Vsi nogometaši, ki so do zdaj že nastopili na tekmah brez gledalcev, ki se je do zdaj dogajalo kot posledica zaradi kazni, vedo, da tekma brez navijačev ni enaka tisti s polnimi tribunami. Klubi in navijači zdaj iščejo nekatere inovativne načine, da vsaj delno poskrbijo za vzdušje. Nekaj idej so že zbrali v nemški Bundesligi, poroča tamkajšnja tiskovna agencija dpa. Pri Borussii Mönchengladbach so se že odločili, da bodo na tribune postavili "kartonaste navijače". Privržence in podpornike kluba so zato že pozvali naj pošljejo svoje slike in naročijo svojega nadomestnega kartonastega dvojnika ter pomagajo zapolniti praznino na tribuni. Po do zdaj zbranih podatkih so že zbrali prek 1000 naročil.
V Kölnu z navijači usklajujejo akcijo okrasitve stadiona z zastavami, plakati, šali in drugimi rekviziti, da popestrijo sliko na tribunah. V Nemčiji pa čakajo tudi na telefonsko aplikacijo za navijače. Ta bo imela različne ukaze za navijanje, kot denimo ploskanje ali bučno veselje. Osnovna zamisel je, da navijači tekmo spremljajo preko televizije in po akcijah s pritiskom na ustrezne ukaze na aplikaciji navijajo za svojo ekipo. Aplikacija pa bi bila povezana z ozvočenjem na stadionu. Od števila navijačev, ki tekmo spremljajo na aplikaciji in pritisnejo ustrezen ukaz, pa bo potem odvisna tudi glasnost navijanja na zelenici. Snovalci aplikacije so že v stiku z več klubi Bundeslige, a ni še povsem jasno, kdaj bo aplikacija narejena in testirana, zato začetek uporabe še ni določen.
Turkmenistan nogometno prvenstvo nadaljuje z navijači na tribunah
V Turkmenistanu se bo v nedeljo nadaljevala nogometna sezona, tudi z navijači na tribunah, saj je Turkmenistan ena redkih držav, ki do zdaj še ni zabeležila primera novega koronavirusa. Marca so kljub temu sledili navodilom Svetovne zdravstvene organizacije in tri kroge pred koncem prekinili domače prvenstvo. Po mesecu dni, kljub mednarodnim skrbem, da oblasti v državi premalo resno spremljajo situacijo z virusom, se nogomet vrača na zelenice. V vodstvu lige so glede na zdravstveno stanje v državi prepričani, da ni razloga, da na stadionih ne bi bilo navijačev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Veselje krepi našo odpornost," se je pošalil eden od navijačev Ašir Jusupov, ki bo v Aškabadu navijal za svoj Altin Asir v dvoboju s Kopetdagom. Gre za še enega v vrsti navijačev, ki se ne boji množice na stadionu, kljub zapori stadionov za navijače v drugih državah. "Nimamo koronavirusa in ni razloga, da se liga ne bi nadaljevala," je prepričan.
Turkmenistan je po Belorusiji in Tadžikistanu tretja država nastala po razpadu Sovjetske zveze, kjer bodo nadaljevali z nogometno ligo. Vsa omenjena tekmovanja so trenutno deležna velike mednarodne pozornosti, ki je neprimerljiva z vsemi prejšnjimi sezonami. V Evropi to posebej velja za Belorusijo, a tudi prenos superpokala v Tadžikistanu si je bilo na spletu moč ogledati s komentarjem v več jezikih. A vsaj za Belorusijo je znano, da ima težave s širjenjem koronavirusa, saj je tam do zdaj potrjenih nekaj manj kot 5000 primerov, zato je že deležna kritik, ker oblasti niso zaprle stadionov za navijače. V Tadžikistanu pa so ligo začeli brez občinstva, pa čeprav tudi v tej državi trdijo, da še niso zasledili primera okužbe.
V Turkmenistanu naslov brani že omenjeni Altin Asir iz prestolnice, ime kluba pa v prevodu pomeni "Zlato obdobje". Z nedeljsko zmago bi se klub vnovič povzpel na prvo mesto na lestvici. V Turkmenistanu obenem ne gre spregledati, da tam nogomet ne uživa tolikšne priljubljenosti kot v večini sveta. Že v obdobju Sovjetske zveze v tej takratni republiki nogomet ni igral pomembne vloge in tudi zdaj ni na prednostni listi podpore vlade predsednika Gurbangulija Berkimuhamedova.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.