Real Madrid se je proti aktualnim francoskim prvakom že zdel v izgubljenem položaju, saj je PSG ob prednosti 2:0 zapravil še kopico zrelih priložnosti. A nato je v drugem polčasu povratne tekme iz nič udaril Karim Benzema. V 15. minutah je dosegel prve tri od skupno desetih zadetkov v letošnji sezoni izločilnih bojev in Parižanom pokazal pot domov.
Francoski napadalec je vajo ponovil na naslednji tekmi, ko je Chelseaju na Stamford Bridgeu prav tako nasul hat-trick. Na povratni tekmi so Londončani povedli celo s 3:0, nakar je za podaljške poskrbel Rodrygo, nato pa je v 96. minuti zmagovalca odločil prav Benzema.
V polfinalu ista oziroma vsaj zelo podobna zgodba. Manchester City je domačo tekmo dobil s 4:3, na drugi pa vse do 90. minute minimalno vodil (1:0). Real je zopet visel na robu prepada, a ga je na varno stran znova rešil as iz rokava Carla Ancelottija Rodrygo. Z zadetkoma v 90. in 91. minuti je izsilil podaljške, v katerih je edini gol spet zabil Benzema.
Zgolj srečno naključje ali tudi kaj več?
Na račun velikega števila zadetkov v izdihljajih tekem so številni Realu očitali, da je do finala Lige prvakov prišel predvsem na račun sreče. Če upoštevamo vse zapravljene priložnosti njegovih nasprotnikov, po katerih bi se lahko stvari odvile v povsem drugo smer, bi jim lahko delno celo prikimali. Kylianu Mbappeju je VAR razveljavil dva zadetka, Christian Pulisic in Kai Havertz sta za Chelsea zapravila stoodstotni priložnosti, Jack Grealish pa bi lahko po vstopu s klopi na Santiago Bernabeuu vsaj dvakrat zapečatil usodo galaktikov.
A po drugi strani bi se ponavljajoči vzorci – Real je povratne tekme vedno začel slabo, se znašel v zaostanku, a se skozi šivankino uho izvlekel – težko pripetili zgolj na račun sreče. Nekaj pač mora biti v tej ekipi Reala, da je na poti do Pariza izločil tri od zadnjih štirih finalistov. Christian Karembeu je včeraj za našo medijsko hišo govoril o šampionskem DNK-ju Madridčanov, kar priznavajo tudi tisti, ki so Realovo sposobnost spreobračanja tekem izkusili na svoji koži.
Ko so Pepa Guardiolo vprašali, koliko je k Realovim zmagam pripomogla sreča, je katalonski strokovnjak odvrnil: "Njihova kakovost ne more biti le naključje. Vse v klubu je na najvišjem nivoju. Ljudje, ki govorijo, da ima Real zgolj srečo, ne vedo, o čem govorijo." Enako vprašanje je po eni od tekem dobil tudi zimzeleni Luka Modrić. Njegov odgovor je bil podoben Guardiolovemu. "Naj si mislijo, kar želijo. Takšni očitki nas zgolj spravljajo v smeh. Imamo kakovost in karakter, zaradi katerih smo dobili že toliko največjih tekem. Zato imamo največ zmag v Ligi prvakov. Nikoli se ne predamo."
Mlada asa iz rokava
Če športna sreča ni glavni razlog za uspehe belega baleta, kdo so potem glavni krivci zanje, so se spraševali v analizi, objavljeni na spletni strani Sky Sportsa. Prvega od odgovorov so našli v super zamenjavah Carla Ancelottija. Med njimi so še posebej izpostavili dve: Rodryga in Edouarda Camavingo.
Že omenjeni Brazilec je brez dvoma eden glavnih junakov letošnje sezone. Tako proti Chelseaju kot proti Cityju je vstopil s klopi in s skupno tremi zadetki poskrbel, da sta tekmi šli v podaljške. Zanimiv je podatek, da je 21-letnik kar sedem od skupno devetih zadetkov v tej sezoni dosegel po strelu s prve in to znotraj ali zelo petmetrskega prostora.
Camavingova vloga je morda na prvi pogled manj opazna, a zato nič manj pomembna. Proti Chelseaju je z ukradeno žogo začel akcijo, v kateri je Vinicius Junior asistiral Benzemaju za odločilni zadetek. Proti Cityju je poslal predložek, ki ga je Benzema preusmeril na Rodryga za 1:1. V podaljšku pa je pri akciji za enajstmetrovko, ki jo je izkoristil Benzema, popeljal žoge s svoje na nasprotnikovo sredino in ustvaril dovolj prostora, da je lahko Rodrygo poslal predložek, po katerem je sodnik pokazal na belo točko.
Skupaj jih štejeta že 70, a si Reala brez njiju ni mogoče predstavljati
Naslednji razlog so pri Sky Sportsu našli v še naprej izvenserijskih predstavah Modrića in Benzemaja, ki so ju opisali kot dobro starano vino.
Francoski napadalec je v španskem prvenstvu dosegel 27 golov, še 15 jih je na 11 tekmah dodal v Ligi prvakov. 34-letnik ima ob tem daleč najboljši izkoristek velikih priložnosti v tej sezoni Lige prvakov. Napredna statistika xG, ki računa, koliko zadetkov bi moral nogometaš doseči glede na priložnosti, ki so se mu ponudile, je Benzemaju v Ligi prvakov doslej pripisala le 8,6 zadetka. Torej Francoz izkoristi skoraj dvakrat več priložnosti od povprečnega nogometaša.
Ob tem pa je potrebno poudariti še njegovo izjemno sposobnost, da je ob pravem trenutku na pravem mestu. Prav Benzema je z visokim pokrivanjem prisilil Gianlugija Donnarummo v napako za izenačujoči zadetek na povratni tekmi. Z istim receptom je nenazadnje poskrbel tudi za prvo od dveh velikih napak Loriusa Kariusa na medsebojnem finalu pred štirimi leti.
Na drugi strani ima Luka Modrić v izločilnih bojih med vsemi nogometaši največ asistenc (3), drugi je pri prestreženih žogah (10), tretji pa pri podanih žogah v prostor (3). Tako kot Benzema ima tudi 36-letni Hrvat navado, da najbolj blesti, ko ga ekipa najbolj potrebuje. Spomnimo se samo sijajne asistence z zunanjim delom stopala, po kateri je Rodrygo izslili podaljške proti Chelseaju.
"Skupaj imata že 70 let, a sta še vedno stebra Realove igre in glavni razlog za njihove odlične predstave v tej sezoni," so ob tem še zapisali na spletni strani Sky Sportsa.
Kaj je o Realu pred odhodom v Pariz povedal Jürgen Klopp?
"Če bi upoštevali samo zadnjih deset minut tekem, potem bi bil Real praktično nepremagljiv. Vsi povratki, ki so jim uspeli letos, so naravnost neverjetni. So zelo izkušeni in dobro vedo, kako se lotiti takšne tekme. To smo občutili leta 2018, ko so zaradi izkušenj imeli ogromno prednost," je povedal Nemec, ki je istočasno dodal, da so se od takrat stvari močno spremenile. Tudi Redsi se namreč ponašajo z nemalo izkušnjami, slast finala so namreč okusili v letih 2018 in 2019.
Vse omenjeno torej obljublja nov evropski spektakel. Kakršen koli že bo njegov razplet, ostaja dejstvo, da sta tako Real Madrid kot Liverpool ekipi, ki sta v zadnjih letih morda celo najbolj zaznamovali evropski nogometni prostor. Real Madrid bo z istim ogrodjem ekipe še petič (po 2014, 2016, 2017 in 2018) zaigral v finalu Lige prvakov, Liverpool je tu tretjič v zadnjih petih sezonah. Vse to pa so dosežki, do katerih je nemogoče priti le po srečnem spletu okoliščin.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.