Liga prvakov

Mojster, ki polni klubsko blagajno in Atalanto drži v evropskem vrhu

Begramo, 10. 12. 2024 12.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Jakob Batič
Komentarji
3

Težko je priti na vrh, še težje je tam ostati, pravi pregovor, ki je v svetu športa še kako resničen. Spomnimo se samo zgodbe Leicester Cityja, ki je v sezoni 2015/2016 pokoril angleško elito, a nato nikdar več ni okusil slasti Lige prvakov. Drugačna je zgodba Atalante, ki na vrh Apeninskega polotoka zaenkrat (še) ni stopila, je pa zato v zadnjih sezonah pod vodstvom Giana Piera Gasperinija stalnica evropskih tekmovanj.

Gian Piero Gasperini je na klop Atalante sedel poleti 2016 z jasnim ciljem – da klubu, ki je sezono prej pod vodstvom Edyja Reje končal na 13. mestu, zagotovi obstanek med elito. Na prvih petih prvenstvenih tekmah je danes 66-letni strokovnjak doživel kar štiri poraze. "Bil sem zelo blizu, da bi bil odpuščen," se je kasneje spominjal v enem od intervjujev. 

Atalanta se je v finalu Lige Evropa veselila prve lovorike po 60 letih.
Atalanta se je v finalu Lige Evropa veselila prve lovorike po 60 letih. FOTO: AP

A sledil je izjemen niz osmih zmag na devetih tekmah, ko je Gasperini priložnost ponudil nekaterim mladim in doma vzgojenim nogometašem. Nase sta opozorila predvsem Mattia Caldara in Roberto Gagliardini. Prvi je že v zimskem prestopnem roku za 19 milijonov odšel k Juventusu, drugi je po koncu sezone z Alessandrom Bastonijem za skupnih 51 milijonov odšel v Inter. Njegov mestni tekmec Milan jih je za Andreo Contija odštel 23. 

Atalanta je sezono končala na četrtem mestu in si prvič po 26 letih zagotovila nastop v evropskih tekmovanjih. Nekaj denarja od prodaje svojih najbolj obetavnih posameznikov je Gasperini namenil za okrepitve. Prišel je Marten de Roon, ki je še danes nepogrešljiv član kluba. Za dobrih šest milijonov pa je Fiorentino zapustil Josip Iličić, ki je močno zaznamoval naslednje sezone. 

Prihod slovenskega reprezentanta se je takoj izkazal za zadetek v polno, saj je "Jojo" v svoji krstni sezoni v Bergamu 15 zadetkom dodal kar deset asistenc. Atalanta se je znova uvrstila v Ligo Evropa, naslednje poletje (2018) pa v svoje vrste pripeljala Duvana Zapato. Kolumbijski orjak je skupaj z Iličićem in Alejandrom "Papujem" Gomezom – ta je bil v klubu že pred prihodom Gasperinija – tvoril udarni napadalni trio. 

Prva Liga prvakov in nepozabni poker na Mestalli

V sezoni 2018/2019 je "boginja", kot je vzdevek Atalante, osvojila tretje mesto in si prvič v svoji zgodovini priigrala nastop v Ligi prvakov. Iz skupinskega dela se je prebila skozi šivankino uho, v osmini finala pa z visokih 8:4 izločila Valencio, pri čemer je Iličić na povratni tekmi na kultni Mestalli dosegel kar štiri zadetke. 

Žal je sezono ravno takrat prekinila pandemija koronavirusa, ki je najbolj udarila prav v Bergamu. Po vrnitvi nogometa je Atalanta v Ligi prvakov izpadla proti PSG-ju, ko je Iličić manjkal zaradi osebnih težav. "Bil je neverjeten. Takrat bi si zaslužil zlato žogo," se je izjemnih predstav Iličića v prvi polovici sezone 2019/2020 lansko poletje spominjal Gasperini. 

Pred prekinitvijo zaradi korone je imel 36-letni Kranjčan na 21 tekmah v Serie A impozantnih 15 golov in osem asistenc. Čeprav se kasneje ni več vpisal med strelce in je vknjižil le še pet nastopov, se je Atalanta s tretjim mestom znova uvrstila med evropsko nogometno elito. 

Josip Iličić je Atalanto zapustil po 173 tekmah, 60 golih in 44 asistencah.
Josip Iličić je Atalanto zapustil po 173 tekmah, 60 golih in 44 asistencah. FOTO: AP

Percassiju se je potrpežljivost še kako izplačala 

Niza neprekinjenega uvrščanja v evropska tekmovanja je bilo konec v sezoni 2021/2022, v kateri so nogometaši boginje končali na osmem mestu. Odhoda Dejana Kuluševskega (39 milijonov) in Frencka Kessieja (32 milijonov) sta resda lepo napolnila klubsko blagajno, a sta se poznala na rezultatih. Obenem je klub po sporu s trenerjem januarja 2021 zapustil še kapetan in dolga leta prvi talisman Papu Gomez. Iličić nikdar več ni ujel stare forme in je poleti 2022 ostal brez kluba. 

Zdelo se je, da je zlato obdobje kluba pod vodstvom Gasperinija mimo. Prvi mož kluba Antonio Percassi pa se je na začudenje mnogih odločil, da ga obdrži na trenerski klopi. "Predsednik od mene nikoli ni zahteval rezultatov. Vedno je poudarjal pomembnost pravih odnosov in povezanosti. Morda se zdi banalno, a to je ena njegovih največjih prednosti," je pred obračunom z Realom (od 20.30 na Kanalu A in VOYO) o odnosu s Persaccijem povedal Gasperini. 

Prenovljen stadion Atleti Azzurri d'Italia sprejme 25 tisoč navijačev. Prenova je bila zaključena pred nekaj tedni.
Prenovljen stadion Atleti Azzurri d'Italia sprejme 25 tisoč navijačev. Prenova je bila zaključena pred nekaj tedni. FOTO: Profimedia

Atalanta je v postkovidnem obdobju obnavljala svoj stadion, za kar je porabila okoli 40 milijonov evrov. Razvoj in prodaja mladih igralcev sta (vsaj začasno) dobila prednost pred rezultati in Gasperini je tudi to izpeljal z odliko. Rasmus Hojlund je poleti 2022 iz graškega Sturma prišel za 20 milijonov evrov, leto kasneje je v rekordnem prestopu Manchester United zanj odštel 74 milijonov. Za osrednjega branilca Christiana Romera je Tottenham plačal 52 milijonov, približno toliko pa je letos poleti za Teuna Koopmeinersa odštel Juventus. 

Zmaga za meritokracijo v Dublinu

V prejšnji sezoni si je Atalanta s četrtim mestom v domačem prvenstvu znova priigrala Ligo prvakov, za piko na i pa se je v Ligi Evropa veselila prve lovorike po letu 1963. V velikem finalu je z zanesljivo zmago (3:0) favoriziranemu Bayerju iz Leverkusna prizadejala sploh edini poraz sezone.

"To je upanje za meritokracijo. Pokazali smo, da je možno dosegati rezultate tudi brez visokih plač in odškodnin," je po zmagoslavju v Dublinu povedal Gasperini in dodal: "To nam je uspelo, ne da bi pokvarili ravnotežje v poslovnih knjigah. Ustvarjali smo dobiček, kar je najbolj izjemen element tega kluba." 

Z dublinskim podvigom pa se vnovičen vzpon Atalante še ni ustavil. Prvič, odkar je poleti 2016 prevzel klub, se zdi, da imajo Bergamčani povsem realne možnosti v boju za državni naslov. Obračun z Real Madridom (danes od 20.30 na Kanalu A in VOYO) bodo pričakali kot vodilno moštvo Serie A, pred Napolijem imajo dve točki naskoka. 

Atalanta in Real sta se letos že pomerila v evropskem superpokalu, ko je bil z 2:0 boljši Real. Zadela sta Federico Valverde in Kylian Mbappe.
Atalanta in Real sta se letos že pomerila v evropskem superpokalu, ko je bil z 2:0 boljši Real. Zadela sta Federico Valverde in Kylian Mbappe. FOTO: AP

Atomski napad glavni adut Atalante v tej sezoni

Poletni prišlek iz Genoe za 22 milijonov evrov Mateo Retegui je z 12 goli najboljši strelec prvenstva. Charles De Ketelaere še drugo sezono zapored dokazuje, da je po odhodu iz Milana povsem drug nogometaš – na 20 tekmah v vseh tekmovanjih je sodeloval pri 14 golih. Še učinkovitejši je Ademola Lookman, ki je na 17 nastopih pri desetih golih in petih podajah. Omenjeni trije so glavni razlog, da ima Atalanta najboljši napad na Apeninskem polotoku. 

Bergamčani so tudi zavoljo tega dobili zadnjih devet tekem v vseh tekmovanjih. Več o njihovem realnem dometu v tej sezoni pa bo povedal že nocojšnji obračun z Madridčani. Kot je na ponedeljkovi novinarski konferenci izpostavil Gasperini, proti Realu nihče ni favorit – ne glede na trenutno formo. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cripstoned
10. 12. 2024 12.57
+5
gasperini, unai emery, bruno santos espirito so izumili nogomet za blefercka pepa guardiolo...spoštovanje!
Sky85
10. 12. 2024 15.12
+1