Čeprav se številni navijači, ki so skozi tekmovanje stiskali pesti za druge klube, verjetno s tem ne bodo strinjali, bosta v velikem finalu Lige prvakov nastopila kluba, ki sta si zadnjo tekmo evropske sezone tudi najbolj zaslužila. Real Madrid bo v finalu zaigral še tretje leto zapored, a tokratna pot do 'tekme vseh tekem' je bila verjetno celo najtežja. 'Galaktiki' so namreč v 'skupini smrti' zaostali za Tottenhamom, a prehiteli dortmundsko Borussio in Apoel iz Nikozije. Že v osmini finala so se v zvezdniškem spopadu udarili z nesramno bogatim in razpoloženim Paris Saint-Germainom. Real je preizkus proti Neymarju in druščini opravil z odliko in si prislužil zmenek z Juventusom. Kraljevi klub je v ponovitvi lanskega finala trepetal, kljub temu, da je prvo tekmo dobil s 3:0. Na stadionu Santiago Bernabeu je namreč 'stara dama' vodila že s 3:0, nato pa je po strogo dosojeni enajstmetrovki svoje moštvo pred mučnimi podaljški rešil Cristiano Ronaldo. V polfinalu je po še eni drami in živčni tekmi v Madridu padel še münchenski Bayern in Zinedine Zidane je svoje moštvo še tretjič zapored popeljal do praga nogometnih nebes.
Vsaj na papirju je bila pot do Kijeva precej lažja za Liverpoolčane. 'Reds' so v 'Mariborovi' skupini E osvojili prvo mesto. Za seboj so pustili Sevillo, Spartak iz Moskve in slovenske prvake, ob tem pa na šestih tekmah zabili kar 23 golov. Sledil je 'sprehod' čez Porto v osmini finala. Četa Jürgena Kloppa je namreč že prvo tekmo na Portugalskem dobila s 5:0. V četrtfinalu je Liverpoolčane čakala precej težja naloga, novopečeni angleški prvak Manchester City, znova pa so rdeči iz mesta Beatlesov glavnino dela opravili na prvi tekmi, ki so jo, tokrat na Anfieldu, dobili s 3:0. Na povratni tekmi je četa Pepa Guardiole sicer zapretila, a tudi drugi obračun je Liverpool dobil (2:1) in si zagotovil prvi polfinale po letu 2007. Zadnja postaja pred Kijevom je bil Rim in AS Roma. Naveza Mohamed Salah-Roberto Firmono je 'sinove volkulje' na prvi tekmi pred domačimi gledalci 'potopila' s 5:2, a trdoživi Italijani se niso predali. Povratni dvoboj so dobili s 4:2, za kaj več je zmanjkalo časa.
Vsaj na papirju je bila pot do Kijeva precej lažja za Liverpoolčane. 'Reds' so v 'Mariborovi' skupini E osvojili prvo mesto. Za seboj so pustili Sevillo, Spartak iz Moskve in slovenske prvake, ob tem pa na šestih tekmah zabili kar 23 golov. Sledil je 'sprehod' čez Porto v osmini finala. Četa Jürgena Kloppa je namreč že prvo tekmo na Portugalskem dobila s 5:0. V četrtfinalu je Liverpoolčane čakala precej težja naloga, novopečeni angleški prvak Manchester City, znova pa so rdeči iz mesta Beatlesov glavnino dela opravili na prvi tekmi, ki so jo, tokrat na Anfieldu, dobili s 3:0. Na povratni tekmi je četa Pepa Guardiole sicer zapretila, a tudi drugi obračun je Liverpool dobil (2:1) in si zagotovil prvi polfinale po letu 2007. Zadnja postaja pred Kijevom je bil Rim in AS Roma. Naveza Mohamed Salah-Roberto Firmono je 'sinove volkulje' na prvi tekmi pred domačimi gledalci 'potopila' s 5:2, a trdoživi Italijani se niso predali. Povratni dvoboj so dobili s 4:2, za kaj več je zmanjkalo časa.
Liverpool je v tej sezoni pokazal v dosedanji zgodovini Lige prvakov še nevideno napadalno moč, Real na drugi strani izkušnje z igranjem 'velikih' tekem. Zidane bo poskušal evropski tron kot trener zasesti še tretjič zapored, Klopp bo imel popravni izpit, potem ko je (takrat) njegovo Borussio leta 2013 v finalu ugnal Bayern. Stavnice v velikem finalu prednost dajejo Špancem, a tudi Angleži imajo svoja orožja. Kje se bo tekma lomila? Analizirali smo ključne igralne položaje obeh moštev, našli nekaj zanimivih odgovorov in izbrali naše favorite v dvobojih 'na daljavo'.
KLJUČNA NAPADALCA
Cristiano Ronaldo proti Mohamedu Salahu. Če lahko napadalno moč Reala pogosto enačimo s sposobnostmi čudežnega Portugalca, imajo pri Liverpoolu ob 'egipčanskem kralju' pred vrati nasprotnika precej več rešitev. Tu je seveda potrebno izpostaviti še Firmina in Sadia Maneja. Zadnja skupaj s Salahom namreč tvorita najboljši napadalni trojec v zgodovini Lige prvakov z 29 doseženimi goli v eni sezoni. Skupaj jih je Liverpool v tej sezoni sicer zabil (tudi rekordnih) 40. A vrnimo se k prvima zvezdnikoma moštev. Ronaldo bo, če Salah ali Firmino v finalu ne dosežeta šest golov, še peto sezono zapored končal kot prvi strelec elitnega klubskega tekmovanja. Zadel je na prvih 10 tekmah (!) in se trenutno ustavil pri 15 golih. Ob tem, da je gole dosegel na več različnih načinov (10 golov z desno, tri z levo nogo in dva z glavo), je Portugalec navajen 'zabijati' na največjem evropskem odru. Lani je postal prvi igralec, ki je v polno zadel v treh različnih finalih Lige prvakov, skupaj je na zadnjih tekmah evropske sezone zadel že štirikrat. Na drugi strani je Salah odkritje te sezone. Najboljši strelec in igralec minulega angleškega prvenstva navdušuje tudi v Ligi prvakov. Dosegel je 10 golov, a, za razliko od Ronalda, skoraj vse z močnejšo levo nogo (kar devet, enega je dodal z desnico). Egipčan je eden izmed najhitrejših nogometašev na svetu, ko ima žogo v nogah, a tokrat se bo pomeril z enim izmed najboljših bočnih branilcev, Marcelom. Ob tem je veliko vprašanje, kako bo na Salaha vplival muslimanski praznik ramadan, med katerim se verniki en mesec postijo od sončnega vzhoda do sončnega zahoda. Se lahko 'faraon' vpiše med nesmrtne, ali bo Ronaldo upravičil vzdevek 'g. Liga prvakov'?
Izbor uredništva: Cristiano Ronaldo. A z minimalno prednostjo. Odločala bo dnevna forma.
KLJUČNA VEZISTA
Luka Modrić proti Jamesu Milnerju. Real že nekaj zadnjih sezon teče na 'hrvaški pogon'. Nekdanji član Dinama iz Zagreba in Tottenhama je nepogrešljivi člen sredine aktualnih prvakov in pogosto vleče vse niti igre. Modrić je za Real to, kar je bil nekoč za igro Barcelone legendarni Xavi. Njegov vpliv na predstave Reala je težko izraziti s statističnimi podatki. V tej sezoni Lige prvakov je dosegel gol in prispeval asistenco za gol, ob tem pa je uspešno zaključil 577 podaj in na 10 tekmah pridobil 39 žog. Torej skoraj štiri na tekmo. A še bistveno uspešnejši je, seveda statistično gledano, v tej sezoni prerojeni Milner. 32-letni Anglež je z devetimi asistencami najboljši podajalec aktualne sezone Lige prvakov. Da ni dosegel vsaj enega gola, se lahko 'zahvali' predvsem Jasminu Handanoviću. Ta mu je namreč na Anfieldu ubranil enajstmetrovko. Ob tem Milner povprečno na tekmo 'prigara' 4,5 žoge in preteče več kot 11 kilometrov. Je eden izmed tistih, ki omogočajo, da imajo Salah, Firmino in Sane napadalno svobodo, zato bo njegova odlična predstava ključna za morebiten uspeh Liverpoola.
Izbor uredništva: Luka Modrić.
KLJUČNA BRANILCA
Sergio Ramos proti Virgilu Van Dijku. Po mnenju mnogih najboljši branilec proti najdražjemu branilcu na svetu. "Ramos je za obrambo Reala to, kar je za njegov napad Ronaldo," je pogosto slišati iz ust nogometnih strokovnjakov in nedvomno imajo prav. Kako pomemben je za obrambo 'galaktikov', se je pokazalo na povratnem obračunu proti Juvetnusu, ko je prisilno počival zaradi rumenih kartonov. Brez njegove pomoči so soigralci proti belo-črnim zaostajali že z 0:3 in se skozi šivankino uho prebili v polfinale. V tej sezone je kapetan Reala svojemu moštvu priboril kar 86 žog, ter uspešno zaključil neverjetnih 93 odstotkov podaj (618/658). Ob tem ne gre pozabiti njegovih 'napadalnih' sposobnosti. Ramos je bil z golom v sodnikovem nadomestilu igralnega časa najzaslužnejši, da je Real leta 2014 osvojil 'la decimo', dve leti pozneje pa je v velikem finalu v Milanu z vodilnim golom 'galaktikov' pokvaril večer še našemu Janu Oblaku. Na drugi strani je Van Dijk v Liverpool prestopil šele letos pozimi, 'reds' pa so za njegove usluge Southamptonu odšteli, za branilca rekordnih, 85 milijonov evrov. Nizozemec se je hitro vključil v ekipo Jürgena Kloppa in se izkazal za tisti člen, ki ga je nemški strateg v obrambi še kako pogrešal. V Ligi prvakov je v tej sezoni odigral pet tekem, priboril 41 žog in v obrambo Liverpoola vnesel zelo potrebno mirnost in čvrstost. A podobno kot celotna obramba Angležev, izkušenj z nastopi v velikem finalu nima, zaradi česar je v tem pogledu Real v veliki prednosti.
Izbor uredništva: Sergio Ramos.
VRATARJA
Keylor Navas proti Lorisu Kariusu. Kostaričan v vratih Reala je že zadnjih nekaj sezon 'na odstrelu'. Po mnenju predsednika Madridčanov Florentina Pereza je prav vratarski položaj tisti, na katerem moštvo najbolj nujno potrebuje okrepitev. Real se je spogledoval z Davidom De Geo, Thibautom Courtoisom in še kakšno ime bi lahko našli, a Navas ostaja med vratnicama. Pogosto rešuje soigralce z odličnimi obrambami, skupaj jih je v tej sezoni zbral 28 in je bil eden izmed najzaslužnejših, da se Bayern sredi Madrida ni veselil uvrstitve v veliki finale. Edino omembe vredno napako si je privoščil v Münchnu, ko je njegovo slabo posredovanje izkoristil Joshua Kimmich. Karius je v tej sezoni z mesta prvega vratarja izrinil pogosto kritiziranega Simona Mignoleta in vnesel nekaj zanesljivosti v obrambno vrsto Liverpoola. Branil je prav na vseh tekmah svojega moštva v tej sezoni Lige prvakov, prejel povprečno gol na tekmo in zbral 22 obramb. Tekma v Kijevu bo nedvomno najtežja v njegovi dosedanji nogometni karieri. Na Anfield je prišel lani poleti iz Mainza, a je bil že aprila nagrajen za dobre predstave. Podpisal je namreč novo pogodbo, s katero tedensko v denarnico pospravi 57 tisoč evrov. Zaupanje kluba, ki bi lahko 23-letnemu Kariusu pred izjemno pomembno tekmo vlilo dodatno samozavest.
Izbor uredništva: Loris Karius
ZAKLJUČEK
Tudi po zaslugi analize posameznih ključnih položajev v našem uredništvo soglasno pripisujemo prednost branilcem naslova. A Liverpool je v tej sezoni že večkrat dokazal, da lahko, če ima svoj večer, nadigra in premaga vsakega nasprotnika. Obramba Reala bo zagotovo na veliki preizkušnji, a po zaslugi bogatih izkušenj je težko staviti proti moštvu iz španske prestolnice.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.