Del stadiona Dragao je že odet v sinje modro barvo Manchester Cityja. Dva dni pred sobotnim spektaklom je osebje evropske nogometne zveze urejalo koreografijo, ki so jo za to priložnost pripravili v klubu z Etihada. 5.800 zastavic – toliko vstopnic je Uefa dodelila vsakemu klubu – je na vsake tri sedeže razporejenih na vzhodni in deloma tudi južni tribuni za enim od golov, navijači pa bodo z njimi svoje ljubljence pozdravili ob prihodu na igrišče.
Za podobno potezo so se odločili tudi pri Chelseaju, a pripomočki za koreografijo – sestavljali naj bi jo posebni šali in zastave – še niso prispeli v Porto, nam je povedal eden od več sto članov osebja, ki te dni na stadionu urejajo še zadnje podrobnosti. Dodal je, da bodo tribune dokončno pripravljene do jutri, tako da bodo nogometaši petkov trening, katerega prvi del bo odprt za javnost, lahko opravili v nekoliko bolj navijaškem vzdušju.
Iz Uefe so sicer pred dnevi sporočili, da si bo veliki finale na stadionu v živo ogledalo 16.500 navijačev, a jih bo, kot vse kaže, nekoliko manj. Pri Chelseaju so namreč prodali le pet tisoč vstopnic, preostalih 800 pa so vrnili Uefi. Razlog za to tiči v nestrinjanju njihovih privržencev z odločitvijo, da se bo finale odvil v Portu in ne na Wembleyju, kot se je sprva namigovalo.
Pri najštevilčnejši Chelseajevi navijaški organizaciji Chelsea Supporters Trust so ob tem izpostavili, da je nesprejemljivo, da Uefa od njih zahteva uporabo posebnih čarterskih letalskih linij, s katerimi bi navijače pripeljali v Porto in jih potem odpeljali domov, in da na ta račun še viša cene vstopnic. Te se sicer gibljejo med 70 in 400 evri. "Vstopnice za 400 evrov so nesprejemljive. Ob tem navijači v finalu niti ne bodo imeli polnega dostopa, čaka pa jih še dodatno potovanje, čeprav je imela Uefa rešitve, ki bi bile bližje Angliji," je ob tem povedal član odbora Chelsea Supporters Trust Dan Silver.
S potezo kluba se ne strinjata: pravita, da je Portugalska odlična izbira
Kluba sta dobila tudi 2.800 vstopnic brez čarterskih letalskih povezav. Te navijačem omogočajo, da si prevoz v Porto prilagodijo lastnim željam, in so bile zato med njimi najbolj iskane. Med srečneži na strani Chelseaja sta bila tudi Oscar in Graham, ki smo ju ujeli le streljaj od stadiona Dragao. Kar nekoliko presenetljivo sta se čudila potezi svojega kluba, da je del prejetih vstopnic vrnil Uefi, saj ne razumeta, zakaj si navijači tekme ne bi želeli ogledati v živo. "Prepričan sem, da bi se našlo veliko takšnih, ki bi si kljub ukrepom želeli biti na tribuni. Lahko bi bili kot City, ki je svojim navijačem plačal pot in vstopnice, ne pa, da jih vračamo nazaj," se je čudil mlajši Oscar.
Graham, ki je prvo Chelseajevo tekmo v živo videl leta 1971, je bil zadovoljen z odločitvijo Uefe, da se finale izvede na Portugalskem: "Na Wembleyju smo praktično vsako sezono. Nazadnje smo tam bili na finalu pokala FA pred dvema tednoma. Poleg tega že kar nekaj časa nismo bili na 'pravem' gostovanju, tako da je to odlična priložnost za potovanje." Kljub temu, da sta si lahko logistiko transporta v Porto uredila sama, pa ju bo nekajdnevni izlet močno udaril po žepu. Samo za testiranje na koronavirus bosta morala odšteti več kot 300 evrov, je razkril Graham in ob tem v šali dodal, da je nogomet pač postal šport za bogataše.
V mestu ob reki Duero pa se iz že omenjenih razlogov pričakuje prihod številnih navijačev brez vstopnic. Ti ne bi bili omejeni na Uefin "mehurček", ki čaka navijače na čarterskih letalih. Ob pristanku na letališču v sredo popoldan smo prve ljubitelje nogometa iz Manchestra že zasledili, novinarka 24UR Tanja Volmut pa poroča, da je nekaj privržencev obeh klubov zbranih tudi v centru mesta, a naj bi jih še bistveno več v Porto iz Anglije prišlo jutri. Sobotni finale se bo po lokalnem času začel ob 20. uri, bari in restavracije pa so po trenutnih epidemioloških pravilih lahko odprti do 22.30, kar gre navijačem brez vstopnic zagotovo na roko.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.