Tamkajšnji stadion Anfield je bil za povratno tekmo osmine finala Lige prvakov nabito poln, čeprav sta se tekmi med Valencio in Atalanto v Valencii in Paris Saint-Germainom ter Borussio Dortmund v Parizu denimo odvili za zaprtimi vrati. Madridski Atletico je armado svojih navijačev razveselil z dramatično zmago po podaljšku (3:2), s katero so si vratar Jan Oblak in soigralci priborili četrtfinalno vozovnico ter izločili branilce naslova.
"Ni imelo smisla, da je lahko takrat 3.000 navijačev Atletica odpotovalo na Anfield. To je bila napaka," je v pogovoru za radio Onda CERO dejal madridski župan Jose Luis Martinez-Almeida. "Zdaj je seveda lahko gledati nazaj, a mislim, da bi morali biti takrat previdnejši. Dan pred tekmo je deželna vlada z madridskim svetom že sprejela odločne ukrepe za zmanjševanje številčnega druženja ljudi."
Kritike tudi iz Velike Britanije in Italije
Na dan tekme je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila pandemijo, šole v Madridu pa so že bile zaprte, medtem ko so bili sicer prepovedani le dogodki z več kot 1000 ljudmi. Mnenje iz Madrida se pridružuje tistemu, ki ga je na začetku aprila podal direktor liverpoolskega sveta za javno zdravje Matthew Ashton, ki je dejal, da tekme, ki da bi lahko prispevala k večjemu številu kasnejših okužb v mestu Liverpool in okolici, sploh ne bi smeli odigrati.
Evropska nogometna zveza (Uefa) se je s predsednikom Aleksandrom Čeferinom od kritik ogradila s pojasnilom, da se vedno ravna po priporočilih državnih oblasti, ki so večer prej dovolile tudi tekmo v Valencii med tamkajšnjim prvoligašem in Atalanto slovenskega reprezentanta Josipa Iličića, ki je ob zmagi zablestel s kar štirimi goli (4:3). Okoli stadionov Mestalla in Park princev v Parizu, kjer sta se merila Paris Saint-Germain in Borussia Dortmund, se je zbralo več kot tisoč navijačev, ki so do zadnjega sodnikovega žvižga navijali in se družili brez spoštovanja omejitev. Na tekmo v Valencio naj bi prispelo tudi večje število navijačev iz Bergama, ki je že več tednov eno največjih žarišč novega koronavirusa. Za nameček sta ekipi prvo tekmo v paru odigrali pred več kot 40.000 gledalci v Milanu, kar je po nekaterih ocenah na Apeninskem polotoku prispevalo h kasnejšemu porastu števila okužb v Lombardiji.
'Res bo težko organizirati velike dogodke'
Španskim klubom oblasti trenutno še niso dovolile začetka treningov, ki lahko potekajo le na domačih naslovih nogometašev. Martinez-Almeida je glede nadaljevanja sezone 2019/20 sicer izrazil precejšnjo zaskrbljenost in rojake pozval, da naj se čim prej privadijo na novo realnost.
"Spomladi in poleti zbiranja večjega števila ljudi v Španiji ne bo, možno tudi, da niti jeseni. Jasno je, da situacija še ne bo povsem pod nadzorom in da bo obstajala možnost novega izbruha. Morali bomo spremeniti svoje navade, ravnanje in obnašanje, tudi v primeru, da bomo spet lahko hodili po ulicah. Mislim, da bo res težko organizirati velike dogodke, pa če so to nogometne tekme, tekme v drugih športih ali koncerti. Skorajda povsem zagotovo pred poletjem to ne bo možno. Od jeseni naprej pa bomo morali dobro pregledati vse možnosti," je dodal župan Madrida.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.