Slovenija na krilih Šeška in Šporarja potopila Severno Irsko

Ljubljana, 07. 09. 2023 19.51 |

Jakob Batič
26

Slovenski nogometaši so v petem krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo zabeležili tretjo zmago, v Stožicah so s 4:2 ugnali Severno Irsko. Dvakrat je v polno meril Andraž Šporar, razigrani Benjamin Šeško pa je zadetku dodal dve asistenci. Slovenija je na drugem mestu skupine H z desetimi točkami poravnana z Dansko, vodilna Finska ima dve več.

Andraž Šporar je Slovenijo že v tretji minuti popeljal v vodstvo.
Andraž Šporar je Slovenijo že v tretji minuti popeljal v vodstvo. FOTO: Damjan Žibert

Slovenija je veljala za favoritinjo in to vlogo prvič opravičila že v tretji minuti, ko je odličen protinapad po asistenci Benjamina Šeška zaključil Andraž Šporar. Gostje so sodniški zasedbi signalizirali prepovedan položaj, a je njihova obramba v trenutku ključne podaje povsem zaspala, tako da je bil zadetek priznan.

A veselje glasnih stoženskih tribun ni trajalo dolgo. Le štiri minute kasneje je izenačil Isaac Price. Po nizkem predložku z desne strani je Jan Oblak najprej sijajno ubranil strel Matthewa Kennedyja, odbito žogo pa je za njegov hrbet postavil dobro postavljeni nogometaš Standard Liegea.

Kennedy je bil nato še enkrat blizu, ko je nevarno sprožil s prostega strela. Oblak je njegov poskus pospremil le s pogledom, a je šla žoga na srečo za približno meter mimo slovenskih vrat.

Petar Stojanović je s pomočjo Jonnyja Evansa poskrbel za vodstvo Slovenije z 2:1. FOTO: Damjan Žibert

Nepopustljivost se je v prvem delu dvakrat izplačala

V nadaljevanju prvega dela so Kekovi varovanci prevzeli vajeti igre v svoje noge. V 17. minuti se je po dolgi podaji Jake Bijola do žoge na desni strani dokopal borbeni Petar Stojanović. 27-letnik, ki mu Kek namenja vse bolj ofenzivno vlogo, je nato želel podati pred vrata, žogo pa je Jonny Evans srečno za Slovenijo in nesrečno za Severno Irsko preusmeril za hrbet svojega vratarja Baileyja Peacock-Farrella

V 42. minuti je bila Slovenija še enkrat več nagrajena za nepopustljiv boj za vsako žogo. Po visokem pritisku in s pomočjo Žana Karničnika je do žoge prišel Stojanović, ki je v kazenskem prostoru lepo našel Šeška, napadalec RB leipziga pa je nato vse storil sam in z nizkim strelom iz obrata matiral nemočnega vratarja gostov.

Benjamin Šeško je s fantastičnim zaključkom poskrbel za izid polčasa 3:1.
Benjamin Šeško je s fantastičnim zaključkom poskrbel za izid polčasa 3:1. FOTO: Damjan Žibert

Jonny Evans vrnil goste v igro

Ob odmoru je kazalo, da ima Slovenija vse v svojih nogah, kar je dodatno potrdila prva velika priložnost nadaljevanja. Po miniaturi zopet izvrstnega Šeška je do strela s približno petih metrov prišel Šporar, Severne Irce pa je rešil okvir vrat.

V 53. minuti pa so se gostje praktično iz nič vrnili v igro. Po visokem predložku je do strela prišel "krivec" za drugi gol Slovenije Jonny Evans, ki se mu je tokrat sreča le nasmehnila, saj je njegov poskus nesrečno preusmeril Jaka Bijol in Oblak je bil še drugič na tekmi nemočen.

Jonny Evans je z veliko mero sreče znižal na 3:2, a je Slovenija preko Šporarja hitro odgovorila. FOTO: Damjan Žibert

Šeško in Šporar znova prehitra za Severne Irce

Med približno tisoč gostujočimi navijači je zopet završalo, a njihovo veselje ni trajalo dolgo. V 56. minuti je znova udarila naveza Šeško-Šporar. Prvi je visoko postavljeno obrambo gostov kaznoval z odlično globinsko podajo, drugi pa je bil prehiter za severnoirske branilce, zaobšel je vratarja Peacock-Farrella in nato žogo le potisnil v prazno mrežo.

Po četrtem prejetem golu so se Severni Irci zdeli dokončno potolčeni, saj so potrebovali kar nekaj časa, da so bili znova nevarni. Slovenija je tja do 80. minute narekovala ritem igre in – čeprav izrazitih priložnosti ni več imela – držala žogo v svoji posesti.

V zadnjih desetih minutah pa so gostje kar trikrat nevarno zapretili, vendar se je v vseh primerih izkazal Jan Oblak, ki je še enkrat več pokazal, zakaj sodi med najboljše vratarje na svetu. Tik pred koncem je imel priložnost za hat-trick Šporar, a mu je veselje v zadnjem hipu preprečil eden od branilcev in ostalo je pri 4:2.

Benjamin Šeško z najmlajšimi navijači slavi zmago proti Severnim Ircem.
Benjamin Šeško z najmlajšimi navijači slavi zmago proti Severnim Ircem. FOTO: Damjan Žibert

Kek ni eksperimentiral, vrnil se je Oblak

V primerjavi z junijskim terminom, v katerem je Slovenija izgubila na Finskem in doma remizirala z Dansko, je v zasedbi Matjaža Keka prišlo do ene pomembne spremembe. Po poškodbi se je vrnil Jan Oblak, ki je pričakovano začel v prvi enajsterici.

V obrambo je Kek od desne proti levi postavil četverico Karničnik, Brekalo, Bijol, Janža, ki je ob delitvi točk z Dansko delovala zelo dobro. V osrčju zvezne vrste sta bila Timi Max Elšnik in Adam Gnezda Čerin, na krilih desno Petar Stojanović in levo Jan Mlakar, v konici napada pa pričakovano tandem Šeško-Šporar.

Matjaž Kek bi si verjetno želel manj prejetih zadetkov, vendar je lahko kljub temu z novo zmago vsekakor zelo zadovoljen. FOTO: Damjan Žibert

Z izjemo že omenjene spremembe v vratih je šlo za identično enajsterico, ki se je 19. junija prav tako v Stožicah z Dansko. Edino težavo pred obračunom s Severnimi Irci je Keku sicer predstavljala poškodba Mihe Zajca, ki ga je v reprezentanci nadomestil celjski golgeter Aljoša Matko

V četrtek sta bila v skupini H še dve tekmi. Finska je na gostovanju v Kazahstanu prišla do zelo pomembne zmage, za katero je z edinim golom v 77. minuti poskrbel Oliver Antman. Danska pa je po pričakovanjih brez težav ugnala San Marino (4:0), s katerim se bo Slovenija pomerila v nedeljo.