Svetovno prvenstvo v Katarju bo zadnje, na katerem bo sodelovalo 32 držav, saj se bo število udeleženk z letom 2026 povečalo na 48 držav. Prvenstvo, ki bo zaradi izjemno visokih poletnih temperatur letos izjemoma odigrano v jesensko-zimskem času, je v preteklosti spodbudilo mnoga etična vprašanja, zaradi katerih so nekatere države celo zagrozile z bojkotom. A bolj ko se prvenstvo bliža, manj je tovrstnih vprašanj, oči reprezentanc pa so uprte le še v kvalifikacijo na prestižno tekmovanje. Gostitelju Katar se je že pridružilo 14 reprezentanc, ki jih bomo čez dobrega pol leta lahko pri delu spremljali na arabskem polotoku, 17 pa je še prostih.
Evropa (UEFA)
V evropskem delu kvalifikacij si je igranje na svetovnem prvenstvu že zagotovilo 10 reprezentanc, ki so osvojile prvo mesto v svoji kvalifikacijski skupini, to so Danska, Nemčija, Francija, Belgija, Hrvaška, Španija, Srbija, Anglija, Švica in Nizozemska.
Drugouvrščene reprezentance in dve zmagovalki skupin Lige narodov (ki si kvalifikacije še nista zagotovili), Avstrija in Češka, pa bodo odigrale kvalifikacijske mini turnirje. Države so bile izžrebane v tri skupine, kjer bodo najprej odigrale polfinalno tekmo in nato z zmagovalko drugega para še tekmo za neposredno uvrstitev na svetovno prvenstvo.
Kvalifikacijski turnirji so sledeči:
- A: Škotska – Ukrajina in Wales – Avstrija
- B: Rusija – Poljska (Poljska je avtomatsko uvrščena v finale) in Švedska – Češka
- C: Italija – Severna Makedonija in Portugalska – Turčija
Azija (AFC)
Iz Azije sta se na prvenstvo že uvrstili reprezentanci Irana in Južne Koreje, ki sta si krog pred koncem skupinskega dela kvalifikacij že zagotovili prvi dve mesti v skupini A. V skupini B o neposrednih dveh potnikih še ni odločeno. Za prvi dve mesti se še borijo Savdska Arabija, Japonska in Avstralija. Tista izmed treh ekip, ki bo na koncu zasedla tretje mesto v skupini B, pa se bo v dodatnih kvalifikacijah morala pomeriti s tretjeuvrščeno reprezentanco iz skupine A. Za tretje mesto v skupini A se še borijo Združeni Arabski Emirati, Libanon in Irak.
Zmagovalec dodatnih kvalifikacij med tretjeuvrščeno reprezentanco skupine A in B se bo moral nato za vstopnico v Katar pomeriti še s petouvrščeno ekipo južnoameriških kvalifikacij.
Južna Amerika (CONMEBOL)
Južnoameriški sistem kvalifikacij poteka po principu ligaškega sistema. 10 reprezentanc se meri vsaka med sabo na dveh tekmah (doma in v gosteh). Najboljše štiri reprezentance si zagotovijo neposredno uvrstitev na svetovno prvenstvo, medtem ko mora petouvrščena reprezentanca odigrati odločilno tekmo z eno izmed reprezentanc azijskega cikla kvalifikacij. Po 16-ih odigranih tekmah sta si vstopnico v Katar že priigrali Brazilija in Argentina. Za preostali dve mesti se borijo še Ekvador, Urugvaj, Peru, Čile in Kolumbija, medtem ko ima možnost za končno peto mesto, ki prinaša izločilno tekmo z zmagovalko dodatnih azijskih kvalifikacij tudi Bolivija.
Afrika (CAF)
Kvalifikacije stare celine so prav tako potekale po ligaškem sistemu, a se bodo zaključile s tekmami na izločanje. 40 reprezentanc je bilo razdeljenih v deset skupin, kjer so odigrale tekme doma in v gosteh. Prvouvrščenih deset reprezentanc je bilo izžrebanih v pet parov, ki se bodo na dveh tekmah (domači in gostujoči) pomerili za neposredno uvrstitev v Katar.
Pari so sledeči: Egipt – Senegal, Kamerun – Alžirija, Gana – Nigerija, DR Kongo – Maroko in Mali – Tunizija.
Severna in srednja Amerika (CONCACAF)
Ameriški kvalifikacijski sistem je sestavljen iz predhodnega skupinskega dela, tekem na izločanje in glavnega dela, ki poteka po ligaškem prinicpu. Najprej se je 30 reprezentanc, razdeljenih v šest skupin, pomerilo za uvrstitev v izločilne boje. Tja so se uvrstile Sain Kitts in Nevis, El Salvador, Haiti, Kanada, Panama in Curacao. Po izločilnih tekmah so si napredovanje v glavni kvalifikacijski del zagotovili El Salvador, Kanada in Panama.
Omenjene tri reprezentance so se v glavnem kvalifikacijskem delu pridružile še petim (ZDA, Mehiki, Kostariki, Jamajki in Hondurasu), ki so bile vanj uvrščene neposredno. Osem reprezentanc sedaj igra po ligaškem principu: tekme vsaka z vsako, doma in v gosteh. Najboljše tri reprezentance si bodo zagotovile neposredno uvrstitev v Katar, četrtouvrščena pa se bo morala pomeriti z zmagovalko kvalifikacij Oceanije.
Oceanija (OFC)
Kvalifikacije držav Oceanije se zaradi težav, povezanih s pandemijo koronavirusa, do lanskega septembra sploh niso začele. Zato je bila krovna zveza primorana povsem spremeniti kvalifikacijski sistem. Prav zdaj (med 17. in 30. marcem) v glavnem mestu Katarja, Dohi, poteka kvalifikacijski turnir. Osem reprezentanc je bilo razdeljenih v dve skupini, kjer igra vsaka država z vsako zgolj eno tekmo. Najboljši dve reprezentanci iz vsake skupine se bosta uvrstili v polfinale (zaenkrat se je kot edina v polfinale že uvrstila Nova Zelandija), zmagovalki pa nato v finale. Reprezentanca, ki bo osvojila kvalifikacijski turnir, se bo nato za vstopnico v Katar morala pomeriti s četrtouvrščeno reprezentanco severno- in srednjeameriških kvalifikacij.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.