sezoni dobili prav vseh deset obračunov v Ligi prvakov, vsaj navidezno pa niso imeli težav niti v polfinalu, a je izid 3:0 proti Lyonu nekoliko varljiv. Bavarci v obrambi niso prikazali najboljše predstave, a so po zaslugi vratarja Manuela Neuerja in vratnice ohranili mrežo nedotaknjeno. V napadu težav ni, saj iz tekme v tekmo dokazujejo, da imajo številna orožja za boje z najboljšimi ekipami.
Nenazadnje je Robert Lewandowski v tej sezoni zabil kar 15 golov. Upoštevajoč devet zadetkov junaka sredinega obračuna Serga Gnabryja pa ima Bayern najbolj učinkovit dvojec v zgodovini tega tekmovanja. Poljak in Nemec sta namreč do zdaj zabila gol več kot Cristiano Ronaldo in Gareth Bale v sezoni 2013/14 za madridski Real. Bayern bo tudi v finalu stavil na visoko pokrivanje tekmeca in pritiskanje na njegovo obrambno in vezno linijo. Nekaj, kar je postal zaščitni znak trenerja Hansija Flicka, odkar je 3. novembra 2019 prevzel vodenje moštva po odhodu Hrvata Nika Kovača. Ta je slabo začel sezono 2019/20, nadaljevanje te pod vodstvom Flicka pa predstavlja diametralno nasprotje. Njegovo moštvo je namreč na uradnih tekmah neporaženo vse od 7. decembra, trenutno pa so v nizu 20 zmag. Na zadnjih treh obračunih v Ligi prvakov je proti Chelseaju, Barceloni in Lyonu zabilo kar 15 golov. Navdušilo pa je predvsem z odlično predstavo proti Kataloncem, ki so prejeli pravo nogometno lekcijo.
Tako silovite in učinkovite predstave proti Lyonu sicer niso potrdili, a izrazita vloga favoritov je očitno naložila veliko breme na ramena Flickovih varovancev. V finalu utegne biti v tem pogledu Bavarcem celo lažje, saj bo nekoliko bolj pod pritiskom PSG, ki si z Neymarjem in Kylianom Mbappejem pod težo katarskega kapitala želi dokončnega preboja na evropski prestol.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.