Pred dvema letoma je luč sveta ugledala dokumentarna TV-serija "Superliga: Vojna za nogomet", ki pripoveduje o zgodovinski zmagi predsednika Uefe Aleksandra Čeferina v boju za nadaljnji razvoj evropskega klubskega nogometa v skladu s cilji Evropske nogometne zveze in sebičnimi interesi nekaterih največjih evropskih klubov. Ti so želeli čez noč ustanoviti elitno Superligo, v kateri bi se med seboj merili le res najbogatejši klubi, s čimer bi uničili odprt sistem evropskih tekmovanj pod okriljem Uefe s svojimi 55 članicami, na primer Ligo prvakov.
Omenjena dokumentarna serija je v dvorani Jazz at Lincoln Center v New Yorku prejela obe nagradi, za kateri je bila nominirana: za izstopajoči dokumentarec in za izstopajoče posebne učinke.
Serija med drugim govori o odnosu med predsednikom Evropske nogometne zveze Čeferinom in nekdanjim predsednikom Juventusa Andreo Agnellijem, čigar prijateljstvo je razpadlo, potem ko so se pojavili načrti za ustanovitev Superlige.
Od 12 klubov, ki so leta 2021 napovedali ustanovitev lige, jih je po pritisku Uefe in nasprotovanju navijačev ter politikov devet v nekaj dneh odstopilo od projekta. Ostala sta le Real Madrid in Barcelona, ki še vedno zagovarjajo projekt, torinski klub pa je uradno odstopil od spornega projekta. Uefa vztraja, da je snovalcem tega tekmovanja mar zgolj za lastne žepe in za rešitev težav, ki so si jih ustvarili s prekomernim trošenjem v preteklosti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.