Pri evropski nogometni zvezi so bili zaradi koronskih razmer prisiljeni prestaviti zadnja dva finala Lige prvakov; leta 2020 iz Istanbula v Lizbono, lani pa iz največjega turškega mesta v Porto. In tudi letos se vse bolj zdi, da najpomembnejša tekma na koledarju klubskega nogometa ne bo odigrana, kjer je bila sprva predvidena.
Zaradi ruske invazije na Ukrajino se namreč vrstijo zahteve, naj Uefa letošnji finale preseli iz Sankt Peterburga. Vodilne može evropskega nogometa, na čelu katerega je od leta 2016 Aleksander Čeferin, je k temu med drugimi pozval tudi britanski predsednik vlade Boris Johnson. Pri Uefi so v skopi izjavi za javnost najprej sporočili le, da nenehno in pozorno spremljajo razvijajočo se situacijo ter da bodo vse odločitve sprejeli pravočasno.
Zatem pa so dodali, da se bo izvršni odbor sestal v petek, ko se bo najverjetneje odločala usoda majskega finala. "Po razvoju situacije med Rusijo in Ukrajino v zadnjih 24 urah se je Uefin predsednik Aleksander Čeferin odločil, da bo v petek ob 10.00 sklical izredni sestanek izvršnega odbora, na katerem bodo ocenili situacijo in sprejeli potrebne odločitve," so zapisali.
Bo Uefa sledila Zahodu pri sankcijah zoper Gazprom?
Uefa vse od leta 2012 tesno sodeluje z ruskim Gazpromom, s katerim je maja lani sklenila nov dogovor, po katerem bo prav ruski plinski monopolist glavni sponzor naslednjih dveh evropskih prvenstev in zaključnega turnirja Lige narodov 2023. Izvršni direktor Gazproma Aleksander Djukov je obenem član izvršnega odbora Uefe.
Uefa je Gazprom ob podpisu že omenjenega dogovora maja lani označila za enega svojih najbolj zaupanja vrednih partnerjev. V torek pa so pri Uefi na vprašanje, ali so še zavezani širšemu partnerstvu z Gazpromom, odgovorili le, da bodo še naprej pozorno spremljali situacijo.
Nemški kancler Olaf Scholz je istega dne zaradi ruskih potez v separatističnih regijah Doneck in Lugansk sporočil, da Nemčija začasno ustavlja projekt plinovoda Severni tok 2, ki je v stoodstotni lasti Gazproma. Odločitev Nemčije so kasneje podprle tudi Združene države Amerike, zato je jasno, da bo imela vsakršna poteza Uefe glede sodelovanja z omenjenim podjetjem velike posledice, ki bodo presegale športne okvire.
Časopis Financial Times v svojem poročanju, pri katerem navaja besede strokovnjaka za športni marketing Tima Crowa, izpostavlja, da bi Uefa za prekinitev sodelovanja z Gazpromom potrebovala jasen povod, pri čemer bi se lahko sklicevala na dejstvo, da vpletenost Gazproma v rusko politiko slabo vpliva na ugled krovne evropske nogometne organizacije.
Ne samo Uefa, pod pritiskom tudi Schalke
Zaradi sodelovanja z Gazpromom so pod velikim pritiskom tudi pri nemškem velikanu Schalkeju. Številni navijači so vodilne može kluba pozvali, naj v luči dogajanja v Ukrajini nemudoma prekinejo dogovor z ruskim plinskim velikanom, na kar so se v klubu odzvali, da dogodke spremljajo z veliko zaskrbljenosti, vendar so v isti sapi dodali, da je Gazprom že 15 let zanesljiv klubski partner, s katerim so v stalnem dialogu.
Pri Schalkeju, sedemkratnem nemškem prvaku, so zapisali tudi, da se bodo vedno zavzemali za mirno sobivanje in da so vsi njihovi člani zavezani nenasilju. To držo naj bi jasno izrazili tudi na sestanku s predstavniki Gazproma. V četrtek popoldan so pri Schalkeju sporočili še, da do nadaljnega s svojih dresov umikajo Gazpromov sponzorski napis.
Gazprom med bolj znanimi nogometnimi klubi sponzorira Zenit is Sankt Peterburga, Schalke 04 in tudi beograjsko Crveno zvezdo.
Poljaki ne vedo, kje bodo igrali ključno tekmo za SP
Poljska nogometna zveza pa je sporočila, da je v stiku s Fifo, da bi odgovorila na vprašanja, ki zadevajo kvalifikacijsko tekmo za preboj na svetovno prvenstvo med Rusijo in Poljsko, ki bi morala čez natanko mesec dni potekati v Moskvi. Poljaki so izrazili dvome o varnosti igranja v ruski prestolnici zaradi morebitnih groženj, povezanih s trenutnimi razmerami. Tudi glede tega vprašanja je odločitev pristojnih še nejasna.