Nogometno dogajanje v elitni Ligi prvakov je v preteklem letu zaznamovalo predvsem dejstvo, da se je z začetkom nove sezone korenito spremenil sistem. Iz skupinskega dela smo dobili ligaški način tekmovanja, ki pa je, kot smo videli, kar precej pomešal štrene med favoriziranimi ekipami. Če so aktualni prvaki iz Madrida, ki so najbolj zaželeno lovoriko v zrak dvignili 15-krat, ob koncu sezone 2023/2024 še enkrat dokazali, zakaj so kraljevi klub, pa jim v tokratni sezoni ne gre vse po načrtu. Trenutno zasedajo 20. mesto na lestvici in so bolj pri tistih, ki bi se lahko zbali za nadaljevanje tega tekmovanja.
Toda ne glede na vse so ravno Madridčani ekipa, ki nikoli ne obupajo, predvsem pa jih ne smeš nikoli odpisati. To so, kot najtrofejnejši klub, že večkrat dokazali, in tudi tokrat strateg Carlo Ancelotti obljublja, da bomo Galaktike znova videli v finalu Lige prvakov, ki bo v letošnjem letu na sloviti Allianz Areni v nemškem Münchnu, in sicer 31. maja. "Najbolj pomembno je, da bo Real Madrid v finalu Lige prvakov v Münchnu," je dejal brez omahovanja.
Toda do tja je še dolga pot in v vmesnem času se lahko še marsikaj zgodi. Kaj bo prinesel čas in kako se bo nov sistem izkazal, bo zagotovo zanimivo spremljati, toda vrnimo se sedaj nazaj in obudimo nekaj spominov iz preteklega leta.
Četrtfinalni obračuni Lige prvakov so prinesli napredovanje Borussie nad Atletico Madridom (5:4), PSG-ja nad Barcelono (6:4), Bayerna nad Arsenalom (3:2) in Real Madrida nad Manchester Cityjem. Ravno ta tekma pa je postregla z najbolj zanimivim dogajanjem. Ob koncu rednega dela druge tekme je bil namreč izid poravnan na 4:4, potnika v polfinale pa smo dobili po izvajanju 11-metrovk. Na Etihadu so se veselili Madridčani, junak srečanja pa branilec Antonio Rüdiger, ki je zadnji zatresel mrežo. Real je tako napredoval s skupnim rezultatom 8:7. V polfinalu smo videli spopad Bayerna in Reala ter Borussie in PSG-ja. Prve tekme še niso postregle z izrazitimi favoriti, tako da smo dva velika finalista dobili 7. in 8. maja 2024. Borussia je s skupnim rezultatom 2:0 odpravila Parižane, Španci pa s 4:3 Bayern.
Ko je nastopil čas za veliki finale, ki je potekal v Londonu na Wembleyju, je bilo jasno, da Španci tudi tokrat ničesar ne bodo prepustili naključju. In nogometna javnost je še šestič v zadnjih 11 letih videla slavje belega baleta. Še enkrat znova smo videli, da bodo Španci zapravljene priložnosti nasprotnikov slej kot prej kaznovali. V 74. minuti so po zadetku Danija Carvajala povedli z 1:0, nato pa je Vinicius Junior v 83. postavil piko na i za končnih 2:0. Tekma pa je imela tudi nekaj slovenskega pridiha, saj jo je sodil Slavko Vinčić z ekipo. Slavje 15-kratnih prvakov elitnega tekmovanja se je lahko začelo, Toni Kroos je vse skupaj doživljal precej čustveno, saj je svojo klubsko kariero zaključil na najboljši možni način, s petim naslovom Lige prvakov. Nič kaj manj razpoložen ni bil niti Jude Bellingham: "To tekmo sem vedno sanjal. V življenju je veliko ljudi, ki ti rečejo, česa vse ne zmoreš. Danes se je izšlo," je pripovedoval ob koncu.
Po nekajmesečnem premoru je bil v septembru, in sicer 17., 18. in 19., čas za prvi krog od osmih in začetek novega sistema v Ligi prvakov. Nekateri optimistično, nekateri z nekaj pripombami so zrli v prihodnost tega klubskega tekmovanja. In, kot smo že vajeni, se seveda vedno najdejo tisti, ki bodo sistem kritizirali in tisti, ki vidijo boljšo prihodnost. Dejstvo pa je, da je začetek sezone precej pomešal štrene v svetu elitnega klubskega tekmovanja. Po šestih odigranih krogih na vrhu razpredelnice kraljuje Liverpool, ki poraza v tej sezoni sploh še ne pozna. Rdeči iz mesta Beatlov so po menjavi trenerja, ko je na vročem stolčku Jürgena Kloppa nasledil Arne Slot, povsem v naletu. Na drugem mestu je Barcelona, ki sicer v zadnjih letih ni imela preveč sreče v evropskih tekmovanjih. Tretji je londonski Arsenal.
V ne ravno zavidljivem položaju pa so, kot že rečeno, aktualni prvaki, ki so od šestih tekem le tri zmagali. Kriza Manchester Cityja se kaže tudi v tem tekmovanju. Meščani so trenutno 22. Tudi Parižani, ki še nimajo lovorike tega tekmovanja, so v črnem območju. 25. mesto je tisto, ki ne omogoča napredovanja. Na 34. mestu je Leipzig Benjamina Šeška, ki zmage sploh še nima. Pa če na hitro osvežimo še pravila novega sistema, da nam bodo mesta, ki smo jih sedaj nanizali, razumljiva.
Tekmovanje se je z novo sezono podaljšalo za dva kroga. V njej tako nastopa 36 klubov, kar je štiri več, kot jih je bilo v prejšnjih sezonah. Vsako moštvo ima štiri tekme doma in štiri na tujem, in sicer z osmimi različnimi tekmeci. Prvih osem ekip se neposredno uvrsti v osmino finala izločilnih bojev, klubi od 9. do 24. mesta se bodo za naslednjih osem mest pomerili v dodatnih kvalifikacijah (po klasičnem sistemu – ena tekma doma in ena tekma v gosteh). Te bodo na vrsti februarja.
Trenutno stanje na lestvici je torej zagotovilo za napeto dogajanje v nadaljevanju sezone. Že v tem mesecu nogometaše čakata še zadnja dva kroga (21., 22., in 29. januarja), ki bosta dala že veliko odgovorov na zastavljena vprašanja. Komu bo uspelo splezati iz luknje in kdo se bo moral posloviti? Znano je namreč tudi že, da klubi iz Lige prvakov ne bodo več prehajali v evropsko ligo. Se bodo napovedi italijanskega stratega Ancelottija uresničile? Spremljajte dogajanje na Kanalu A in VOYO, za vas imamo v letošnjem letu pripravljenih še veliko zanimivosti. Tekmovanje bo od osmine finala do finala potekalo po sistemu, ki ga že poznamo, izločilni boji pa se bodo začeli marca.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.