Prvi večni derbi brez zmagovalca: Maribor povedel, Olimpija izenačila

Maribor , 25. 08. 2024 20.07 | Posodobljeno pred 18 dnevi

Jakob Batič
87

Ljudski vrt je gostil prvi večni derbi sezone, ki se je končal brez zmagovalca (1:1). Oba zadetka smo videli v prvem polčasu, v katerem je za zmaje pri izidu 0:0 enajstmetrovko zapravil Raul Florucz. Domače je nato v vodstvo popeljal Žiga Repas, v 35. minuti pa je končni izid postavil Justas Lasickas.

Derbi sta obe ekipi začeli brez pretiranih kalkulacij. Pred vrati Olimpije je bilo nevarno v peti minuti, ko se Barišić ni uspel dokopati do odličnega predložka Arnela Jakupovića. Le minuto kasneje se je moral vratar Ažbe Jug izkazati po strelu Thalissona v kazenskem prostoru.

V 13. minuti pa je isti nogometaš izsilil enajstmetrovko, ko ga je po prodoru v kazenski prostor nespametno podrl Lan Vidmar. Sodnik David Šmajc najprej ni pokazal na belo točko, a si je na ogorčenje domačih navijačev premislil po ogledu počasnega posnetka. Enajstmetrovko bi moral izvesti Raul Florucz, a so Viole njegovo izvajanje najprej prestavile z metanjem predmetov, dokler ni eden od njih priletel naravnost v krilnega nogometaša zmajev. Sodnik je nogometašem takoj pokazal pot v garderobo.

Kdor ne da, dobi ...

Sledila je skoraj 20-minutna prekinitev, po kateri se je težko pričakovani derbi vendarle lahko nadaljeval. Ob tem so bili navijači pozvani, da bo spektakel dokončno odpovedan, če na igrišče prileteli še kakšen nezaželeni predmet.

A razlogov za slabo voljo vijoličastih navijačev v Ljudskem vrtu kmalu ni bilo več. Jug je sijajno prebral namero Florucza in ubranil enajstmetrovko. Na drugi strani pa je manj kot deset minut kasneje domače v vodstvo popeljal Žiga Repas, ki si za prvenec v dresu Maribora ne bi mogel izbrati primernejšega trenutka.

Ažbe Jug je ubranil strel z bele točke Raula Florucza
Ažbe Jug je ubranil strel z bele točke Raula Florucza FOTO: Luka Kotnik

Vodstvo je poneslo domače občinstvo, kar pa ni zmedlo nogometašev Olimpije, ki so znova dokazali, da so v primerjavi s prejšnjo sezono bistveno bolj zreli. Še naprej so se držali svojih principov v igri, zdržali nalet Maribora po prvem golu in v 35. minuti prišli do izenačenja, ko je zadel Justas Lasickas. Litovec je do strela prišel, potem ko je poskus Florucza nehote, a naravnost idealno preusmeril Durdov.

Žiga Repas je dosegel svoj prvi zadetek, odkar je poleti prestopil iz Domžal.
Žiga Repas je dosegel svoj prvi zadetek, odkar je poleti prestopil iz Domžal. FOTO: Luka Kotnik

Beugre zapravil najlepšo priložnost za novo vodstvo Maribora

Sanchez je med polčasoma opravil dve spremembi, vstopila sta Jorge Silva in Nemanja Motika, pri domačih pa je Grlića zamenjal Marko Božić. Prva priložnost drugega dela je pripadla domačim, ko je Pijus Šyrvis s plasiranim strelom meril mimo daljše vratnice. Gostje so prvič zapretili preko razigranega Lasickasa, ki je meril za približno meter mimo vrat.

Igro domačih je po uri igre močno poživil vstop Etienna Beugreja, ki je nadomestil Maksa Barišića, in Gregorja Sikoška. Prav napadalec iz Slonokoščene obale je imel na polovici nadaljevanja sijajno priložnost za novo prednost Maribora, a je po sijajni kombinaciji Šyrvisa in Iličića povsem zgrešil žogo.

Maribor - Olimpija
Maribor - Olimpija FOTO: Luka Kotnik

Pinto bo sanjal Jugovo darilo

Nato je v 84. minuti v razmaku le nekaj sekund dvakrat zapretil Diogo Pinto. Najprej po lepi podaji rezervista Dina Kojića, ki je zaradi poškodbe izpustil zadnja obračuna s Celjem in Rijeko. Portugalec je drugo priložnost dočakal po veliki napaki vratarja Juga, ki mu je podal naravnost na nogo, a je svojo napako popravil z atraktivnim posredovanjem.

Zadnjič je v Ljudskem vrtu završalo v sodniškem dodatku, ko je z roba kazenskega prostora meril Božić, Vidovšek pa je ostal priseben in je poskrbel za delitev točk, s čimer sta lahko glede na potek srečanja zadovoljni obe strani. Poznalo se je, da sta oba trenerja v zaključku že pogledovala proti četrtkovi evropski preizkušnji in da sta bila z remijem povsem zadovoljna.

Več so rotirali gostje

Pri domačih je znova manjkal poškodovani Hilal Soudani, ni bilo tudi poletnega prišleka Karola Borysa, ki je bolan. Ante Šimundža je v ogenj poslal kar devet Slovencev, v napadu sta bila Arnelu Jakupoviću v pomoč Niko Grlić in Maks Barišić. Na položaju "desetke" je začel Josip Iličić, ki je odigral vso tekmo.

Na drugi strani je Victor Sanchez precej zarotiral začetno postavo in tako dal vedeti, da že pogleduje proti četrtkovemu povratnemu srečanju z Rijeko. V napadu je od prve mnute stal Ivan Durdov. Začeli so tudi Marko Brest, Thalisson, Marko Ristić in Manuel Pedreno, ki na začetku sezone ne uživajo status prvokategornikov.