
12 ekip, manjše igrišče, manjši goli, polurne tekme, šest na šest, 'trije koti penal'. To je kratka predstavitev Baller League, ki pa je v prvih dveh krogih angleške izvedbe tekmovanja dokazala, da je veliko več kot le to. Novembra lani je postalo jasno, da bodo vodilni možje omenjenega tekmovanja naredili ogromen korak in ligo zagnali tudi v Združenem kraljestvu in Združenih državah Amerike, v takrat objavljenem napovedniku pa so zaigrali številni legendarni nogometaši.
Ti se preizkušajo v trenerskih vlogah, nekateri so sezono začeli odlično, drugi malce manj. Od ekip s trenerji iz nogometnih vod imata po dveh krogih popoln izkupiček moštvi Deportrio, ki ga vodijo Alan Shearer, Micah Richards in Gary Lineker, ter MVPs United, na čelu katerega je zvezdnica Juventusa Alisha Lehmann. Dve zmagi na uvodnih tekmah sta zabeležila tudi britanski youtuber Angry Ginge (Yanited) in tamkajšnji raper Santan Dave (Santan FC).
Luis Figo je s svojo ekipo Trebol FC na šestem mestu, nekdanji angleški napadalec Ian Wright in angleška reprezentantka Chloe Kelly sta z zasedbo Wembley Rangers na 10. mestu, predzadnji položaj na ligaški razpredelnici zaseda John Terry z moštvom 26ers, na dnu pa je ekipa N5, ki jo vodijo Jens Lehmann, Robert Pires in Freddie Ljungberg, ki so bili del Arsenalove generacije 'The Invincibles', ki je v sezoni 2003/04 brez poraza osvojila naslov angleških prvakov.
Preostale ekipe vodijo angleški vplivneži, trije od teh so posamezniki, ki so del priljubljene angleške skupine Sidemen na YouTubu, ki je letos razprodala londonski Wembley in na dobrodelni nogometni tekmi zbrala skoraj šest milijonov evrov.
Kdo so igralci?
Trenerji so svoje varovance izbrali na naboru nogometašev, ki so si svoje mesto tam zagotovili z dobrimi predstavami na preizkušnjah v Londonu in Manchestru. Med njimi so upokojeni profesionalni nogometaši, futsal igralci, nogometaši brez aktivnih pogodb in nekdanji nogometni talenti, ki jim sanj o profesionalnih karierah na najvišjem nivoju ni uspelo uresničiti. Med bivšimi profesionalci izstopajo nekdanji vezist Arsenala in Aston Ville Henri Lansbury, napadalec Liverpoola Jordon Ibe, legenda Watforda Adrian Mariappa in 21-letni napadalec Michael Ndiweni, ki je še lani sedel na rezervni klopi Newcastla na obračunu Lige prvakov proti PSG-ju.

Kakšna so pravila?
Vodilni možje tekmovanja so z dodatnimi pravili klasični nogomet spremenili v hitro igro z veliko zadetki. Igrata se dva 15-minutna polčasa, v zadnjih treh minutah polčasov pa se uveljavi eno izmed pravil, ki dodatno popestri dogajanje. Med njimi so igra tri na tri, streljanje s polovice igrišča, ko nasprotni nogometaš za branjenje ne sme uporabljati rok, ter pravilo, ko mora ekipa v 30 sekundah zaključiti napad, če ne izgubi posest.
Vsaka ekipa ima na igrišču šest nogometašev, enako število pa jih na svojo priložnost čaka na klopi za rezerviste. Menjave se opravljajo na hiter način, kot smo tega vajeni pri rokometu in številnih ostalih športih. Trener ima enkrat na tekmo možnost, da zahteva ogled posnetka določenega trenutka, pri katerem meni, da je sodnik sprejel napačno odločitev.
Avti se izvajajo z nogo, udarci iz kota pa se ne izvajajo. Ko ekipa zbere tri kote, je nagrajena z najstrožjo kaznijo, ki pa se ne izvaja na klasičen način, ampak tako, kot so v 90. letih prejšnjega stoletja to počeli v Ligi MLS – igralec starta s sredine igrišča in se iz oči v oči spopade z vratarjem.
Je to prihodnost nogometa?
V naslednjih desetletjih vsekakor ne. Tukaj gre za posebno različico najpopularnejšega športa na svetu, pri kateri so odpravljeni določeni problemi, ki so jih v preteklih letih izpostavljali številni nogometni zvezdniki, med njimi tudi Gerard Pique. Preveliko število tekem, predolgi premori zaradi ogledov VAR posnetkov, previsoke cene vstopnic in dolgočasni obračuni brez zadetkov je le nekaj problemov, o katerih je po upokojitvi govoril legendarni branilec Barcelone.
V želji po spremembah je Pique leta 2022 ustanovil Kings League in s tem postavil temelje za Baller League, kjer so se povezali z legendarnimi nogometaši in ustvarjalci vsebin, priljubljenimi med najmlajšimi, ter na ta način ustvarili športno tekmovanje, ki na tribune privablja vse generacije.
In če na ta primer pogledamo iz vidika dejstva, da imajo mlajše generacije vse krajši razpon pozornosti, da so med njimi kratke serije postale zanimivejše kot dolgi celovečerci, nekajsekundni posnetki na TikToku pa bolj priljubljeni kot daljše oblike videovsebin, potem lahko pridemo do zaključka, da imajo nogometna tekmovanja, kot je Baller League, na dolgi rok resen potencial za to, da postanejo nova popularna športna vsebina med mladimi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.