"Pred leti so bile govorice, da Uefa razmišlja o finalu Lige prvakov v New Yorku. Bi lahko v prihodnosti videli največje evropske klube igrati pomembne tekme v ZDA?" je bilo eno od vprašanj v slabe pol ure dolgem intervjuju za kanal na YouTubu Men in Blazers.
Odgovor predsednika evropske nogometne zveze je marsikoga presenetil, saj Čeferin pogosto izpostavlja pomen (lokalnih) navijačev. Prav ti pa s slišanim zagotovo niso zadovoljni, saj bi igranje tekem na drugi celini pomenilo, da bi morali za ogled v živo odšteti še bistveno več denarja kot zdaj.
"Možno je. Začeli smo razpravljati o tem, a potem je bil čas svetovnega prvenstva, drugo leto sledi turnir v Nemčiji. Letos bo finale v Istanbulu, prihodnje leto v Londonu, nato v Münchnu. Potem pa bomo videli. Možno je," je kar dvakrat poudaril Grosupeljčan.
Po letu 2024 ne bo več sprememb ...
Dodal je, da si v prihodnjih letih želi predvsem to, da nogomet ne bi pretresale nove krize, kot se je to zgodilo ob pojavu koronavirusa in neuspeli zamisli o Superligi. Glede prihodnosti pravi še: "Prepričan sem, da se nogomet ne bo veliko spreminjal, ker ga ljubimo, kakršen je. Nekatera tekmovanja se bodo po 2024 spreminjala, a ne vidim možnosti, da bi se te spremembe še nadaljevale."
... Za sistem VAR pa to ne velja
Če bi lahko v današnjem, "modernem" nogometu spremenil zgolj eno stvar, bi Čeferin spremenil postopanje pri sistemu VAR. "Z VAR-om nisem zadovoljen. Dva centimetra zame nista prepovedani položaj. Preučiti moramo, ali je lahko črta, ki označuje prepovedani položaj, še tanjša," je pojasnil in nato dodal:
"Včasih nihče na svetu ne razume, ali gre za roko ali ne. Najboljše trenerje na svetu smo zbrali v sobi in jim predvajali dvomljive situacije igranja z roko. Polovica jih je bila za enajstmetrovko, druga polovica pa ne. Mislim, da bi se morali odločati sodniki na zelenici. V nasprotnem primeru sodnike sploh ne bi več potrebovali. Lahko bi uporabljali stroje, ki bi presojali, ali gre za roko ali ne, ampak to mi ni všeč. Začeli bomo delati na tem, da se bodo sodniki sami odločali, ali je šlo za namerno igranje z roko."
Zamisel o 'salary capu' podpirajo vsi, tudi Uefa
Ob vse večjih finančnih razlikah med najbogatejšimi klubi in njihovimi zasledovalci se pogosto omenja možnost omejitve zneska, ki ga lahko klubi porabijo za plače svojih nogometašev. Tako imenovani "salary cap" poznajo v ameriških profesionalnih športih, Čeferin pa idejo odločno podpira.
"Mislim, da bi morali v prihodnosti resno razmisliti o 'salary capu'. Če bodo šli proračuni v nebo, bo nastradala tekmovalnost. Ne gre se za lastnike, ampak za vrednote tekmovanj. Če bi vedno zmagovalo le pet različnih klubov, to ne bi bilo več smiselno. Govorili smo z nekaterimi člani evropske komisije, ampak to bi morala biti kolektivna odločitev vseh lig in Uefe. Presenetljivo, vsi se strinjajo – majhni in veliki klubi, klubi v lasti držav, lastniki milijarderji."
Kdaj bi lahko ta sprememba dejansko postala praksa? "Upam, da čim prej. Zdaj smo šele začeli govoriti o tem, ampak mislim, da je to prihodnost nogometa."
Celoten pogovor si lahko v angleščini ogledate spodaj:
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.