
Nogometaši nemške 1. Bundeslige so bili prvi, ki so začeli s tekmovanjem po "koronapremoru", junijske tekme pa so številni zvezdniki tamkajšnjih klubov uporabili za izražanje podpore gibanju za pravice temnopoltih. Protesti so se po smrti neoboroženega Georgea Floyda iz Minneapolisa razširili na vse konce Združenih držav Amerike, bundesligaške tekme pa so se tako kot tiste, ki so sledile v otoški Premier League, začenjale s skupinskim klečanjem in ostalimi izrazi podpore.
Bayern 8. avgusta čaka obračun s Chelseajem v osmini finala Lige prvakov (Münchenčani so prvo tekmo v Londonu dobili s 3:0), kot enega izmed favoritov za končno zmago pa ga večina nogometnih privržencev že vidi na zaključnem turnirju v Lizboni, kjer Boateng pravi, da bo poligon za opozarjanje na rasno neenakost še veliko odmevnejši.
'Finale bo gledal ves svet'
"Mislim, da je zelo močno in zelo pomembno, da to nadaljujemo v Ligi prvakov, še posebej, seveda, v finalu, ko bo gledal ves svet," pravi Boateng, ki je v karieri nosil tudi dres angleškega podprvaka Manchester Cityja. "Mislim, da je pomembno s tem nadaljevati, poleg tega pa tudi v drugih športih. Upam, da se nam bodo pridružili tudi v nekaterih športih, v katerih še ni tekmovanj," je nadaljeval nekdanji nemški reprezentant.
Ta je že junija spregovoril o tem, kako pomembna je v boju z rasizmom izobrazba, k podpori pa je pozval tudi krovne organizacije in se še posebej ostro zaradi neodločnosti lotil Mednarodne nogometne zveze (Fifa). Na torkovi novinarski konferenci je Boateng tudi povedal, kako se je s soigralcem Joshuo Kimmichom in Leonom Goretzko na samem pogovarjal o svojih neprijetnih izkušnjah z rasizmom. Kimmich in Goretzka sta se med "koronapremorom" sicer izkazala z dobrodelno pobudo WeKickCorona (Brcnimo korono), nakazala pa sta tudi zajeten kup lastnega denarja za boj proti posledicam pandemije, za kar ju je že nagradila tudi Nemška nogometna zveza.
"Vprašala sta me, kako lahko pomagata, kakšen je občutek, kaj se je dogajalo, ko sem bil mlajši, tako da sem jima lahko povedal mojo zgodbo, kakšne so bile moje izkušnje in zakaj je tako težko poslušati te stvari ali prebroditi takšne izkušnje," je o soigralcih velikega srca še povedal Boateng. "Predstavljajte si mlajše ljudi, ki se s tem morda spopadejo prvič, kaj lahko storimo, kako lahko ljudje pomagajo ... V nekaterih situacijah je res težko pomagati, a mislim, da vedno obstaja nek način," je dodal Boateng.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.