1. Dušan Vlahović iz Fiorentine v Juventus za 81,5 milijona evrov
Srbski napadalec ni želel podpisati nove pogodbe s Fiorentino, zato je bilo že pred januarjem jasno, da ga bodo v Firencah že ta prestopni rok skušali prodati. Najprej sta zanimanje za Dušana Vlahovića pokazala Arsenal in Tottenham, nato pa je v boj za 22-letnika posegel Juventus in si ga zagotovil za dobrih 80 milijonov. Ob podpisu si je Vlahović izbral številko 7, ki jo je pred tem nosil Cristiano Ronaldo, in s tem vsaj simbolično pokazal, da se v Torinu začenja nova era. Če bo v njej kot strelec redno sodeloval tudi nekdanji nogometaš Partizana, potem imajo lahko navijači stare dame sladke skrbi.
2. Ferran Torres iz Manchester Cityja v Barcelono za 55 milijonov evrov
Ferran Torres je v sezoni in pol pri Manchester Cityju pod vodstvom Pepa Guardiole nedvomno storil korak naprej. A po poškodbi, ki ga je z igrišč oddaljila za skoraj tri mesece, si je zaželel vrnitve v domovino. Guardiola ga pri tem ni oviral, morda tudi zato ne, ker se je za 21-letnika ogrela prav njegova bivša Barcelona. Trener Xavi Hernandez je v Torresu prepoznal dovolj potenciala, da so na Camp Nouu zanj odšteli 55 milijonov evrov.
3. Luis Diaz iz Porta v Liverpool za 45 milijonov evrov
Kolumbijec je v tej sezoni portugalskega prvenstva na 18 tekmah dosegel 14 zadetkov in dodal še pet asistenc, zato ne čudi, zakaj so se zanj ogreli največji angleški klubi. Najprej se je Luisa Diaza povezovalo s Tottenhamom, a Spursom – tako kot pri Vlahoviću – ni uspelo doseči dogovora. Ukradli so jim ga na Anfieldu, kjer so za 25-letnika odšteli 45 milijonov. Diaz bo tako še zaostril konkurenco v zvezdniškem napadu, kjer se bodo za tri mesta v začetni postavi poleg njega borili še Mohamed Salah, Sadio Mane, Roberto Firmino in Diogo Jota.
4. Bruno Guimaraes iz Lyona v Newcastle United za 42 milijonov evrov
Ko so Newcastle na začetku sezone prevzeli arabski lastniki, so srake kar naenkrat postale najbogatejši klub na planetu. Ambicije njihovih vodilnih so – kakopak – izjemne, a začeti je treba pri temeljih. Po ponesrečenem uvodu v sezono se je Newcastle namreč znašel v boju za obstanek, trenutno zaseda šele 18. mesto, zato v klubu za okrepitve niso skoparili. Največ je stal zdaj že nekdanji nogometaš Lyona in tudi brazilske reprezentance Bruno Guimaraes, od katerega se pričakuje, da bo zagotavljal stabilnost na sredini igrišča.
5. Chris Wood iz Burnleyja v Newcastle United za 30 milijonov evrov
Newcastle je imel v prvem delu sezone evidentne težave z učinkovitostjo. Le Callum Wilson (6) in Allan Saint-Maximin (5) sta namreč doslej dosegla več kot dva zadetka, zato ne čudi, da si je novopečeni trener Eddie Howe zaželel novega napadalca. To je za 30 milijonov postal Novozelandec Chris Wood, ki po dveh tekmah še čaka na prvenec v dresu srak. Je pa doslej že štirikrat dosegel mejo desetih golov v eni sezoni Premier League, tako da bodo njegovi zadetki verjetno prej ali slej prišli.
6. Lucas Digne iz Evertona v Aston Villo za 30 milijonov evrov
Aston Villa si je medijsko pozornost v januarju pridobila predvsem s tem, da je iz Barcelone na polletno posojo pripeljala Philippeja Coutinha. Če gre verjeti angleškim medijem, bodo levi Brazilca poleti lahko tudi odkupili, in sicer za okoli 40 milijonov evrov. Za deset manj pa je na Villa Park v minulem prestopnem roku prišel bočni branilec Lucas Digne, ki je bil nezadovoljen s svojim statusom pri Evertonu. 28-letnik se je že v svoji drugi tekmi za nov klub vrnil na Goodison Park, kjer je Aston Villi s podajo za edini gol na tekmi izdatno pomagal do treh točk.
7. Vitalij Mikolenko iz Dinamo Kijeva v Everton za 23,5 milijona evrov
Nastalo luknjo po odhodu Digneja je bilo treba zapolniti. Pri Evertonu so svoje lovke vrgli na nadarjenega Ukrajinca Vitalija Mikolenka, ki je bil pred tem soigralec Benjamina Verbiča pri kijevskem Dinamu. 22-letnik je za svojo reprezentanco zbral že 21 nastopov, v evropskih tekmovanjih pa jih ima že 32. Mikolenko si bo z Evertonom zagotovo želel zopet okusiti slast Evrope, a najprej bo moral s soigralci ostati v Premier League. Trenutno so namreč na skromnem 16. mestu.
8. Yuri Alberto iz Internacionala v Zenit Sankt Peterburg
Stran očem javnosti so na zlate čase kluba, ko so za okrepitve redno zapravljali na desetine milijonov evrov, spomnili pri ruskem Zenitu. Brazilskemu Internacionalu so namreč za 20-letnega napadalca Yurija Alberta odšteli kar 20 milijonov. Gre za nogometaša, ki v svoji igri nima izrazitejših pomanjkljivosti. Pri 183 centimetrih sodi v kategorijo hitrejših napadalcev, obenem pa je odličen v skoku in igri z glavo. Nogometni ogledniki so ga največkrat primerjali z Robertom Lewandowskim, a preden bo dočakal največje evropske odre, se bo moral dokazati v mrzlem Sankt Peterburgu, kjer je pred njim spodletelo že mnogim velikim talentom.
9. Rodrigo Bentancur iz Juventusa v Tottenham za 19 milijonov evrov
Juventus je moral prodajati, če si je želel sprostiti prostor za prihod Vlahovića. Kolateralna žrtev tega procesa je bil Rodrigo Bentancur, ki je v Torinu igral zadnjih pet let, kariero pa bo sedaj nadaljeval v severnem Londonu. Zanj so Spursi odšteli sprejemljivih 19 milijonov, kar niti ni tako veliko za nogometaša, ki je pri 24 letih za Juventus zbral kar 181 nastopov.
10. Julian Alvarez iz River Plata v Manchester City za 17 milijonov evrov
Pep Guardiola je prvi del sezone "preživel" z le enim klasičnim napadalcem, potem ko poleti po odhodu Sergia Kuna Agüera zanj ni poiskal ustrezne zamenjave. V nekaj mesecih pa je uvidel, da je zgolj Gabriel Jesus premalo in bo potreboval še nekoga, če bo želel znova napadati lovorike na vseh frontah. Dolgoročno rešitev je našel v argentinskem River Platu, iz katerega je v zameno za 17 milijonov pripeljal super nadarjenega Juliana Alvareza. 22-letnik je za River v vseh tekmovanjih dosegel 36 golov in 22 asistenc na 96 tekmah, ta izkupiček pa bo lahko še izboljšal, saj je do konca aktualne sezone posojen nazaj v Buenos Aires.
Za konec pa še nekaj dogovorov, ki so zaenkrat zgolj začasni, a bi lahko že poleti postali trajni
Tanguy Ndombele je za pol leta iz Tottenhama posojen v Lyon, Francozi pa ga bodo lahko kasneje odkupili za 65 milijonov evrov, poroča Sky Sports. Krilni nogometaš Wolverhamptona Adama Traore se je vsaj do konca sezone vrnil v domačo Barcelono, kjer si bodo lahko njegove usluge za stalno zagotovili v zameno za 30 milijonov evrov.
Ali bo prišlo do odkupa, zaenkrat še ni znano, so pa bolj jasne usode Robina Gosensa, Dejana Kulusevskega in Deleja Allija. Prvi je iz Atalante odšel v Inter, ki ga bo moral odkupiti, če bo s svojimi predstavami izpolnil določene pogoje, zapisane v pogodbi. Omenja se odškodnino 25 milijonov evrov. Tottenham bo moral po istem scenariju za krilnega nogometaša Juventusa plačati 35 milijonov, že sedaj pa jih je odštel deset, saj si je Šveda izposodil za sezono in pol.
Spurse pa je po sedmih letih na zadnji dan prestopnega roka zapustil Dele Alli, ki bo nadaljeval pri Evertonu. Tudi zanj velja, da ga bodo morale karamele odkupiti, če bo izpolnil določene pogoje. Odškodnina bo variirala – odvisno od Allijevih predstav. V najboljšem primeru za Tottenham bodo morali pri Evertonu plačati kar 48 milijonov evrov, še poroča Sky Sports.
*Če ni navedeno drugače, so podatki o višini odškodnin vzeti s portala Transfermarkt.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.