Zmagovalci so nenazadnje vsi, ki so kljub neugodni situaciji nadaljevali z nogometom in sezono tako ali drugače pripeljali do konca. Na drugi strani so poraženci vsi tisti, ki so na začetku prvega vala koronavirusa prekinili s tekmovanji. Če bi to storili povsod, bi klubi in zveze izgubili na milijone, morda celo milijarde evrov, a jih zaradi vztrajnosti nekaterih niso. Klubi so ostali pri življenju in bodo, ko bo to spet mogoče, na svojih tribunah znova pozdravili navijače.
Veliko od naštetega je z ustreznim ravnanjem omogočila prav Uefa. Ta se je odločila žrtvovati evropsko prvenstvo in si s tem zagotovila, da ostala tekmovanja pod njenim okriljem niso imela skrajnega roka izvedbe. Poleg tega so državne zveze od Uefe dobile proste roke za izvedbo domačih lig, katerih začetek je bil v veliki meri odvisen od državnih politik. Nekateri, denimo v Nemčiji, so z nogometom začeli prej, spet drugi (v Angliji ali Italiji, op. a.) so začeli pozneje, a prav vsi so prvenstva izvedli do konca.
To je omogočilo, da namesto tradicionalnega avgustovskega nogometnega zatišja na Portugalskem oziroma v Nemčiji spremljalo pravi festival evropskega nogometa. Navijači so, kolikor je v takšnih časih to sploh mogoče, le prišli na svoj račun. Pričakuje se, da bo nedeljski finale med Bayernom in PSG-jem spremljala vsaj milijarda ljudi po celem svetu. Če ne bi bilo Uefe in trmastosti njenih vodilnih, ga ne bi spremljal nihče.
Vodilni možje Uefe so dokazali, da so sposobni prilagajanja razmeram in da so odprti za uvajanje novosti. To je nekaj, kar se jim je še pred leti pogosto očitalo. Zaključni turnir osmerice v Ligi prvakov je bil eksperiment in je prišel kot posledica skrajnih razmer, a se je izkazal za zadetek v polno. Čeprav je jasno, da bomo nanj pozabili takoj, ko se razmere vrnejo v "normalnost", so v Nyonu z njegovo izvedbo postavili odlične temelje za prihodnost.
Aleksander Čeferin je s sodelavci v teh sila negotovih časih pokazal, kako preskočiti ovire, ki jih je s seboj prinesla epidemija. Tlakoval je pot uspešni izvedbi športnih tekmovanj v prihodnjih mesecih. Ko so Lige prvakov in druga največja tekmovanja v ostalih športih mirovale, se je nogometna igrala. In čeprav je za kakršnekoli točne finančne zaključke seveda še prerano, je nekaj povsem jasno. Po koncu korona krize bo razlika med nogometom in ostalimi v finančnem smislu večja kot kadarkoli prej. In morda do tega ne bi prišlo, če evropske nogometne zveze ne bi – končno – vodili pravi ljudje.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.